Rusi nedali menšiemu bratovi šancu. Čaká ich Kanada

Nemeckí a kanadskí hokejisti postúpili do štvrťfinále majstrovstiev sveta v Rige.

01.06.2021 21:29 , aktualizované: 22:04
Rusko Bielorusko Foto: ,
Rus Vladislav Gavrikov strieľa gól do siete Bieloruska.

Rozhodli o tom Nemci víťazstvom 2:1 nad domácim Lotyšskom v záverečnom zápase B-skupiny. V tabuľke obsadili 3. miesto a vo štvrťfinále sa stretnú so Švajčiarskom.

Štvrtá Kanada nastúpi proti hráčom Ruského olympijského výboru, ktorí vo svojom poslednom zápase v skupine zdolal Bielorusko 6:0.

Nemecko – Lotyšsko 2:1 (2:0, 0:1, 0:0) Góly: 4. Peterka (Sieder), 7. Noebels (Pföderl, Reichel) – 26. Abols (Balinskis). Rozhodovali: Heikkinen, Vikman – Nikulainen, Sormunen (všetci Fín.), vylúčení: 4:2 na 2 min, presilovky: 0:0, oslabenia: 0:0.
Nemecko: Niederberger – Holzer, J. Müller, Seider, M. Müller, Nowak, Wagner, Gawanke – Pföderl, Reichel, Noebels – Rieder, Krämmer, Kühnhackl – Plachta, Kahun, Eisenschmid – Kastner, Loibl, Peterka – Bergmann
Lotyšsko: Kalninš – Balinskis, Kulda, Sotnieks, Cibulskis, Zile, Freibergs, Jaks – Redlihs, Džerinš, Karsums – Krastenbergs, Abols, Keninš – Dzierkals, Indrašis, Darzinš – Ri. Bukarts, Batna, Ro. Bukarts – Marenis

Úvod zápasu, v ktorom sa rozhodovalo o posledných postupujúcich, zvládli lepšie Nemci a v 4. minúte sa ujali vedenia. Seider vysunul na ľavom krídel Peterku a ten z ľavého kruhu namieril do pravého horného rohu Kalninšovej bránky.

Nemci odohrali proti Lotyšom veľmi tesný súboj. Foto: TASR/AP, Sergei Grits
Nemecko Lotyšsko Nemci odohrali proti Lotyšom veľmi tesný súboj.

Krátko na to mali ďalšie šance oba tímy, najprv Eisenschmid z dorážky netrafil bránku a vzápätí Batna využil chybu M. Müllera pri rozohrávke, no Ri. Bukarts trafil len do Niederbergera. V 7. minúte udreli opäť Nemci, Pföderl prihral spoza bránky Noebelsovi a ten trafil medzi Kalinšove betóny.

Od polovice tretiny prebrali taktovku Lotyši, na dlhý čas zavreli súpera v obrannom pásme, no Nemci výborne blokovali ich strely. Domáci si potom zahrali aj dve presilovky, ale nevyužili ich rovnako ako Nemci jednu.

Lotyšsko udrelo v 26. minúte, prečíslenie 3 na 1 premenil na gól Abols – 1:2. V 30. minúte boli domáci blízko k vyrovnaniu, no ani na trikrát nedorazili do siete puk po Jaksovom nahodení. Neujali sa ani ich ďalšie šance v 2. tretine, v ktorej prestrielali súpera 9:5.

V úvode tretieho dejstva mal ďalšiu možnosť Abols, ale Niederberger jeho pokus vyrazil. Domáci mohli vyrovnať v presilovke, ktorú hrali od 49. minúty, ale Nemci im nedovolili poriadne sa nasťahovať do útočného pásma.

Lotyši nevyužili ani štvrtú početnú výhodu, nepresadili sa ani v hektickom závere, keď odvolali brankára a na domácom turnaji nepostúpili do štvrťfinále.

Rusov čaká súboj ťažkých váh

Tím Ruského olympijského výboru (ROC) sa stal víťazom základnej A-skupiny na MS v Rige. Vo svojom poslednom zápase v skupine zdolal Bielorusko 6:0 a vo štvrtkovom štvrťfinále sa stretne s reprezentantmi Kanady.

Rusi nazbierali v siedmich dueloch 17 bodov, mali najlepšiu ofenzívu i defenzívu, prehrali iba jeden zápas so Slovenskom (1:3). Bielorusi sa so šampionátom rozlúčili so štvorbodovým ziskom, v tabuľke obsadili posledné 8. miesto.

Rusko – Bielorusko 6:0 (5:0, 0:0, 1:0)
Góly: 1. Nesterov (Grigorenko), 5. Galimov (Gavrikov), 10. Šalunov (Zadorov, Nesterov), 11. Grigorenko (Slepyšev, Voronkov), 17. Nesterov (Tarasenko, Barabanov), 53. Voronkov (Slepyšev, Grigorenko). Rozhodovali: Schrader (Nem.), Sternat – Seewald (obaja Rak.), Merten (Nem.), vylúčení: 3:5 na 2 min, presilovky a oslabenia: 0:0.
Rusko: Samonov – Zadorov, Nesterov, Gavrikov, Provorov, Zub, Orlov, Ožiganov – Voronkov, Grigorenko, Slepyšev – Burdasov, Galimov, Šalunov – Morozov, Tarasenko, Barabanov – Tolčinskij, Timkin, Švec-Rogovoj – Kamenev
Bielorusko: Šostak (5. Kolosov) – Šinkevič, Bailen, Znacharenko, Antonov, Falkovskij, Lisovec, Solovjov, Korobov – Platt, Šarangovič, Klimovič – Protas, Komarov, Drozd – Lopačuk, Stefanovič, Kodola – Demkov, Paré, Belevič

Jasná dominancia ruského tímu v prvej tretine napísala scenár aj na zvyšok zápasu. Už po pol minúte sa presadil Nesterov, na neho nadviazal Galimov. Po tomto góle nahradil Šostaka jeho náhradník Kolosov.

Ten však inkasoval od Šalunova i Grigorenka a nakoniec sa po druhý raz v zápase presadil Nesterov. Bielorusi sa do pásma dostávali iba sporadicky, Samonov mal minimum práce. Rusi boli aktívnejší aj v druhej tretine, ale gólovo sa nepresadili.

V tretej časti hry mali Bielorusi šance na skorigovanie stavu, ale Falkovskij trafil iba konštrukciu bránky. V 53. minúte vyšla Rusom ďalšia z mnohých kombinácií, konečný stav duelu upravil Voronkov.

Ramsay Dávame do pozornosti Program, výsledky, zaujímavosti. Všetko o MS v hokeji 2021
Viac na túto tému: #MS v hokeji 2021