Trenčín sa udržal v hre, nájazdy rozhodli aj drámu vo Zvolene

Vo štvrťfinálovej sérii Trenčína so Slovanom sa ešte nerozhodlo. Dukla znížila vo štvrtkovom 4: súboji na 1:3 víťazstvom 3:2 po nájazdoch. V druhom, mimoriadne dramatickom zápase sa takisto rozhodlo v rozstrele, po ktorom sa z víťazstva 4:3 tešili hokejisti Banskej Bystrice. V sérii, v ktorom domáci tím nevyhral ani raz, je stav 2:2.

03.03.2011 21:14 , aktualizované: 22:02
hokej Trenčín Tybor Foto:
Trenčan Radoslav Tybor (vpravo) sa teší po góle so spoluhráčom Radovanom Trefným.

Slovnaft extraliga – štvrťfinále play-off – 4. zápasy:

Dukla Trenčín – HC Slovan Bratislava 3:2 po nájazdoch (0:0, 1:2, 1:0 – 0:0, 1:0) - stav série: 1:3

• Góly: 24. Tybor (Trefný), 56. Blatný (Tybor, Sekeráš), rozhodujúci sam. nájazd premenil Pardavý – 26. A. Nedorost (Hujsa, Hájek), 29. Róbert Huna (Richard Huna, L. Hudáček). Vylúčení: 4:7 na 2 min, presilovky 0:1, oslabenia 0:0, rozhodovali: Gašparík, P. Grečko – R. Bednár, Brath, 5520 divákov
  • Trenčín: V. Kováč – Sekeráš, E. Bednár, Hruška, Bolf, Martin Chovan, S. Tomko, Jarábek, Trefný – Pardavý, Blatný, Jánoš – Tybor, Gašparovič, P. Kopecký – Mikula, O. Ďuriš, Koložváry – Naurov, M. Daňo, Ružička
  • Slovan: Konrád – Jackman, Hájek, Cartelli, Frühauf, J. Kováčik, Jendek, Rullier, Bohunický – M. Bakoš, A. Nedorost, Hujsa – Uram, Bulík, Lipiansky – D. Skokan, Kapuš, D. Buc – Róbert Huna, L. Hudáček, Richard Huna

Obe mužstvá vstúpili do zápasu dôrazne a nešetrili sa v osobných súbojoch. Útočné akcie však spočiatku nepriniesli ani na jednej strane úspech, pretože chýbal väčší dôraz v koncovke a brankári si dobre plnili svoje úlohy. V 14. min mali domáci Trenčania výhodu 100-sekundovej presilovky o dvoch hráčov, ale svoj nápor napriek spŕške striel nedokázali zužitkovať. Krátko pred prvou prestávkou mal obrovskú príležitosť Lipiansky, hostitelia však v poslednej chvíli vyrazili puk smerujúci do prázdnej bránky.

V 24. min Dukla otvorila skóre, keď v sólovom nájazde uspel Tybor. Potom však prišli hluché chvíle Trenčanov, čo hráči Slovana Bratislava potrestali zvratom: dvoma gólmi za tri minúty. Najskôr nekrytý Nedorost využil po 8 sekundách presilovku a onedlho sa ocitol pred bránkou voľný Róbert Huna, ktorý nedal Kováčovi šancu – 2:1 pre hostí.

Trenčan Zdeněk Blatný (vpravo) v súboji so... Foto: TASR
hokej Trenčín Slovan Trenčan Zdeněk Blatný (vpravo) v súboji so slovanistom Petrom Frühaufom.

Na domácich po tejto sprche padol útlm, a hoci sa nevzdávali, ich snaha bola platonická a viazaná nervozitou. Hostia sa predovšetkým zamerali na zabezpečenú obranu. Tento dlhodobo jednotvárny priebeh duelu, trval až do 56. min, keď sa Trenčínu predsa len podarilo vyrovnať – Blatník pohotovou delovkou spred bránky využil chvíľkovú nepozornosť Slovana. Zápas sa konečne aspoň na konci otvoril, opäť získal šťavu, ale na rad muselo prísť predĺženie. V ňom bola výrazne aktívnejšia Dukla, brankár „belasých“ Konrád musel riešiť niekoľko nepríjemných situácií. Na opačnej strane Kováč bravúrne zlikvidoval Cartelliho prudkú strelu. O víťazovi napokon rozhodli až samostatné nájazdy, v ktorých bol úspešný len trenčiansky kapitán Pardavý, takže štvrťfinálová séria sa sťahuje do Bratislavy.

Dušan Gregor (tréner Trenčína): „Neboli sme pred týmto zápasom v ľahkej situácií. O to viac si cením, že sme v ňom dokázali zvrátiť nepriaznivý vývoj. Mužstvu musím vysloviť uznanie za predvedený výkon, keď nám chýbalo päť hráčov zo základnej zostavy. Ukázali sme charakter a veľkú túžbu po víťazstve. Sériu sme predĺžili a do Bratislavy ideme bojovať, pretože v tomto náročnom zápase sme zdvihli hlavu a už nemáme čo stratiť.“

Zdeno Cíger (tréner Slovana): „Bol to kvalitný zápas a veľký boj, domáci hrali veľmi aktívne. Nášmu mužstvu nemôžem uprieť snahu, ale hokej je najmä o chybách a tých sme urobili viac. V záverečných štyroch minútach riadneho hracieho času sme už mali výsledok udržať, čo sa nám však nepodarilo. My sa v ďalšom zápase pokúsime na domácej pôde zvíťaziť a ukončiť tým sériu.“

HKm Zvolen – HC´05 Banská Bystrica 3:4 po nájazdoch (2:0, 0:0, 1:3 – 0:0, 0:1) – stav série: 2:2

• Góly: 6. P. Barinka (P. Pucher, L. Čierny), 11. V. Baláž (Kovář, L. Jurík), 57. Otčenáš – 54. Tománek (Miroslav Hlinka, Lažo), 55. Šechný (Kútny), 60. M. Hudec (Cebák, Šechný), rozhodujúci sam. nájazd premenil Tománek. Vylúčení: 11:9 na 2 min, presilovky: 1:1, oslabenia: 0:0, rozhodovali: Ország, Kubuš – Bundil, Orolín, 5010 divákov
  • Zvolen: Škrečko – L. Čierny, Juraško, Hraško, Ďaloga, J. Valach, Hranáč, Kučný – Otčenáš, P. Pucher, Michal Chovan – V. Baláž, L. Jurík, Kovář – P. Barinka, M. Jurík, Škvaridlo – Méry, M. Trochta, Škoda
  • Banská Bystrica: Šimonovič – Cebák, Cunik, Kolba, Biro, Kubka, Bambúch, Vantroba, Vizváry – Tománek, Šechný, M. Hudec – Lažo, Miroslav Hlinka, Weissmann – Rumpel, Češík, Kútny – Ján Sýkora, Paľov, Matoušek

Hosťom citeľne chýbal Hvila, domácim Zuzin. Od úvodných minút sa hokejisti spod Pustého hradu riadne zahryzli do súpera a vytvorili si tlak. Pomohli im k tomu aj vylúčenia Hudeca a najmä Vizváryho, ktorý fauloval Škodu vo vyloženej šanci pred odkrytou bránkou. Banskobystričania v oslabení pykali po Čierneho strele od modrej, keď sa najprv nepresadil zblízka Pucher, ale Barinka nadvihol puk nad betón Šimonoviča – 1:0. Zvolenčania boli v „laufe“, v ďalšej dobrej príležitosti sa ocitol v 8. minúte Škoda. O dve minúty neskôr zaujala individuálna akcia hosťujúceho Tománka, ktorý sa dostal pred bránku, ale Škrečko pekne zasiahol hokejkou. Domáci neupúšťali od nátlakovej hry. V 11. minúte vybojoval v rohu puk L. Jurík, posunul ho Kovářovi, ktorý našiel úplne voľného Baláža, a ten nemal problém poslať puk do odkrytej polovice Šimonovičovej bránky – 2:0. Hostia museli viac otvoriť hru, pribudlo tvrdosti a ubudlo šancí. Najbližšie ku gólu bol ešte v prvej tretine opäť Tománek v 18. min, ale nepresadil sa zblízka pred Škrečkom.

Zvolenčan Peter Pucher s rukami nad hlavou. Foto: SITA
Zvolen Pucher Zvolenčan Peter Pucher s rukami nad hlavou.

V druhej tretine sa Banskobystričanom nepodarilo streliť kontaktný gól, hoci sa veľmi snažili. V presilovke však mohli inkasovať: po pravej strane unikol Škvaridlo, ale s jeho strelou si Šimonovič poradil. Hostia mohli dosiahnuť svoj prvý gól v 27. min po Tománkovom nahodení puku spoza kruhu – dobrým tečom sa prezentoval Hudec, ale nebol úspešný. Na opačnej strane predviedol o minútu neskôr pekný bekhend Trochta, stav sa však nezmenil. V polovici zápasu sa dostali do vyloženej šance po peknej akcii opäť hostia. Rumpel našiel pred bránkou voľného Češíka, ktorý neprekonal Škrečka. Na hokejkách „baranov“ bola v tejto fáze nervozita. V 36. min na útočnej modrej zlomil hokejku Biro, dopredu unikal domáci Otčenáš a tak Cebák zatiahol „ručnú brzdu“. Trestné strieľanie však útočník Zvolena nepremenil. O minútu neskôr sa k náhodne odrazenému puku dostali pred Šimonovičom M. Jurík a Barinka, nedokázali ho však dopraviť do bránky. Rovnako nebol úspešný po Čierneho strele v presilovke v 39. minúte Pucher z dorážky.

V tretej tretine hrali hostia vabank a vyplatilo sa im to. V 45. min najprv Češík zazvonil na žŕdku, potom neuspel bekhendom vo vyloženej šanci Sýkora, keď ho fauloval Čierny. Banskobystričania hrali útočne, vytvorili si tlak a v presilovke sa im podarilo aj znížiť. Po prihrávke Hlinku sa predsa len presadil v 54. min pri pravej žrdi Tománek – 1:2. Gól „baranov“ nabudil. V 55. min netrafil prázdnu bránku Kútny, ale o chvíľku sa v tlačenici presadil Šechný – 2:2. Medzi prvým a druhým zásahom hostí uplynulo iba 77 sekúnd. Keď sa už zdalo, že zápas speje k predĺženiu, vyrobil v strednom pásme chybu Cebák, z ktorej ťažil v úniku v 57. minúte rýchly Otčenáš – 3:2. Dráma však pokračovala, pretože Banskobystričania opäť vrhli všetky sily do útoku a 19 sekúnd pred koncom zachytil Hranáčov vyhadzovaný puk na modrej Cebák. Prihral do pravého kruhu voľnému Hudecovi, ktorý z otočky prekonal Škrečka a vybojoval predĺženie.

Brankár Banskej Bystrice Miroslav Šimonovič... Foto: SITA
hokej Šimonovič Brankár Banskej Bystrice Miroslav Šimonovič zasahuje.

V predĺžení sa naskytla hosťujúcim hokejistom presilovka štyroch proti trom, v ktorej mohli rozhodnúť. Veľkú príležitosť nevyužil v 65. min Tománek a následne trafil Šechný do žŕdky. Rozuzlenie napokon priniesli až samostatné nájazdy. V tretej várke sa presadil najlepší extraligový strelec Tománek, ktorý rozhodol o vyrovnaní celej tejto štvrťfinálovej série na 2:2.

Vladimír Klinga (asistent trénera Zvolena): „Musím sa vrátiť k včerajšiemu zápasu, ktorý sme nezvládli najmä v hlavách. Zľakli sme sa, že môžeme viesť 3:0. Dnes sme podali dobrý výkon, mali sme zápas dobre rozbehnutý, viedli sme 2:0 a v závere 3:2, ale – žiaľ – vlastnými chybami sme dovolili súperovi dostať sa späť. Za stavu 3:2 sme mali puk v jasnom držaní a Banskobystričania na nás vyvinuli tlak, ktorému mu sme sa mali vyhnúť. Urobili sme kardinálnu chybu a hostia vyrovnali. Nasledovalo predĺženie. Je to pre nás kruté. Uvedomovali sme si, že toto stretnutie je veľmi dôležité. Chlapcom nemám čo vyčítať, pretože predviedol veľmi dobrý výkon. Napriek dnešnej prehre verím, že sa dáme rýchlo dokopy a sériu prikloníme na našu stranu.“

Milan Staš (tréner B. Bystrice): „Chceli sme zopakovať výkon zo včerajška, ale zaskočil nás gól domácich. Dlho sme sa nevedeli dostať do tempa, súper nám odskočil na dva góly, ale preukázali sme veľkú vôľu po víťazstve. Nechceli sme dopustiť, aby sa séria vyvíjala inak, vyrovnali sme skóre, ale urobili sme chyby a inkasovali sme. Som rád, že sa nám podarilo pár sekúnd pred koncom vyrovnať. Bola to dráma a trestné strieľania ukázali, že sme mali šťastnejšiu ruku a výborného brankára.“