Slováci prehrali s Bieloruskom!

Slovenskí hokejisti prehrali vo svojom prvom vystúpení na MS v Rige v základnej C-skupine s Bieloruskom 1:2. Jediný gól slovenského tímu strelil Čiernik. Favorizovaný tím Františka Hossu bol aktívnejší, ale hrdinom zápasu sa stal s 36 zákrokmi súperov gólman Andrej Mezin.

06.05.2006 14:37 , aktualizované: 17:41
Bielorusi Foto:
Obrovská radosť bieloruských hokejistov. Niet sa čo diviť, po víťazstve nad Švédskom na ZOH 2002 v Salt Lake City je pre bývalú republiku Sovietskeho zväzu zdolanie Slovenska druhým najväčším triumfom v histórii.

**Bielorusko - Slovensko 2:1 (0:0, 2:1, 0:0) **

• Góly: 35. Meleško (Žurik, Mezin), 40. Antonenko (Skabelka, Grabovskij) – 38. Čiernik (Kováčik, Kapuš). Rozhodcovia: Hansen (USA) – Laschowski (Kan.), Jakobsen (Dán.), vylúčení: 6:8, presilovky: 2:0, oslabenia: 0:0, zmeny: 41. Križan za Lašáka, od 41. bez Haranta, Vaica, Kapuša a Zálešáka, 6960 divákov
  • Bielorusko: Mezin – Denisov, Makrickij, Jerkovič, Kopat, Svito, Žurik, Kosťjučenok – Michalev, Dudik, Ugarov – Čuprys, Meleško, Kurylin – Grabovskij, Zadelenov, Skabelka – Kukuškin, Jesavlov, Antonenko
  • Slovensko: Lašák – Jurčina, Milo, Vydarený, Štrbák, Harant, Graňák, Stehlík – Marián Hossa, Pavlikovský, Bartovič – Surový, Cibák, Marcel Hossa – Čiernik, Kapuš, Zálešák – Vaic, Kollár, Kováčik

Slováci začali rozpačito, čo súper hneď vycítil a zónovým vysúvaním svojej obrany sa dostával nebezpečne pred ich bránku. Už v 2. minúte hasil Lašák veľkú šancu Bielorusov a následne ďalšie dve nepríjemné situácie. Kým oni doťahovali svoje akcie do nátlakového zakončenia, slovenským hokejistom chýbali v útočnom pásme dôraz a rozhodnosť a tak sa aktivity chopili obrancovia. Jedovky Jurčinu a Graňáka vyrazil Mezin a ďalšiu Jurčinovu žŕdka. V závere tretiny nevyužili šance najmä hráči prvého útoku.

V druhej časti slovenský tím striedal dobré momenty so slabšími a v 35. minúte nedôsledné striedanie a chybu Haranta potrestal Meleško. Hoci onedlho po peknej akcii tretieho útoku a naskočení Kováčika vyrovnal Čiernik, nedisciplinovaný kolektív pykal ďalším gólom v presilovke. V druhej tretine si navyše slabiny natiahol Ján Lašák a v bránke ho vystriedal Karol Križan.

V tretej časti Slováci po prestriedaní a zredukovaní formácií vyvinuli obrovský tlak, ale bratia Hossovci sa po vzájomných prihrávkach utápali v špekuľovaní a pri zakončení mali aj smolu. Vyrovnať mohol ale najmä v 58. minúte Surový, ktorý trafil žŕdku. V závere svoj tím oslabil Vydarený a jeho spoluhráči už nič nevymysleli.

V druhom zápase na MS sa Slováci v pondelok 8. mája o 19.15 h stretnú s Kazachstanom.

František Hossa, tréner SR: „Podali sme v podstate dobrý výkon, keď sa nám vypomstili dve chybičky a rad nevyužitých šancí. Dnes nám jednoducho nebolo súdené vyhrať. Nemali sme deň v koncovke a zbytočne sme sa vo viacerých prípadoch nechali oslabiť.“

Glen Hanlon, tréner Bieloruska: „Bol to veľmi dobrý zápas, a to obojstranne. Naši mladí hráči vniesli do tímu iskru. Je to pre krajinu pekný deň."" .{target:}“:[http://hokej.pravda.sk/db_online.asp?…]