Koniec nádejám. Slováci na MS končia, do štvrťfinále nepostúpili

Slovenskí hokejisti budú chýbať v play off na MS v Dánsku. O ich nepostupe do štvrťfinále definitívne rozhodla prehra Francúzov so Švajčiarskom. Slováci odohrajú záverečný zápas v utorok od 16.15 h proti Bielorusku.

15.05.2018 14:22 , aktualizované: 14:57
Slovensko, hokej, fotenie Foto: ,
Zľava asistent trénera Róbert Petrovický, Patrik Rybár, Patrik Svitana, kapitán Andrej Sekera, Lukáš Cingeľ a asistent trénera Vladimír Országh.
debata (6)

V tabuľke majú Švajčiari 12 bodov a do vyraďovačky postúpili ako posledný tím z A-skupiny zo štvrtého miesta. Slováci mali pred zápasom s Bieloruskom na konte 8 bodov a aj keby zvíťazili, nemôžu už Švajčiarov predstihnúť.

Slovenskí hokejisti nepostúpili na MS zo skupiny už päť rokov za sebou. Naposledy sa im to podarilo na MS v Helsinkách v roku 2013.

A-skupina (Kodaň)

Švajčiarsko – Francúzsko 5:1 (2:0, 1:0, 2:1)

• Góly: 13. Hofmann (Haas, Müller), 16. Corvi (Niederreiter, Meier), 38. Untersander (Josi, Corvi), 43. Fiala (Haas, Fora), 54. Moser (Vermin, Müller) – 44. Leclerc (Chakiachvili, Perret).

Rozhodcovia: Olenin (Rus.), Schukies (Nem.) – Davis (USA), Jensen (Dán.), vylúčení 4:4 na 2 min, presilovky 1:0, oslabenia: 1:0, 65733 divákov.

• Švajčiarsko: Genoni – Diaz, Josi, Kukan, Untersander, Müller, Fora, Frick – Meier, Corvi, Niederreiter – Fiala, Vermin, Andrighetto – Hofmann, Haas, Moser – Scherwey, Schäppi, Rod – Riat.
  • Francúzsko: Hardy – Chakiachvili, Manavian, Gallet, Hecquefeuille, Raux, Janil, Thiry – Rech, Guttig, Fleury – Treille, Texier, T. Da Costa – Douay, Claireaux, Lamperier – Leclerc, Ritz, Perret – Bouvet.

Švajčiari boli od úvodu lepší, vypracovali si viac šancí, ale v prvej tretine brankár Francúzska Hardy dlho odolával. Prekonal ho až v 13. minúte Hofmann. V 16. minúte sa trafil do čierneho Corvi a Helvéti viedli už o dva góly.

Pomer striel po prvej dvadsaťminútovke bol 15:6 pre Švajčiarov, tí mali prevahu aj naďalej. Gólovo sa však presadili až v závere druhej tretiny, ich tretí presný zásah zaznamenal Untersander.

V úvode tretieho dejstva strelil Fiala gól na 4:0 a hoci vzápätí Leclerc po teči znížil, Helvéti si už víťazstvo a postup nenechali vziať. Skóre zápasu napokon zavrel v oslabení Moser.

Fíni vyhral B-skupinu

Hokejisti Fínska zvíťazili v zápase B-skupiny MS v Dánsku nad USA 6:2 a do štvrťfinále postúpili z najvýhodnejšej pozície.

V priamom súboji o prvenstvo v herninskej časti turnaja triumfovali aj vďaka hetriku Sebastiana Aha. Američania sú s jedinou prehrou na 2. mieste B-skupiny.

B-skupina (Herning)

Fínsko – USA 6:2 (2:0, 1:0, 3:2)

• Góly: 11. Aho (Savinainen), 18. Aho (Nutivaara), 38. Rantanen (Nutivaara, Granlund), 48. Anttila (Manninen), 54. Kapanen (Tolvanen, Savinainen), 57. Aho (Kivisto) – 52. Kane (McAvoy), 55. Ryan (Kane, Kreider).

Rozhodcovia: Iverson (Kan.), Sjoqvist – Malmqvist (obaja Švéd.), Lhotský (ČR), vylúčení: 4:5 na 2 min., presilovky: 1:1, oslabenia: 0:0, 6343 divákov.

• Fínsko: Sateri – Pokka, Heiskanen, Nutivaara, Koivisto, Honka, Kivisto, Riikola – Rantanen, Granlund, Tolvanen – Teräväinen, Aho, Savinainen – Kapanen, Manninen, Jormakka – Anttila, Pesonen, Maenalanen
  • USA: Kinkaid – Murphy, Martinez, McAvoy, Butcher, Jensen, Pionk, Hughes – Kane, Bonino, Atkinson – Gaudreau, Larkin, Lee – DeBrincat, White, Kreider – Gibbons, Ryan, Coleman

V šlágri B-skupiny sa hral od úvodných minút atraktívny hokej s vysokým nasadením oboch tímov. Po viacerých nepremenených šanciach na oboch stranách išli do vedenia Fíni. V 11. minúte zovreli súpera a gól strelili po šikovnom nahodení puku od Aha spoza bránky o brankára Kinkaida.

Ďalšie minúty herne patrili severanom, ktorí zvýšili na 2:0 po kurióznom zásahu, keď sa puk od zadného mantinelu nečakane odrazil pred prekvapeného Kinkaida a pohotového Aha – 2:0. Vysoké tempo hry neutíchlo ani v druhej časti, v ktorej mali mierne navrch opäť Fíni. Na 3:0 zvýšil v 38. minúte Rantanen, keď využil nedôraz americkej obrany.

Fíni mali v tretej tretine hru pod kontrolou a súperovi nedali šancu vrátiť sa do zápasu. Naopak, v 48. minúte zvýšil na 4:0 Anttila, ktorý dokončil akciu Manninena. Až v presilovke v 52. minúte skórovali aj Američania, keď zakrytý výhľad brankára Sateriho využil Kane. Už o dve minúty však Fínom vrátil štvorgólový náskok Manninen a gólovo úrodný úsek hry podčiarkol zásah Američana Ryana.

Američania však nevzdávali boj o dôležité víťazstvo a hru bez brankára skúsili už viac než tri minúty pred koncom. K americkému gólu to však neviedlo, naopak, Fín Aho do prázdnej bránky spečatil svoj hetrik i fínske víťazstvo v zápase i skupine.