Nový svetový rekord. V Čechove udelili 691 tr. minút. Zápas zrušili

Ruská Kontinentálna hokejová liga má ďalší škandál, sobotňajšie stretnutie medzi Viťazom Čechov a Avangardom Omsk ukončila už v 4. min hromadná bitka medzi hráčmi oboch tímov. Rozhodcovia udelili zatiaľ neoficiálne 691 trestných minút.

09.01.2010 21:18
Čechov - Omsk, bitka Foto:
Čechov - Omsk, bitka.

Až šestnásť hráčov dostalo trest v hre a nemohli v stretnutí pokračovať, piatim udelili rozhodcovia trest do konca zápasu, ďalší inkasovali vyššie päť a desaťminútové tresty. Incidentom sa bude zaoberať v nedeľu disciplinárna komisia KHL, ktorá vynesie aj ďalšie tresty.

K prvým šarvátkam došlo už počas rozkorčuľovania, keď domáci Darcy Vero nastrelil pukom Lasseho Kukkonena. Po tejto provokácii domáceho hráča sa strhla veľká ´mela´, Vero s Brandonom Sagdenom napadli Alexandra Svitova s Vladimirom Pervušinom. Napätie sa potom prenieslo aj do zápasu, po druhom zákroku brankára Avangardu Jevgenija Caregorodceva v čase 3:27 min sa strhla bitka medzi všetkými hráčmi, ktorí boli v tej chvíli na ľade. Iniciátormi boli opäť Vero a Sagden, ktorý pri decembrovom podpise zmluvy neskrýval, že je tvrdým mužom.

Jedným z aktérov bitky bol aj český veterán Jaromír Jágr, ktorý dostal štyri trestné minúty za hrubosť a k tomu aj osobný desaťminútový trest. Pre štyroch hokejistov na oboch stranách sa zápas predčasne skončil.

Po „vyčistení“ ľadu sa pokračovalo v zápase iba sedem sekúnd, keď sa opäť strhla ďalšia bitka. Pri hre štyroch proti štyrom ju podľa on-line prenosu na internetovej stránke KHL tentoraz iniciovali hostia. Na ľade sa vytvorili viaceré skupiny hráčov a bitky pokračovali. Na každej striedačke zostala k dispozícii iba polovica hráčov. O ďalšie tri sekundy po opätovnom otvorení hry videli diváci zasa boxerské vložky, po ktorých mali hostia k dispozícii len siedmich a domáci deviatich hráčov. Rozhodcovia nariadili pokračovať v zápase, po dvoch sekundách sa zasa spustila bitka a prišli ďalšie tresty. Arbitri potom rezignovali a duel v čase 3:39 min pre nedostatok hráčov predčasne ukončili.

„Sám som bývalý rozhodca, ale niečo podobné som ešte nezažil. My sme sa nešli do Čechova biť, veď v našom tíme nemáme ani typického tvrdého muža. Navyše, prečo by sme riskovali tresty od disciplinárnej komisie, keď už čoskoro nás čaká dôležitý duel s Ufou? Takýto hokej nám netreba,“ reagoval pre Sovetskij Sport zástupca gubernátora Omskej oblasti pre rozvoj hokeja Anatolij Bardin.

Rozhodcovia pri ukončení duelu postupovali v súlade s pravidlami, keďže na ľade nebol dostatočný počet hráčov (minimálne traja korčuliari a jeden brankár). „Toto je výnimočná situácia. V našom hokeji museli z tohto dôvodu ukončiť predčasne vôbec prvý zápas v histórii. V nedeľu zasadne disciplinárna komisia KHL a po zhliadnutí videozáznamu, vypočutí oboch strán, rozhodcov a inštruktora zápasu vynesie verdikt o výsledku aj disciplinárnych trestoch,“ píše sa v stanovisku KHL.

Vyše 600 trestných minút v jednom zápase je novým rekordom v ruských súťažiach a pravdepodobne aj vo svete. V Rusku udelili rozhodcovia doteraz najviac trestných minút (378) v zápase Kazane s Čeľabinskom v januári 2007. V NHL tento rekord drží súboj Ottawy s Philadelphiou z marca 2004 (419 trestných minút). Tresty v NHL by boli vyššie, ale na rozdiel od Ruska, kde sa za vylúčenia do konca zápasu počíta do štatistík 20 minút, v zámorskej NHL je to iba 10 minút. Na Slovensku v posledných rokoch udelili najviac trestných minút v jednom zápase hlavní arbitri Juraj Konc a Vladimír Baluška v treťom štvrťfinále ročníka 2007/08 medzi Duklou Trenčín a MHC Martin. Hráči si vtedy celkovo odpykali 334 minút.