Slovenská radosť po piatich rokoch. Zo slávnej trofeje sa teší 10. hráč spod Tatier

TASR | 29.09.2020 05:20
Erik Černák Foto:
Erik Černák so spoluhráčmi v šatni po zisku Stanleyho pohára. Snímky zverejnil na sociálnej sieti Instagram.
Erik Černák sa stal desiatym slovenským víťazom Stanleyho pohára. Dvadsaťtriročný obranca sa radoval zo zisku trofeje už vo svojej druhej sezóne v NHL, keď s Tampou triumfoval vo finálovej sérii s Dallasom 4:2 na zápasy.

Slovenský hokej sa dočkal majstrovského pohára po piatich rokoch, v roku 2015 sa tešil Marián Hossa v drese Chicaga. Vlani neuspel vo finále Boston so Zdenom Chárom, rok predtým Vegas s Tomášom Tatarom.

Černák si dokázal už v premiérovej sezóne vybudovať stabilné miesto v obrane Lightning a vo svojom druhom profiligovom ročníku, ktorý pre pandémiu koronavírusu vyvrcholil atypicky v edmontonskej „bubline“ až v závere septembra, zdvihol nad hlavu slávny strieborný grál.

Vďaka nemu by sa mala trofej ukázať aj v Košiciach – po 17 rokoch, v roku 2003 ju tam priniesol útočník New Jersey Jiří Bicek.

Erik Černák ešte v
		drese ligovej dvadsiatky.
Erik Černák (vpravo)
		ešte v drese Košíc.
+15Na tímovom fotení s
		reprezentáciou do 20 rokov,...

Najviac získaných Stanleyho pohárov spomedzi rodákov spod Tatier má Marián Hossa, ktorý sa s Chicagom radoval trikrát. Nasleduje dvojnásobný víťaz Tomáš Kopecký, po jednom prsteni majú doma Marián Gáborík, Michal Handzuš, Zdeno Chára, Miroslav Šatan, Martin Cibák a Jiří Bicek.

Úplne prvým slovenským víťazom najslávnejšej klubovej trofeje bol Stan Mikita, rodák z dnes už nejestvujúcej obce Sokolče vybojoval pohár so Chicagom v roku 1961.

Prehľad slovenských víťazov Stanleyho pohára:
1961 Stan Mikita (Chicago)
2003 Jiří Bicek (New Jersey)
2004 Martin Cibák (Tampa Bay)
2008 Tomáš Kopecký (Detroit)
2009 Miroslav Šatan (Pittsburgh)
2010 Marián Hossa a Tomáš Kopecký (Chicago)
2011 Zdeno Chára (Boston)
2013 Marián Hossa a Michal Handzuš (Chicago)
2014 Marián Gáborík (Los Angeles)
2015 Marián Hossa (Chicago)
2020 Erik Černák (Tampa Bay)