Fíni a Kanaďania rozdrvili svojich súperov, Nemci opäť padli v nájazdoch

Hokejisti fínskej reprezentácie zvíťazili nad hráčmi Lotyšska jednoznačne 8:1 v nedeľňajšom stretnutí v Herningu v rámci základnej B-skupiny na 82. majstrovstvách sveta v Dánsku.

06.05.2018 14:42 , aktualizované: 23:02
Sebastian Aho Foto: ,
Fín Sebastian Aho padá pred Lotyšom Uvisom Balinškisom.

„Suomi“ uspeli aj vo svojom druhom zápase na tohtoročnom svetovom šampionáte, v sobotu v prvom súboji zdolali rovnakým výsledkom Kórejskú republiku. Lotyši vo svojom úvodnom meraní síl na MS zvíťazili nad Nórmi 3:2 po predĺžení.

Fíni sa v prvej tretine ujali trojgólového vedenia, presadili sa Sebastian Aho, Veli-Matti Savinainen a Antti Suomela. V druhej dvadsaťminútovke pridali aj druhé góly v zápase Aho so Savinainenom. V tretej časti hry skórovali aj Teuvo Teräväinen a Mikko Rantanen, pričom prvý menovaný sa presadil dvakrát. Jediný zásah do siete fínskeho brankára Villeho Hussa strelil Rihards Bukarts.

Tretí deň na hokejovom šampionáte Fotogaléria - 10 fotiek Všetky fotky
Juhokórejskí fanúšikovia počas zápasu s Ruskom.

Útočník Caroliny Hurricanes Aho si pripísal okrem dvoch presných zásahov aj štyri asistencie a nadviazal na úvodný duel s Kórejskou republikou, kde získal o dve prihrávky menej. Po prvých dvoch stretnutiach má na svojom konte 10 bodov (4+6) a je najproduktívnejším hráčom turnaja. Na druhom mieste je jeho klubový spoluhráč Teräväinen, ktorý získal proti Lotyšom aj Kórejskej republike po štyri body.

Najbližší duel čaká Fínov v utorok o 20.15 h proti Nórom, Lotyšsko nastúpi v rovnaký deň o 16.15 h proti Kórejskej republike.

Lotyšsko – Fínsko 1:8 (0:3, 0:2, 1:3)

• Góly: 52. Rih. Bukarts (Balinskis) – 2. Aho (Savinainen), 8. Savinainen (Heiskanen, Aho), 18. Suomela, 28. Aho, 35. Savinainen (Teräväinen, Aho), 47. Teräväinen (Rantanen, Granlund), 48. Rantanen (Aho, Teräväinen), 52. Teräväinen (Nutivaara, Aho).
    • Rozhodcovia: Öhlund (Švéd.), Schukies Kohlmüller (obaja Nem.), Jensen (Dán.), vylúčení: 5:5 na 2 min, presilovky: 0:2, oslabenia: 0:0, 6174 divákov.
  • Lotyšsko: Gudlevskis – Cibulskis, Galvinš, Sotnieks, Balinskis, Freibergs, Zile, Rubinš – Indrašis, Dzerinš, Rob. Bukarts – Redlihs, Abols, Karsums – Balcers, Pavlovs, Keninš – Meija, Jevpalovs, Rih. Bukarts – Razgals
  • Fínsko: Husso – Pokka, Heiskanen, Nutivaara, Koivisto, Honka, Kivisto, Riikola – Rantanen, Granlund, Kapanen – Teräväinen, Aho, Savinainen – Manninen, Suomela, Jormakka – Anttila, Pesonen, Maenalanen

Nóri zdolali Nemcov v nájazdoch

Nórski hokejisti zvíťazili v nedeľu vo svojom druhom zápase v B-skupine MS nad Nemeckom 5:4 po samostatných nájazdoch.

Dramatický duel v Herningu rozhodol až záverečný rozstrel, v ktorom skórovali iba severania, autorom víťazného nájazdu bol Mathias Trettenes.

Nemci v zápase neustále doťahovali náskok súpera a napokon prehrali aj svoj druhý nájazdový rozstrel na MS, takže na konte majú dva body. Ďalší súboj odohrajú v pondelok, o 16.15 h narazia na USA. Nóri získali do tabuľky dva body, spolu ich majú tri, po dni voľna ich čaká ďalší duel v utorok o 20.15 proti Fínsku.

Nemecko – Nórsko 4:5 pp a sn (2:2, 1:1, 1:1 – 0:0, 0:1)

• Góly: 15. Hager (Ehliz, Plachta), 19. Michaelis (Noebels, J. Müller), 28. Hager (Draisaitl), 51. Y. Seidenberg (Plachta, Draisaitl) 2. K. A. Olimb, 8. Valkvae Olsen (Lindström, M. Olimb), 22. Bastiansen (Salsten, Valkvae Olsen), 51. Sörvik, rozh. nájazd Trettenes.
  • Rozhodcovia: Iverson (Kan.), Reneau (USA) Otmachov (Rus.), Vanoosten (Kan.), vylúčení: 4:6 na 2 min, presilovky: 2:1, oslabenia: 0:1.
  • Nemecko: Pielmeier Holzer, D. Seidenberg, Y. Seidenberg, M. Müller, Krupp, J. Müller, Mebus Hager, Kahun, Eisenschmid Krämmer, Pietta, Uvira Noebels, Tiffels, Michaelis Ehliz, Draisaitl, Plachta Wiederer
  • Nórsko: Haukeland Holös, Bonsaksen, Johannesen, Sörvik, Espeland, Ström, Bull K. A. Olimb, M. Olimb, Lindström Valkvae Olsen, Bastiansen, Salsten Thoresen, Forsberg, Hoff Trettenes, Roest, Röymark

Nóri začali vo veľkom štýle, už v 2. minúte si Nemci nedali pozor za vlastnou bránkou a K. A. Olimb v oslabení otvoril skóre. O šesť minút neskôr zvýšil na 2:0 v presilovke z dorážky Valkvae Olsen. Nemci sa postupne pozviechali a podarilo sa im ešte do konca prvej tretiny vyrovnať skóre zásluhou dôrazného Hagera a presnej strely Michaelisa.

Nóri oslavujú triumf nad Nemcami v nájazdoch. Foto: Reuters, DAVID W CERNY
Nórsko, radosť, hokej Nóri oslavujú triumf nad Nemcami v nájazdoch.

Aj druhú časť odštartovali lepšie severania. Po nádhernej kombinácii skóroval do prázdnej bránky Bastiansen a Nemci museli opäť doťahovať. O vyrovnanie sa postaral v 28. min v presilovke Hager, ktorý na trikrát pretlačil puk za Haukelanda.

Vyrovnaný duel v závere vygradoval. Nóri od 51. minúty opäť viedli po góle Sörvika, ktorého strelu nešťastne nadvihol Pietta, Nemci dokázali expresne odpovedať vďaka Y. Seidenbergovi. Po 60 minútach svietilo na kocke skóre 4:4 a tak prišlo na rad predĺženie. V ňom ukázali Nemci kus obetavosti, keď ustáli nórsky tlak a dotiahli duel do nájazdov. V nich skórovali iba severania, presadili sa Trettenes, Lindström a Bastiansen.

Desaťgólová smršť Kanaďanov

Kanadskí hokejisti rozdrvili outsidera z Kórejskej republiky 10:0. V B-skupine v Herningu si pripísali k bodu za nadstavbovú prehru s USA očakávaný 3-bodový komplet. Kanaďania zasypali kórejských brankárov 50 strelami medzi žrde.

Ázijský tím sa po dni voľna stretne v utorok o 16.15 s Lotyš­skom, Kanada nastúpi už v pondelok o 20.15 proti Dánsku.

Kórejská republika – Kanada 0:10 (0:2, 0:6, 0:2)

• Góly: 9. Nugent-Hopkins (Schwartz, McDavid), 18. Jost (Eberle, Barzal), 22. Parayko (McDavid, Ekblad), 22. O'Reilly (Barzal), 23. Dubois (Edmundson, Pageau), 28. Schenn (Ekblad, Bailey), 37. Jost (Horvat, Dubois), 37. Edmundson (Barzal Beauvillier), 45. McDavid (Pullock, Dubois), 49. Eberle (Edmundson, Jost).
  • Rozhodcovia: Gofman (Rus.), Rantala (Fín.) Kilian (Nór.), Oliver (USA), vylúčení: 5:3 na 2 min, presilovky: 3:0, oslabenia: 0:0.
  • Kórejská republika: Dalton (37. Pak Song-če) – Kim Won-džun, Young, Regan, I Don-ku, O, Plante – An, Kim Ki-sung, Kim Sang-wu – Radunske, Čcho, Swift – Šin Sang-hun, I Jung-jun, Džeon – Kim Won-džung, Pak Čin-gjo, Šin Sang-wu
  • Kanada: McElhinney – Parayko, Murray, Ekblad, Eedmundson, Nurse, Pulock, Chabot – Bailey, Schenn, O'Reilly – Nugent-Hopkins, McDavid, Schwartz – Dubois, Horvat, Pageau – Beauvillier, Barzal, Eberle – Jost

O víťazovi bolo jasno po prvých dvoch striedaniach a definitíva padla v 17. minúte, keď Jost zvýšil na 2:0 pre Kanadu. Dovtedy Kórejci držali s obrovským favoritom ako-tak krok a to sa kolíska hokeja pokojne rozhojdávala.

Do prvého gólu v 9. minúte zasypala súperovho brankára síce desiatimi strelami, ale kórejských hráčov nechala voľnejšie korčuľovať. Tím z Ázie tak strieľal ako o dušu, aj keď z veľmi solídneho počtu pokusov boli viaceré len propagačné.

V druhej časti Kanaďania spresnili kombinačné manévre v útočnom pásme a súpera totálne rozobrali. Brankár Dalton, ktorý v prvej časti podržal svoj tím, už nedokázal čeliť ohromnému tlaku nebezpečných akcií a po prívale ďalšieho poltucta gólov sa nechal vystriedať. Kanaďania v treťom dejstve po dosiahnutí dvoch cifier zvoľnili, aj tak sa však súčet ich streleckých pokusov vyšplhal na 50.

Hlasy (zdroj: iihf.com):
Ryan O'Reilly, útočník Kanady: „Fakt som bol užasnutý, s akou intenzitou Kórejci začali. Vleteli do nás tvrdo, bolo cítiť ich hernú morálku. Chvíľu nám trvalo, kým sme vygenerovali náš ofenzívny koncept.“

Viac na túto tému: #kanadskí hokejisti #juhokórejskí hokejisti #nemeckí hokejisti