Trenčín sfúkol Slovan, uspela i Bystrica. Rozhodnú siedme zápasy

Hokejisti Dukly Trenčín vyhrali v šiestom zápase play-off štvrťfinále extraligy nad bratislavským Slovanom 6:3 a vyrovnali stav série na 3:3. Rozhodujúci duel sa bude hrať v Bratislave, domáci budú pod značným tlakom, keďže viedli už 3:0. Aj v druhej sérii sa rozhodne až v siedmom zápase. Banská Bystrica vyhrala vo Zvolene 3:2 na nájazdy, o víťazovi tejto série sa rozhodne v stredu pod Urpínom.

07.03.2011 20:38 , aktualizované: 21:07
Trenčín, radosť Foto:
Radosť hokejistov Trenčína po strelenom góle.
debata (6)

Slovnaft extraliga- štvrťfinále play-off – šiesty zápas (hrá sa na 4 víťazstvá):

Dukla Trenčín – Slovan Bratislava 6:3 (3:1, 3:1, 0:1) – stav série: 3:3

• Góly: 6. Tybor (R. Tvrdoň), 12. Mikula (Jánoš, O. Ďuriš), 19. Hruška (Jánoš, Mikula), 29. Tybor (Hruška, R. Tvrdoň), 30. Naurov (T. Melichárek, Koložváry), 40. Jánoš – 3. D. Buc (D. Skokan, Bulík), 39. Jackman (Lipiansky, Kapuš), 54. Róbert Huna.

Vylúčení: 8:14 na 2 min, navyše: Naurov na 10 min za zhodenie rukavíc – Bohunický na 10 min za napadnutie zozadu, Preisinger na 10 min za zhodenie rukavíc, Rullier na 10 min za napadnutie zozadu a DKZ za nešportové správanie, presilovky: 2:0, oslabenia: 0:1, rozhodovali: J. Konc, Kubuš – Gajan, T. Orolin, 6150 divákov

• Trenčín: V. Kováč – Sekeráš, E. Bednár, Hruška, Trefný, Martin Chovan, S. Tomko – Pardavý, Blatný, P. Kopecký – Tybor, R. Tvrdoň, Gašparovič – Mikula, O. Ďuriš, Jánoš – Naurov, Koložváry, T. Melichárek – od 51. M. Daňo
  • Slovan: Konrád (29. Rybár) – Jackman, Hájek, Cartelli, Jendek, Rullier, Bohunický, Trška – M. Bakoš, A. Nedorost, Hujsa – Uram, Lipiansky, Kapuš – D. Skokan, Bulík, D. Buc – L. Hudáček, Róbert Huna, Richard Huna – od 41. Preisinger

Úvodná tretina vyšla trenčianskemu mužstvu perfektne. Domáci súpera prekorčuľovali a prevýšili aj v dôraze v osobných súbojoch. Už po 122 sekundách sa síce Slovan ujal vedenia po Bucovej dôslednej dorážke, no keď v 6. min Tybor zblízka do odkrytej bránky využil presilovku na vyrovnanie, Dukla postupne prebrala iniciatívu. V 12. min otočil skóre prudkým príklepom Mikula a onedlho Tybor ešte opečiatkoval žŕdku. Krátko pred prvou prestávkou Trenčín zvýšil svoj náskok Hruškovou strelou od modrej pomedzi brankárove betóny.

Pästný súboj Trenčana Alexandra Naurova (vľavo)... Foto: TASR
Naurov, Preisinger Pästný súboj Trenčana Alexandra Naurova (vľavo) so slovanistom Miroslavom Preisingerom.

V druhej dvadsaťminútovke sa dlho hralo opatrnejšie a vývoj zápasu sa znova viac začal hýbať až v jej polovici. V 29. min Tybor po skrumáži pred bránkou zužitkoval presilovku a prinútil bratislavský tím k striedaniu gólmanov. O 79 sekúnd neskôr Naurov zvýšil už na 5:1, takže hosťujúci tréneri si zobrali oddychový čas. Ten mužstvu prospel, pretože slovanisti sa vrátili do hry a v 39. min Jackman nekompromisnou delovkou od modrej čiary skorigoval stav na 2:5 z pohľadu Bratislavčanov. Odpoveď v pohode hrajúcej Dukly nenechala na seba dlho čakať, o 67 sekúnd Jánoš upravil opäť na štvorgólový rozdiel.

V treťom dejstve sa už Dukla snažila kontrolovať dianie, Slovan sa ale nevzdával. Na ľade pribudlo nervozity a provokácií. V 54. min ešte hostia znížili, keď v oslabení skóroval Róbert Huna. Nič to však už nezmenilo na fakte, že štvrťfinálová séria veľkých rivalov vyvrcholí až v siedmom súboji.

Povedali po zápase:

Dušan Gregor (tréner Dukly): „Hneď na začiatku zápasu sme síce dostali gól, ale veľmi dôležité bolo to, že po ňom na nás neprišiel útlm. Dokázali sme rýchlo vyrovnať a v zostávajúcom priebehu zápasu sme predvádzali výborný hokej založený na disciplíne a zodpovednej hre dozadu i dopredu. Toto víťazstvo sme dosiahli najmä zásluhou kolektívneho výkonu a konečne nám už prialo aj šťastie v zakončení. Ďakujem nielen mužstvu, ale aj divákom za vytvorenie výbornej atmosféry, stále však musíme zostať nohami pevne na zemi.“

Zdeno Cíger (tréner Slovana): „Začiatok zápasu bol ešte z našej strany dobrý, ale jeho zvyšok nám už vôbec nevyšiel. Všetko, čoho sa domáci dotkli, im spadlo do našej bránky. Naším nevýrazným výkonom sme dostali súpera do psychickej výhody. Je však pred nami ešte jeden zápas, nevzdávame sa a pokračujeme ďalej.“

HKm Zvolen – HC´05 Banská Bystrica 2:3 po sam. nájazdoch (0:0, 1:0, 1:2 – 0:0, 0:1) – stav série: 3:3

• Góly: 34. Ďaloga (Levinskij, M. Jurík), 58. Leskovjanský (M. Trochta, Levinskij) – 44. Hvila (Šechný, Vizváry), 59. Ján Sýkora (z trestného strieľania), rozhodujúci sam. nájazd premenil Ján Sýkora.

Vylúčení: 7:8 na 2 min, presilovky a oslabenia: 0:0, rozhodovali: Ország, D. Konc – Stano, M. Novák, 5290 divákov

• Zvolen: Škrečko – L. Čierny, Juraško, T. Bokroš, Ďaloga, J. Valach, Hraško – Otčenáš, P. Pucher, Michal Chovan – Škvaridlo, L. Jurík, V. Baláž – P. Barinka, Leskovjanský, M. Trochta – Levinskij, M. Jurík, Zuzin
  • Banská Bystrica: Šimonovič – Kubka, Bambúch, Cebák, Cunik, Vizváry, Kolba, Vantroba, Biro – Rumpel, Češík, Kútny – Lažo, Šechný, Michal Hudec – Ján Sýkora, Miroslav Hlinka, Hvila – Tománek, Paľov, Weissmann

Vo výbornej atmosfére sa v prvej tretine hral opatrnejší hokej, dominovali strelecké pokusy z diaľky, prípadne niektoré individuálne prieniky. V dvoch dobrých príležitostiach sa ocitol domáci Pucher v 4. a 10. min, ale Šimonoviča neprekonal. Individuálnou akciou sa prezentoval v 5. min Hudec, no ani on pri ľavej žŕdke Škrečkovej bránky neuspel. Najväčšiu šancu mal v poslednej minúte prvej tretiny opäť Zvolenčan Pucher, ktorý zblízka nezasunul puk do odkrytej bránky.

Druhá tretina mala podobný priebeh. V 27. min z ľavého kruhu bombou opečiatkoval žŕdku L. Jurík, ktorého strelu musel preskúmať aj videorozhodca. Stále to bolo na oboch stranách nervózne, prevládal boj nad kvalitou. V 33. min však mohli skórovať hostia po Cebákovej strele, keď puk zostal za Škrečkom pred bránkovou čiarou a následne Hudec z pravej strany trafil do žŕdky. O minútu neskôr prišiel trest, keď Levinskij obkorčuľoval bránku Banskej Bystrice, poslal puk pred ňu a Ďaloga zakončil do odkrytého priestoru Šimonovičovej svätyne – 1:0.
Tretia tretina mala už potrebnú kvalitu a hlavne dramatickosť. Hosťom sa podarilo vyrovnať v 44. min, keď Šechný s Vizvárym poslali Hvilu do útočného pásma, a ten spoza obrancu tvrdou strelou z ľavého kruhu prekonal Škrečka, ktorému puk prešiel pomedzi betóny – 1:1.

Šarvátka pred bránkou Zvolena v derby s Banskou... Foto: TASR
Zvolen - B. Bystrica Šarvátka pred bránkou Zvolena v derby s Banskou Bystricou.

O šesť minút neskôr mal príležitosť z dorážky zblízka Baláž. Bojovalo sa o každý decimeter ľadu, aktívnejší boli Banskobystričania, no domáci vyčkávali na svoje príležitosti. Dočkali sa v 58. min, keď sa najprv nepresadil Levinskij, odrazený puk neposlal za Šimonoviča ani Trochta, no napokon sa to podarilo Leskovjanskemu, keď ho nadvihol a dostal Zvolen takmer do semifinále. To však nepripustil Hvila, ktorý sa predral dopredu, fauloval ho Valach a rozhodca správne nariadil trestné strieľanie. Nakoľko bol Hvila zranený, musel ho zastúpiť jeden z hosťujúcich hráčov na ľade. Zodpovednosť zobral 98 sekúnd pred koncom tretiny J. Sýkora a Škrečka napokon prekonal.

Dráma pokračovala v predĺžení, v ktorom gól nepadol, hoci v 64. min mal k nemu blízko L. Čierny spomedzi kruhov a o dve minúty neskôr Češík po prieniku. Najväčšiu šancu nevyužil Kútny v 69. min, keď ho v úniku odstavil v rozhodujúcej chvíli Čierny. V 70. min Hudec fauloval Chovana, ale 23-sekundovú presilovku štyroch proti trom domáci nevyužili. Rozhodovalo sa v samostatných nájazdoch, hneď prvý premenil netradičným spôsobom Baláž. Následne uspel Sýkora a v treťom síce Otčenáš dal gól, ale keďže sa Šimonovič dotkol puku, arbitri ho po konzultácii s videorozhodcom neuznali. Potom nepremenil nájazd ani Lažo a v rozhodujúcej sérii hrdina duel Sýkora prekonal Škrečka a posunul sériu späť do Banskej Bystrice, kde sa v stredu uskutoční rozhodujúci siedmy duel.