Pravda Pravda EURO 2024 EURO 2024 Výsledky výsledky

Čechom druhý obrat nevyšiel, tesne prehrali so Švédmi. Rusi opäť sedemgóloví

Hokejisti Švédska zvíťazili aj vo svojom druhom zápase v kodanskej A-skupine MS, keď si v nedeľu popoludní poradili s Českom tesne 3:2. Obhajcovia trofeje viedli v polovici zápasu 2:0, no zbytočnými vylúčeniami dali súperovi šancu a ten si v závere takmer vynútil predĺženie ako proti Slovákom.

06.05.2018 14:45 , aktualizované: 23:04
Mika Zibanejad, David Rittich Foto: ,
Švédsky útočník Mika Zibanejad prekonáva českého brankára Davida Ritticha.
debata (4)

"Tre kronor majú po dvoch zápasoch na konte plný počet bodov, rovnako ako prvé Rusko. Švédi sa najbližšie predstavia v pondelok 7. mája o 20.15 h proti Francúzsku. Česi sa po dni voľna stretnú v utorok o 20.15 h so Švajčiarskom.

A-skupina (Kodaň):

Švédko – Česko 3:2 (2:0, 0:1, 1:1)

• Góly: 5. Rakell (Janmark, Lindholm), 8. Janmark (Rakell), 44. Zibanejad (Rakell) – 34. Hronek (Červenka, Hyka), 56. Hyka (Faksa). Rozhodcovia: Lemelin (Rak.), Olenin (Rus.) Fluri (Švaj.), Goľak (Bielorus.), vylúčení na 2 min.: 6:5, presilovky: 1:2, oslabenia: 0:0, 12490 divákov (vypredané).
  • Švédsko: Hellberg A. Larsson, Ekman-Larsson, Klingberg, Lindholm, Wikstrand, Gustafsson Rakell, Zibanejad, Janmark Pettersson, Backlund, Nyquist de La Rose, J. Larsson, Pääjärvi – Everberg, Kempe, Andersson
  • ČR: Rittich – Gudas, Jordán, Sklenička, Moravčík, Polášek, Šulák, Hronek – Hyka, Faksa, Červenka – Nestrašil, Plekanec, Jaškin – Řepík, Horák, Kubalík – Chytil, Kousal

Prvú veľkú šancu mal v 2. minúte švédsky obranca Klingberg, ktorý sa dostal za obranu, no bekhendom Ritticha neprekonal. O ďalšie tri nepochodil ani Pettersson, no krátko po ňom predviedli „tre kronor“ rýchly, kombinačný útok a Rakell trafil z ľavého kruhu do šibenice – 1:0. Česi pohrozili po akcii Červenku s Horákom, no to rozbehnutých severanov nezastavilo a v 8. minúte bolo už 2:0. Prvú presilovku využil Janmark, ktorý ako prvý našiel puk v skrumáži pred Rittichom.

Česi mohli znížiť v 9. minúte, Plekancova strela však skončila len na brvne. O tri minúty spálil skúsený center ďalšiu gólovku. V 15. minúte nepochodil na druhej strane Rakell. V úvode druhého dejstva mal dobrú šancu Hyka, ale potom roztočili kolotoč Švédi a pri hre 5 na 5 niekoľko minút nenechali vyjsť súpera z tretiny.

Ďalšie momenty ale patrili už Čechom. Dôvodom bola nedisciplinovanosť a zbytočné fauly severanov, ktorí hrali tri oslabenia v rade a pri krátkom, deväťsekundovom o dvoch hráčov inkasovali z hokejky Hroneka – 2:1.

Tretí deň na hokejovom šampionáte Fotogaléria - 10 fotiek Všetky fotky
Juhokórejskí fanúšikovia počas zápasu s Ruskom.

V 44. minúte však viedli Švédi opäť o dva góly, Rakell prihral pred bránku Zibanejadovi, ktorý bekhendom ponad ležiaceho obrancu trafil do šibenice – 3:1. V strede záverečného dejstva si tímy zahrali dlhšie pásmo 4 na 4 a oba si vytvorili šance. Najprv dorážal Backlund a viderozhodca musel potvrdiť, že puk neskončil za bránkovou čiarou, na druhej strane mal Hellberg robotu s nájazdom Faksu.

Česi hrali päť minút pred koncom presilovku a Hyka delovkou ešte zdramatizoval duel – 2:3. Minútu a desať sekúnd pred koncom odvolali brankára, ale vyrovnávajúceho gólu sa nedočkali.

Rusi stále neinkasovali

Hokejisti Ruska zdolali Rakúšanov jednoznačne 7:0 v nedeľňajšom stretnutí v Kodani v základnej A-skupine na 82. majstrovstvách sveta v Dánsku.

„Zborná“ uspela aj vo svojom druhom zápase na tomto svetovom šampionáte, v piatok v prvom dueli zdolala rovnakým výsledkom Francúzov.

Favorizovaní Rusi sa v I. tretine ujali trojgólového vedenia vďaka trom zásahom v rozpätí štyroch minút: presadili sa Michail Grigorenko, Arťom Anisimov a Alexander Barabanov. V druhej dvadsaťminútovke zvýšili hráči „zbornej“ svoj náskok o ďalšie tri góly. M. Grigorenko si pripísal svoj druhý zásah a okrem neho sa presadili aj Kirill Kaprizov s Maximom Maminom. Konečný výsledok stanovil v 54. min Iľja Michejev.

Najbližší duel čaká Rusov v pondelok o 16.15 h proti Bielorusom, Rakúsko nastúpi v utorok tiež o 16.15 h proti Slovensku.

A-skupina MS:

Rakúsko – Rusko 0:7 (0:3, 0:3, 0:1)

• Góly: 10. M. Grigorenko, 12. Anisimov (Bučnevič), 14. Barabanov (Michejev, Jakovlev), 24. M. Grigorenko (Anisimov), 30. Kaprizov (Daciuk, Dadonov), 38. Mamin (Kaprizov), 54. Michejev
  • Vylúčení: 1:1 na 2 min, presilovky a oslabenia: 0:0, rozhodovali: Mayer (USA), Wehrli (Švaj.) – Lhotský (Čes.), ŠEFČÍK (SR), 9502 divákov
    • Rakúsko: Madlener Unterweger, Schumnig, Heinrich, Ulmer, Viveiros, Schlacher, Altmann, Peter Ganahl, Hundertpfund, Schneider Lebler, Komarek, Hofer Zwerger, Rauchenwald, Woger Spannring, Obrist.
  • Rusko: Košečkin (41. Šesťorkin) – Kiselevič, Gavrikov, Zajcev, Nesterov, Trjamkin, Chafizullin, Jakovlev Kaprizov, Dacjuk, Dadonov Grigorenko, Anisimov, Bučnevič Mamin, Andronov, Šalunov Barabanov, Kablukov, Michejev.

Hlasy po zápase /zdroj: iihf.com/:

Arťom Anisimov, autor druhého gólu Ruska: „Rakúšania nám na začiatku robili problémy, hrali celkom pekný hokej a my sme sa nevedeli dostať z nášho obranného pásma. Potom sme strelili pár rýchlych gólov, čím sme zmenili charakter zápasu. Následne sme sa už vedeli viac presadiť v ofenzíve.“

Brian Lebler, útočník Rakúska: „Rusi majú dobrý tím. Pre nás je vzrušujúce hrať proti hokejistom takého kalibru a na vlastnej koži vidieť, čo treba urobiť pre to, aby ste boli najlepší na svete. Bola to pre nás dobrá lekcia. Samozrejme, boli by sme radi, keby bolo skóre tesnejšie, ale v konečnom dôsledku to bola zábava a z takýchto zápasov sa môžeme aj čosi naučiť.“

4 debata chyba
Viac na túto tému: #ruskí hokejisti #Českí hokejisti #švédski hokejisti #rakúski hokejisti