Ovečkin a spol. deklasovali Kazachstan

Skvelým spôsobom vstúpili do bojov na MS v Lotyšsku hokejisti Ruska. V "slovenskej" základnej C-skupine rozstrieľali Kazachstan dvojciferne 10:1, keď žiaril najmä Alexander Ovečkin. Švédi dosiahli povinný triumf nad Ukrajinou a Švajčiari otočili vývoj duelu s Talianskom.

06.05.2006 19:28 , aktualizované: 22:20

C-skupina:
Rusko – Kazachstan 10:1 (4:1, 4:0, 2:0)

• Góly: 2. Ovečkin (Malkin, Sušinskij), 3. Archipov (Nikulin), 11. Gorovnikov (Grigorenko), 19. Bykov (Kručinin), 25. Ovečkin (Malkin), 27. Malkin, 30. Ovečkin (Malkin), 33. Siomin (Archipov, Nikulin), 45. Siomin (Nikulin, Kručinin), 54. Siomin (Zaripov, Nikulin) – 18. J. Koreškov (A. Koreškov, Žajlauov). Rozhodcovia: Levonen (Fín.) – Pouzar (ČR), Eglitis (Lot.), vylúčení: 13:15 na 2 min, navyše Blochin (Kaz.) na 10 min, presilovky: 5:1, oslabenia: 1:0, diváci: 6790.
  • Rusko: Zvjagin (48. Fomičev) – Žukov, Nikulin, Koľcov, Aťušov, Kručinin, Bykov, Kuljaš, Chomickij – Zaripov, Siomin, Archipov – Kulemin, Malkin, Ovečkin – Charitonov, Sušinskij, Jemelejev – Grigorenko, Gorovikov, Michnov
  • Kazachstan: Medvedev (30. Tambulov) – Argokov, Kovalenko, Blochin, Pupkov, Koledajev, Mazunin, Savenkov – Žajlauov, A. Koreškov, J. Koreškov – Šafranov, Pčeliakov, Spiridonov – Samochvalov, Zaržickij, Krasnoslabocev – Ogorodnikov, Trochšinskij, Raj­fel

Ofenzívny klenot Washingtonu Capitals Alexander Ovečkin otvoril skóre v Riga Arene hneď v 2. minúte a i v ďalšom priebehu bol na neudržanie. Hetrik dosiahol už v polovici zápasu, pričom na všetky presné zásahy mu asistoval Jevgenij Malkin, ktorý sa dokázal presadiť tiež strelecky dokonca v oslabení. Rusi technickou prevahou, rýchlosťou a nasadením nedali Kazachom žiadnu šancu a z gólmana Medvedeva si urobili strelnicu, nečudo, že ho po siedmom góle nahradil Tambulov. I ten však inkasoval v ďalšom priebehu ešte trikrát. Exhibícia Rusov vyvrcholila desiatkou v 54. minúte z hokejky Alexandera Siomina. Útočník Chimiku Moskovská oblasť gólom v presilovke tiež dosiahol hetrik, čím podčiarkol v priebehu turnaja prvý debakel outsidera. Výber trénerskej dvojice Nikolaj Myšagin a Genadij Cygurov pôsobil celý zápas ustráchane, v pondelok o 19.15 SELČ nastúpi proti Slovákom.

B-skupina
Švajčiarsko – Taliansko 3:1 (0:0, 0:1, 3:0)

• Góly: 45. Rüthemann (Jeannin, Plüss), 53. Della Rossa, 60. Rüthemann – 31. Iob (De Bettin, Parco). Rozhodcovia: Looker – Ross (USA), Garsjo (Nór.), vylúčení: 12:13 na 2 min, presilovky: 1:0, oslabenia: 0:0, diváci: 3750.
  • Švajčiarsko: Aebischer – Streit, Forster, Blindenbacher, Vauclair, Helbling, Steinegger, Bezina – Romy, Reichert, Deruns – Della Rossa, Plüss, Lemm – Wirz, Sannitz, Ambühl – Jeannin, Rüthemann, Paterlini
  • Taliansko: Muzzatti – Borgatello, Helfer, Ramoser, Strazzabosco, Trevisani, Lorenzo, Felicetti, Egger – Cirone, Margoni, Busillo – De Bettin, Iob, Parco – Ansoldi, De Toni, Fontanive – Chelodi, Molteni, Bustreo

Po bezgólovej prvej tretine sa prekvapujúco ako prví v Skonto Arene presadili hráči z Apeninského polostrova, keď gólmana Montrealu Canadiens Davida Aebischera prekonal Anthony Iob. Švajčiari pritom už v 28. min mali obrovskú príležitosť, no nariadené trestné strieľanie Martin Plüss nepremenil. Taliani mali z rovnakej šance zvýšiť svoj náskok, ale gólom sa neskončil ani nájazd Johna Parca. Po vyrovnávajúcom góle Iva Rüthemanna sa reprezentanti helvétskeho kríža konečne zbavili nervozity, po ďalších siedmich minútach Della Rossa dostal zverencov Ralpha Kruegera do vedenia a ich víťazstvo spečatil opäť Rüthemann v neúspešnom záverečnom power-play Talianov do prázdnej Muzzattiho bránky.

Ukrajina – Švédsko 2:4 (1:1, 1:2, 0:1)

• Góly: 20. Kasiančuk (Djačenko), 35. Michnov (Šafarenko) – 18. Emvall (Karlsson), 21. Emvall (Melin), 39. Karlsson (Melin, R. Sundin), 47. Hannula (Nordquist). Rozhodcovia: JONÁK (SR) – Lesnjak (Slovin.), Kekäläinen (Fín.), vylúčení: 9:6 na 2 min, presilovky: 1:4, oslabenia: 0:0, diváci: 6500 divákov.
  • Ukrajina: Simčuk – Klimentiev, Zavalňuk, Ostrouško, Gunko, Navarenko, Sriubko, Isajenko, Polonyckij – Saľnikov, Šachrajčuk, Lytvynenko – Djačenko, Kasiančuk, Bobrovnikov – Materuchin, Šafarenko, Michnov – Semenčenko, Oleckij, Procenko.
  • Švédsko: J. Holmqvist – R. Sundin, M. Johansson, A. Holmqvist, K. Jönsson, Hallberg, Timander – Karlsson, Melin, Emvall – Nordquist, Hannula, Martensson – Mattson, M. Johnasson, Lundqvist

Švédi sa hneď v úvode duelu v Skonto Arena postarali o dva zápisy, avšak iba na trestnej lavici, keď ponúkli Ukrajincom pol druha minúty dlhú presilovku o dvoch mužov. Tri korunky krušné chvíle prežili a následne mali práve oni šance do sýta si skúšať hru v početnej výhode. Hoci až štvrté ukrajinské vylúčenie potrestali gólom, práve presilovky sa stali rozhodujúcim faktorom pri lámaní ukrajinského odporu, lebo pri všetkých švédskych góloch chýbal gólmanovi Simčukovi jeden spoluhráč na ľade. Ukrajinci krok s favoritom držali iba do 39. minúty a aj napriek tomu, že Severania hrali s minimálnou súpiskou a teda iba 15 korčuliarmi.