Trenčín vďaka skvelému obratu postúpil, Poprad narazí na Bystricu

Pre bratislavský Slovan sa extraligová sezóna skončila. Vo štvrťfinále play-off prehral s Trenčínom 3:4 na zápasy. Dukla o postupe rozhodla v stredu, keď dokázala zmazať dvojgólové manko a tešila sa z výhry 5:2. Posledným semifinalistom nadstavby hokejovej súťaže sa stala Banská Bystrica, ktorá v rozhodujúcom dueli vyhrala nad Zvolenom 2:1. V semifinále na seba narazia Košice s Trenčínom a Poprad s Bystricou.

09.03.2011 20:31 , aktualizované: 21:03
Trenčín oslava Foto:
Dukla Trenčín oslavuje postup do semifinále play-off.
debata (9)

Slovnaft extraliga – štvrťfinále play-off – siedme zápasy:

HC Slovan Bratislava – Dukla Trenčín 2:5 (2:0, 0:3, 0:2) – konečný výsledok série 3:4

• Góly: 8. D. Skokan (D. Buc, J. Kováčik), 8. Róbert Huna (L. Hudáček, Richard Huna) – 27. Naurov (Blatný), 27. Gašparovič (Pardavý), 28. Tybor (Gašparovič, Tvrdoň), 44. Tybor (Tvrdoň), 60. Blatný (Tybor). Vylúčení: 3:7 na 2 min, presilovky: 0:2, oslabenia: 0:0. rozhodovali: Jeřábek, Šindler (obaja ČR) – Stano, P. Šefčík, 3380 divákov
  • Slovan: Konrád – Jackman, Hájek, Cartelli, Frühauf, J. Kováčik, Jendek, Rullier, Bohunický – M. Bakoš, A. Nedorost, Hujsa – Preisinger, Bulík, Lipiansky – D. Skokan, Kapuš, D. Buc – Róbert Huna, L. Hudáček, Richard Huna
  • Trenčín: V. Kováč – Sekeráš, E. Bednár, Hruška, Trefný, Martin Chovan, S. Tomko – Pardavý, Blatný, P. Kopecký – Tybor, Gašparovič, R. Tvrdoň – Mikula, O. Ďuriš, Jánoš – Naurov, Koložváry, T. Melichárek

V úvode rozhodujúceho siedmeho duelu štvrťfinále play-off predvádzali obaja súperi rýchly hokej s častou streľbou, brankári mali dostatok práce. Prvú vážnejšiu šancu mal v 7. min domáci Hujsa, ale svoj únik po pravej strane zakončil iba do gólmana Dukly V. Kováča. O minútu neskôr urobila hosťujúca defenzíva chybu, k puku sa dostal D. Skokan a jeho strelecký pokus aj s pomocou korčule obrancu Hrušku skončil v bránke Trenčína. To, či puk prešiel celým objemom za bránkovú čiaru, potvrdil až videorozhodca – 1:0. Už o 24 sekúnd neskôr viedli „belasí“ dvojgólovým rozdielom, keď Róbert Huna nekompromisne „zavesil“ pod hornú žŕdku trenčianskej bránky – 2:0. V 15. min Slovan roztočil pred bránkou súpera presilovkový „kolotoč“, ale brankár V. Kováč previedol niekoľko veľmi dobrých zákrokov a skóre sa nemenilo. V 19. min mohol skorigovať Tvrdoň, ale pri prečíslení s Tyborom neusmernil puk za Konrádov chrbát. Neujala sa ani tvrdá strela Jánoša z modrej čiary hneď na začiatku záverečnej minúty I. tretiny.

Radoslav Tybor z Trenčína oslavuje gól. Foto: SITA
Trenčín Tybor Radoslav Tybor z Trenčína oslavuje gól.

Všetko podstatné z druhej dvadsaťminútovky sa udialo počas necelých dvoch minút. Stupňujúci sa tlak Trenčanov vyvrcholil v 27. min, keď po nepremenenej šanci J. Kováčika unikli Blatný s Naurovom a ruský krídeník nekompromisne vymietol ľavý horný roh Konrádovej bránky. Ešte v tej istej minúte o 41 sekúnd neskôr vyrovnal Gašparovič po peknej prihrávke skúseného Pardavého a začínalo sa odznova. Následne putoval na trestnú lavicu A. Nedorost a v presilovej hre Tybor naklonil misky váh na stranu hostí – 2:3. Po tomto momente si tréner Zdeno Cíger vybral oddychový čas. Slovan začal lepšie korčuľovať a vytváral si dobré šance, ktoré však „belasí“ nedokázali premieňať.

Sklamaní hráči Slovana Bratislava. Foto: TASR
Slovan sklamanie Sklamaní hráči Slovana Bratislava.

Domáce tribúny umlčal v úvode tetieho dejstva opäť Tybor, keď rovnako v početnej výhode poslal Duklu do dvojgólového vedenia. Slovan sa snažil vykresať iskierku nádeje, ale Trenčania výborne narúšali rozhrávku „belasých“. Tí hralo kŕčovito a gólové šance si nevytvárali. V 56. min mohol definitívne rozhodnúť Mikula, ale jeho pokus z uhla skončil iba na pravej žŕdke bránky Slovana. Domáci tréner siahol v 58. min k hre bez brankára a v 60. min do prázdnej bránky upravil na konečných 2:5 Blatný. Slovan sa s vyraďovacou časťou lúči, Trenčín postúpil do semifinále.

Zdeno Cíger (tréner Slovana): „Viedli sme 2:0 a mali hru pod kontrolou. Súpera sme však posadili na koňa a on to patrične využil. Musíme sa ešte veľa učiť. Z výhody sme sa dostali do nevýhody, v našej hre je veľa chýb, nevieme meniť tempo hry. Gratulujem Trenčínu k postupu do semifinále.“

Dušan Gregor (tréner Trenčína): „Sme veľmi šťastní, že sa nám takto podarilo otočiť sériu proti kvalitnému súperovi. Vážim si Slovan, náš tím si zaslúžil postup kolektívnym výkonom. Chlapcom som po prvej tretine povedal, že nesmieme hrať ustráchane. V závere stálo na našej strane aj šťastie. Dnešné víťazstvo si cením o to viac, že sme dokázali zmazať dvojgólový náskok Slovana. Bola to práca celého kolektívu.“

HC´05 Banská Bystrica – HKm Zvolen 2:1 (1:1, 1:0, 0:0) – konečný výsledok série: 4:3

• Góly: 7. Kubka (Šechný, Hvila), 24. Cebák (Lažo, Miroslav Hlinka) – 18. P. Barinka (Leskovjanský, Hraško). Vylúčení: 5:2 na 2 min, navyše: Valach na 10 min za nešp. správanie, L. Čierny (obaja Zvolen) 5+DKZ za napadnutie hlavy a krku, presilovky: 0:0, oslabenia: 0:0, rozhodovali: Grečko, J. Konc – Gajan, Novák, 3277 divákov
  • Banská Bystrica: Šimonovič – Cebák, Cunik, Kolba, Vizváry, Kubka, Bambúch, Vantroba, Biro – Tománek, Michal Hudec, Ján Sýkora – Lažo, Miroslav Hlinka, Weissmann – Paľov, Šechný, Hvila – Rumpel, Češík, Kútny
  • Zvolen: Škrečko – L. Čierny, Juraško, Ďaloga, T. Bokroš, Valach (hral do 31. min), Hraško – Otčenáš, P. Pucher, Michal Chovan – Škvaridlo, L. Jurík, V. Baláž – P. Barinka, M. Trochta, Leskovjanský – Levinskij, M. Jurík, Zuzin – od 35. min nastúpil Zošiak

Plný banskobystrický „kotol“ videl v prvej tretine nátlakový hokej v podaní domácich hráčov. Skórovať mohli už v 1. min, šance mali Lažo a Weissmann. Tlak napokon priniesol úspech, keď Šechný našiel spoza bránky Zvolena prihrávkou na modrej čiare Kubku a obranca HC 05 sa v 7. min nebál vystreliť – 1:0. V polovici prvej tretiny hrali hostia presilovku, v nej však mali možnosť „barani“, konkrétne Tománek, ktorý vo výbornej pozícii netrafil puk. Pri už vyrovnanom počte hráčov na ľade sa prezentoval peknou strelou Lažo z ľavého kruhu, mieril však vedľa. Na opačnej strane chytil nebezpečnú Čierneho strelu Šimonovič. V 17. min sa preštrikoval dopredu Tománek, ale neprekonal Škrečka. Prišiel trest. Zvolenčanom vyšiel rýchly protiútok, keď z ľavej strany našiel Leskovjanský na pravej strane Barinku, ktorého už nestihol Hlinka pokryť, a zvolenský útočník pred brankárom Banskej Bystrice uspel – 1:1.

Lukáš Hvila z Banskej Bystrice pred bránkou... Foto: TASR
Bystrica Hvila Lukáš Hvila z Banskej Bystrice pred bránkou Zvolena.

Do druhej tretiny už nenastúpil zranený obranca Zvolena Valach, no mohli to byť hostia, ktorí mali šancu ísť do vedenia. Najprv neplatila na Šimonoviča rýchla sťahovačka Michala Chovana a o pár sekúnd vo vyloženej šanci zabudol za sebou puk skúsený Peter Pucher. Domáci postupne vyrovnali hru a v 24. min im vyšiel nacvičený signál po vyhratom buly. Hlinka posunul Lažovi, ten na modrú čiaru Cebákovi, ktorý pálil presne k ľavej žrdi – 2:1. O minútu neskôr mal veľkú príležitosť Kútny. Dôležitý okamih nastal práve v 25. min. Čierny hral vysoko lakťom za bránkou Banskej Bystrice, fauloval Rumpela, ktorý si „zalietal“ a hosťujúci pilier obrany dostal päťminútový trest a navyše aj trest do konca zápasu. Zvolenčania tak museli riešiť odchod dvoch obrancov z ľadu, pričom pod Urpín ich prišlo iba sedem. Domácu presilovku prežili „bryndziari“ bez ujmy aj vďaka vylúčeniu Šechného. Naopak v 33. min sa im naskytla početná výhoda piatich proti trom v trvaní 42 sekúnd, ale bez vážnejšej šance. Tlak hostí síce pokračoval, ale bol neplodný. Do hry sa postupne zapojil mladý zvolenský obranca Zošiak. Až v 40. min sa Banskobystričanom predsa len podarilo dostať sa do šance, keď Hraško hral bez hokejky, čo nevyužil pri ľavej žrdi Rumpel.

Obranca Zvolena Juraj Valach takto skončil na... Foto: SITA
Zvolen Valach Obranca Zvolena Juraj Valach takto skončil na ľade.

Po dvoch tretinách Banskobystričania prestrieľali Zvolen 38:13, no v tretej tretine sa viac sústredili na udržanie jednogólového náskoku. Šancí bolo málo, domáci sa dostali prakticky iba do jednej, keď Šechný v presilovke neprekonal zblízka Škrečka. Zvolenčania mohli vyrovnať v 57. min, keď Ďaloga prihral Balážovi, ktorý z dobrej pozície trafil iba do Šimonoviča. Hosťom nevyšla ani záverečná power-play, v ktorej mohli inkasovať do prázdnej bránky z hokejok Cebáka a Hvilu. Domáca Banská Bystrica po víťazstve 2:1 postúpila do semifinále.

Milan Staš (tréner Banskej Bystrice): „Bol to veľmi ťažký duel na psychiku i fyzické sily. Chceli sme prelomiť smolu v domácom prostredí a vyhrať tento rozhodujúci siedmy zápas. Dali sme do toho všetko a vyšlo nám to. Som rád, že diváci nás prišli povzbudiť v takom veľkom počte a verím, že mali z hokeja radosť a pôžitok. Séria bola dramatická, verím, že rovnako ako aj tá, ktorá nás čaká s Popradom. Musím však priznať, že sme nepočítali s takým veľkým odporom Zvolenčanov.“

Jozef Škrak (tréner Zvolena): „Začali sme trochu ustráchane, ale bol to napokon znovu vyrovnaný zápas, v ktorom sa bojovalo až do posledných sekúnd. Dostali sme dva zbytočné góly po chybách v obrannom pásme, ale myslím si, že sme neboli slabším mužstvom v tomto zápase. Séria bola mimoriadne vyrovnaná, málokto predpokladal, že po tých okolnostiach, ktoré sa udiali pred štvrťfinále vo Zvolene, dokážeme hrať s Banskou Bystricou takú vyrovnanú sériu. Som rád, že sa nám to podarilo a diváci si prišli na svoje, žiaľ s nešťastným koncom pre tím.“