Olympijské prekvapenie sa na MS trápi. Kanada vyškolila domácich Dánov

07.05.2018 18:56, aktualizované: 22:52
Patrick Kane
Hviezda Američanov, Patrick Kane, oslavuje so svojimi spoluhráčmi gól v zápase proti Nemecku. Autor: ,

Reprezentanti USA zvíťazili nad hokejistami Nemecka 3:0 v pondelňajšom stretnutí v Herningu v rámci základnej B-skupiny na 82. majstrovstvách sveta v Dánsku.

Američania triumfovali aj v treťom stretnutí v základnej skupine, predtým si poradili s Kanaďanmi 5:4 po samostatných nájazdoch a s domácimi Dánmi 4:0. Nemci na tohtoročnom svetovom šampionáte ešte neuspeli, v doterajšom priebehu turnaja si pripísali 2 body za nezdary po samostatných nájazdoch proti Nórom (4:5), resp. Dánom (2:3).

V úvodnej tretine predviedli obe mužstvá útočný hokej. Vo veľkých šanciach sa ocitli americkí útočníci Cam Atkinson a Alex DeBrincat, skvelými zákrokmi sa prezentoval nemecký brankár Nicklas Treutle. Pre 27-ročného gólmana Norimbergu to bol vôbec premiérový zápas na MS.

Druhá časť zápasu nevyšla Nemcom podľa predstáv, až päťkrát sedeli na trestnej lavici. Práve v presilových hrách strelili hráči USA prvé dva zásahy. Prvý gól na šampionáte strelil v 31. minúte útočník Patrick Kane, na 2:0 pre USA zvýšil Derek Ryan.

Spolupráca hráčov z Chicaga Blackhawks viedla k tretiemu gólu pre zámorský tím, keď po Kanovej prihrávke skóroval v 51. min DeBrincat. V závere stretnutia si Američania postrážili víťazstvo, brankár Keith Kinkaid si pripísal druhé čisté konto po sebe.

Najbližší duel čaká Američanov vo štvrtok o 16.15 h proti Lotyšom, Nemecko nastúpi v stredu o 16.15 h proti Kórejskej republike.

MS 2018 hokejistov – B-skupina (Herning/Dán.) – pondelok – výsledok:

USA – Nemecko 3:0 (0:0, 2:0, 1:0)
Góly: 31. P. Kane (Gaudreau, Atkinson), 33. D. Ryan (P. Kane, Hughes), 51. DeBrincat (P. Kane)
Vylúčení: 4:6 na 2 min, presilovky: 2:0, oslabenia: 0:0, rozhodovali: Jeřábek (ČR), Rantala (Fín.) – Sormunen (Fín.), Otmachov (Rus.), 10301 divákov

Kanada nedala šancu domácemu Dánsku

Reprezentanti Kanady zvíťazili nad hokejistami Dánska vysoko 7:1. Kanaďanom patrí so ziskom siedmich bodov druhé miesto za vedúcim Fínskom. Pre hostiteľov šampionátu to bola druhá prehra v základnej skupine, už predtým podľahli reprezentácii USA (0:4). V B-skupine sú s dvoma bodmi na 7. mieste. Duel viedol z pozície hlavného rozhodcu slovenský arbiter Jozef Kubuš.

Momentka zo zápasu Kanada - Dánsko.
Momentka zo zápasu Kanada - Dánsko. Autor: Reuters, DAVID W CERNY

Stretnutie malo jasný priebeh s jednoznačnou dominanciou Kanady. Za zámorský tím sa presadili Josh Bailey, Aaron Ekblad, Jordan Eberle, Ryan O'Reilly, Tyson Jost. Dva góly strelil Ryan Nugent-Hopkins. Hviezdny kapitán Kanady Connor McDavid si pripísal 3 asistencie. Jediný zásah Dánov dosiahol v tretej tretine obranca Jesper Jensen Aabo.

Kanaďanov čaká najbližší súboj vo štvrtok od 20.15 h proti Nórom, Dánsko nastúpi v stredu od 20.15 h proti Fínsku.

Kanada – Dánsko 7:1 (2:0, 3:0, 2:1)
Góly: 9. Josh Bailey (Barzal, Schenn), 12. Ekbald (McDavid, Schwartz), 25. Eberle (McDavid, Parayko), 27. R. O'Reilly (Josh Bailey, Schenn), 28. Nugent-Hopkins, 47. Nugent-Hopkins (McDavid, Chabot), 59. Jost (Nurse, Barzal) – 52. Jensen Aabo (Lauridsen)
Vylúčení: 3:3 na 2 min, presilovky: 2:0 , oslabenia: 0:0, rozhodovali: KUBUŠ (SR), Ohlund (Švéd.) – J. Davis (USA), Kohlmüller (Nem.), 10800 divákov