Slovan padol aj na domácom ľade, parádny obrat Michaloviec

Hokejisti Slovana Bratislava nezískali body ani v druhom zápase novej sezóny Tipos extraligy. V nedeľňajšom stretnutí 2. kola podľahli doma Popradu tesne 1:2. Rozhodujúci gól strelil v 37. minúte Patrik Svitana.

04.10.2020 18:46 , aktualizované: 21:48
Michal Valent Foto: ,
Brankár Trenčína Michal Valent v zápase proti Detve.
debata (2)

HC Slovan Bratislava – HK Poprad 1:2 (1:1, 0:1, 0:0)
Góly: 15. Harris (Ranford, O'Donnell) – 11. Kramár (Zagrapan, Matúš Paločko), 37. Svitana (Bjalončík). Rozhodovali: Konc st., Stano – Konc ml., Frimmel, vylúčení: 4:1 na 2 min, presilovky: 0:0, oslabenia: 0:0, bez divákov.
HC Slovan Bratislava: Durný – Ališauskas, Sersen, Štajnoch, Meszároš, Valach, Bačik, Beňo, Maier – O'Donnell, Harris, Ranford – Studenič, Kytnár, Sukeľ – Rapáč, Bortňák, Buček – Mráz, Zigo, Jendek
HK Poprad: Vošvrda – Česánek, Drgoň, Dalhuisen, Brejčák, Erving, Hudec, Kramár – Haščák, Skokan, Svitana – Handlovský, Preisinger, Vandas – Bjalončík, Zagrapan, Matúš Paločko – Matej Paločko, Lušňák, Mešár – Dzivjak

V úvode zápasu vyskúšali oba tímy súperových brankárov, keď si Vošvrda poradil s tvrdou strelou Valacha a na druhej strane chytil Durný pokus Česáneka. Poprad hral od 6. minúty presilovku, no Slovan poctivo bránil. Hostia sa presadili v 11. minúte. Popradčania predviedli peknú akciu a po prihrávkach Matúša Paločka a Zagrapana rozvlnil sieť Kramár.

„Kamzíci“ navyše krátko po góle dostali možnosť ďalšej presilovky, súpera zamkli v pásme, no nedokázali si vypracovať čisté šance a so strelami od modrej si Durný poradil. Slovan tak prežil aj druhé oslabenie a hneď po ňom udrel. V 15. minúte najprv vystrelil Ranford, Vošvrda puk len vyrazil a Harris ho doklepol do siete – 1:1. Poprad nevyužil ani tretiu presilovku a tak sa išlo do šatní za nerozhodného stavu.

„Belasí“ ubránili v úvode druhého dejstva aj štvrté oslabenie a dokonca v ňom ohrozili súperovu bránku, no Zigo mieril nepresne. Ten istý hráč bol blízko ku gólu v 27. minúte po Mrázovej prihrávke, ale len tesne minul odkrytú časť bránky.

Potom si zahrali v početnej výhode aj domáci a Vošvrda sa zapotil pri pokusoch O'Donnella a Harrisa. V 35. minúte mohol ísť Slovan do vedenia, no O'Donnell trafil len žŕdku. V závere tretiny to vyšlo hosťom, keď sa presnou strelou presadil Svitana – 1:2.

Od úvodu tretieho dejstva sa hra pritvrdila a množili sa súboje pri mantineloch i hity. Slovan sa snažil tvoriť hru, ale cez organizovanú hru domácich to išlo ťažko. V 47. minúte sa Popradčania dostali do prečíslenia, ale Zagrapan zvolil strelu a Durný si s ňou poradil.

Brankár „belasých“ udržal spoluhráčov v hre aj v 51. minúte, keď zmaril brejk Bjalončíka. Slovan si v závere nedokázal vypracovať väčšie šance a nevyšla mu ani asi minútová hra bez brankára.

Roman Stantien, tréner HC Slovan Bratislava: „Dnes nám jednoznačne chýbali góly. Stále sme málo agresívni v priestoroch okolo bránky, nezbierame odrazené puky a v ofenzíve málo využívame obrancov.“

Peter Mikula, tréner Popradu: „Dnes nám fungovali nohy, hlavne hlava a do toho sa pridala ctižiadosť. Hralo sa o to, kto dá gól a udrží vedenie. Podarilo sa to nám. Pri presilovkách nás súper prečítal, musíme na tom popracovať. Je tam tlak, ale chýba efektivita. Príjemne ma prekvapila disciplína, keďže sme mali iba jedného vylúčeného. Potešilo ma, že je to už piate ligové víťazstvo nad Slovanom v sérii.“

Zdroj: RTVS

Nitra si poradila so Zvolenom

Hokejisti Nitry zvíťazili zápase predohrávaného 16. kola nad Zvolenom 3:2. „Corgoni“ majú po dvoch odohratých dueloch plný počet bodov.

HK Nitra – HKM Zvolen 3:2 (1:1, 1:0, 1:1)
Góly: 18. Lantoši (Kollár, Bodák), 30. Kollár (Lantoši, Štastný), 47. Slovák (Bodák, Pupák) – 20. Puliš (R. Bondra, Viedenský), 58. Viedenský (Puliš, Melancon). Rozhodovali: Tvrdoň, Baluška – Kacej, Synek, vylúčení: 6:3, presilovky: 2:1, oslabenia: 0:0, bez divákov
Nitra: Cowley – Mezei, Cardwell, Š. Nemec, Švarný, Pupák, Bodák, Vitáloš – Tvrdoň, Slovák, Hrnka – Kollár, A. Šťastný, Lantoši – Holešinský, Dauda, Žitný – Pätoprstý, Šiška, Minárik – Čaládi
Zvolen: Rahm – Betker, Hatala, Ivan, Melancon, Hraško, Kubka, Meliško – R. Bondra, Viedenský, Puliš – McPherson, Zuzin, Nuutinen – Stupka, J. Mikúš, Kelemen – Marcinek, Tibenský, Ďuriš

Úvodná tretina sa hrala vo svižnom tempe. Oba tímy pozorne bránili a príkladne strážili prechod stredným pásmom. Až druhá polovica dejstva priniesla prelomenie defenzív. V 11. minúte prešla Nitra na štyri prihrávky od vlastnej bránky až pred zvolenskú, no Kollár v zakončení minul.

Na opačnej strane nakorčuľoval z druhej vlny Ivan, ale Cowley bol pozorný. Prvý gól v zápase strelili Nitrania, keď v 18. minúte prestrčil Kollár na Lantošiho a ten vymietol ľavý horný roh Rahmovej brány – 1:0. Zvolen ešte pred odchodom do kabín dokázal vyrovnať zásluhou Puliša, ktorý pretlačil puk za Cowleyho.

Druhá tretina priniesla množstvo nepresností a hokej bol príliš upracovaný. V 22. minúte mohol Zvolen poslať do vedenia Nuutinen, ale z blízka puk do brány neusmernil. V polovici stretnutia hrali domáci presilovku a Kollár dokázal poslať odrazený puk do zvolenskej bránky.

Záver prostrednej časti hry ešte priniesol šance Lantošiho či Stupku, ktoré však gólom neskončili. V poslednej minúte tretiny „opečiatkoval“ žŕdku Dauda.

V 47. minúte našiel Bodák dlhou prihrávkou z obranného pásma Slováka, ktorý v úniku nezaváhal a poslal Nitru do dvojgólového vedenia – 3:1. O minútu neskôr mohol znížiť Bondra, ale Cowleymu pomohla žŕdka.

Zvolenčania mali v závere riadnej hracej doby výhodu dvoch presilových hier. Dve minúty pred koncom sa puk od zadného mantinelu odrazil k Viedenskému a ten dal Zvolenu nádej bodovať – 2:3. Hostia skúsili ešte hru bez brankára, no výsledok sa už nezmenil a tri body zostali pod Zoborom.

Trenčanov potiahol Daňo

Hokejisti Dukly Trenčín zvíťazili v 2. kole Detvou 5:2. V drese „vojakov“ zažiaril Marko Daňo, ktorý ku dvom gólom pridal asistenciu.

HK Dukla Trenčín – HC 07 Detva 5:2 (0:1, 4:1, 1:0)
Góly: 21. Kettunen (Daňo, Starosta), 21. Hecl (Paukovček), 30. Daňo, 35. Ackered (Valach, Paukovček), 56. Daňo (Kettunen, Mesikämmen) – 8. Askarov (Ľalík), 22. Charbonneau. Rozhodovali: Snášel, T. Orolín – M. Orolín, Ordzovenský, vylúčení: 9:5, presilovky: 2:0, oslabenia: 0:1
Trenčín: Valent – Starosta, Mesikämmen, Ackered, Jaborník, Sládok, T. Bokroš, Rajnoha – Bezúch, Kettunen, Daňo – Hecl, Paukovček, Sádecký – Sojčík, M. Valach, Kukuča – Michal Hlinka, J. Švec, Krajč – Ferényi
Detva: R. Petrík – Jendroľ, Gachulinec, Rais, Korim, Ľaľík, Golian, Rymsha, F. Fekiač – Nauš, V. Fekiač, Žilka – J.Sýkora, V. Čacho ml., Charbonneau – Askarov, Ščurko, M. Ľupták – Cox, P. Valent, R. Gašpar

Lepší úvod do zápasu mali hostia spod Poľany. V 8. min nepochopiteľne striedal Paukovček, čím nechal vzadu osamoteného obrancu. Hostia šli dvaja na jedného, dobre zakombinovali a dorážka Askarova skončila za Valentovým chrbtom.

Trenčínu vyšiel skvele úvod prostrednej tretiny V dohrávanej presilovej hre Daňo šikovne tečoval puk do jazdy Kettunenovi, ktorý strelou do ľavého horného rohu nedal Petríkovi šancu. Nerozhodný stav trval iba 20 sekúnd. Hecl si nakorčuľoval na Paukovčekovu prihrávku spoza bránky a puk umiestnil do siete.

Následný tlak Detvy priniesol vyrovnanie. Hostia sa usadili pred Valentom. Prvú strelu Charbonneaua aj Korima gólman za chrbát nepustil, no napokon ho predsa len zblízka prekonal Charbonneau – 2:2. V polovici stretnutia vystihol rozohrávku Daňo a spomedzi kruhov trafil medzierku medzi Petríkovými betónmi. Domáci boli na koni, čo korunovali ďalším gólom. V 35. min nabil Valach na modrú čiaru Ackeredovi a bolo 4:2.

V záverečnej časti hry sa hosťom núkala šanca streliť kontaktný gól počas presilovky o dvoch hráčov. Čachov teč Valent plecom vytesnil mimo bránky. Gólovú poistku v závere pridal v oslabení Daňo, ktorý prekorčuľoval vracajúcich sa obrancov. Hostia ešte skúsili hru bez brankára v pomere 6 na 3, ale návrat do stretnutia im to už neprinieslo.

Lalancette s hetrikom

Hokejisti Banskej Bystrice prehrali v nedeľnom domácom zápase s Michalovcami 4:5. „Barani“ viedli 2:0 aj 4:1, hostí potiahol kanadský útočník Christophe Lalancette, ktorý strelil hetrik.

HC'05 Banská Bystrica – HK Dukla Ingema Michalovce 4:5 (2:1, 2:2, 0:2)
Góly: 2. Mistele (Winquist, Ďatelinka), 4. Verbeek, 24. Mistele (Lamper, Drew) , 32. Lamper (Winquist) – 15. McCormack (Šoltés, Mlynarovič), 37. Lalancette (Hickmott, Takáč), 38. Šoltés (McCormack, Takáč), 44. Lalancette (Mašlonka), 52. Lalancette (Hickmott, Southorn). Rozhodovali: M. Novák, Štefik – Durmis, Valo, vylúčení: 4:3, navyše: Ťavoda (Michalovce) 10 minút za vrazenie na mantinel, presilovky: 2:3, oslabenia: 1:0, bez divákov
Banská Bystrica: Rabčan – Drew, Žiak, Welsh, Ďatelinka, J. Brejčák, Petrinec, Demo – Lamper, Winquist, Mistele – Vašaš, Verbeek, Kabáč – Kriška, Tamáši, M. Sloboda – Fafrák, Sojka, Vybíral
Michalovce: T. Tomek (32. Škorvánek) – Ventelä, McCormack, Southorn, Mihálik, Ťavoda, Zekucia – Hickmott, Lalancette, Regenda – Bartánus, Mlynarovič, Takáč – Korhonen, Galamboš, Šoltés – T. Matoušek, Češík, Mašlonka

Banskobystričania nastúpili vo Zvolene, kde budú hrať všetky domáce zápasy v sezóne pre plánovanú rekonštrukciu zimného štadióna pod Urpínom. Úvod mali ako z partesu. V druhej minúte využili brejk dvoch na jedného. Z ľavej strany Winquist prihral na pravú Mistelemu a ten sa prezentoval pohotovou presnou strelou – 1:0.

Potom Michalovce zatlačili „baranov“, dostali sa do presilovky, ale v nej inkasovali. Sólový nájazd zužitkoval Verbeek – 2:0. Početnú výhodu hostia nevyužili, podobnú možnosť mali aj domáci s rovnakým efektom.

Skóre sa menilo až v druhej presilovke Michaloviec. V pätnástej minúte vystrelil od modrej McCormack a puk sa dostal za Rabčana, keďže pred ním dobre clonil Mlynarovič – 2:1. V závere tretiny mohli hokejisti z východu republiky aj vyrovnať po brejku a strele Šoltésa, gólman „baranov“ bol však proti.

V strednom dejstve najprv Bystričania využili presilovku, na 3:1 zvýšil Mistele, z uhla prestrelil Tomeka. Následne mali ďalšie príležitosti jeho spoluhráči Verbeek, Tamáši a Fafrák, no presadil sa až v 32. minúte Lamper, opäť z presilovky, keď ho našiel pred bránkou Winquist – 4:1.

Michalovce vymenili brankárov, medzi žrde putoval Škorvánek a ten mal pomerne dosť práce, pretože domáci boli nabudení, mali tlak, ale Fafrák ani Mistele recept na nového gólmana nenašli. A to im bolo osudné, keďže prišli zbytočné vylúčenia Kabáča a Krišku.

Hostia využili presilovku piatich proti trom, z dorážky znížil Lalancette a následnú početnú výhodu o jedného hráča pretavil do gólu z ľavého kruhu strelou k vzdialenejšej žrdi Šoltéś – 4:3.

Do prestávky sa snažili „barani“ už pri vyrovnanom počte síl na ľade pridať piaty gól, ale Lamperovi ani Mistelemu sa to nepodarilo. V tretej tretine sa do útočenia pustili Michalovčania, Korhonen zoči – voči neprekonal Rabčana, podarilo sa to až Lalancettemu z medzikružia po šikovnej koncovke po ľade, vyrovnal na 4:4.

Bystričania sa tešili z piateho gólu v 47. minúte, puk pretlačili pri žrdi do bránky, konkrétne Mistele, ale videorozhodca usúdil, že to nebolo v súlade s pravidlami. O víťazný zásah sa snažili aj hostia, Korhonen a Mašlonka neuspeli zblízka, voľný Hickmott z medzikružia, no napokon sa to podarilo Lalancettemu švihom spomedzi kruhov a bolo 4:5.

V závere sa hráči Bystrice snažili vyrovnať, odvolali brankára, hrali v šestici, ale vytúžený zásah neprišiel.

Norbert Javorčík, tréner Banskej Bystrice: "Odohrali sme veľmi dobrý zápas. Zlepšili sme sa v určitých činnostiach oproti prvému zápasu so Zvolenom. Zdvihli sme sa, za čo sme radi.

Viedli sme 4:1, mali sme zápas dotiahnuť do víťazného konca. To sa musíme naučiť a hlavne z chýb sa poučiť. Boli tam situácie, ktoré treba riešiť inak, ak chceme s takýmito kvalitnými súpermi víťaziť."

Miroslav Chudý, tréner Michaloviec: "Tento zápas ma stál veľa nervov. V prvej tretine bol k nám hokej krutý, lebo sme ju odohrali veľmi dobre, hoci sme prehrávali. Do druhej tretiny sme išli s cieľom vyrovnať, no tretí gól Bystrice bol pre nás šokom, nevedeli sme sa s tým vyrovnať a inkasovali sme aj štvrtý.

Našťastie sme dostali možnosť hrať presilovky a v nich sme zabrali. Mali sme tak šancu hrať o výsledok a v tretej tretine sa nám to podarilo zvrátiť. Otočili sme už druhýkrát vo Zvolene s Banskou Bystricou zápas, nie je to ľahké, takže z tohto pohľadu môžem byť spokojný. Netešia ma iba niektoré individuálne chyby."