Mladí Slováci o medailu nezabojujú, Švédi ich vyškolili. Česi senzačne zdolali Kanadu

SITA, TASR, Pravda.sk | 26.04.2018 14:47, aktualizované:
Slovensko, Švédsko Foto: ,
Ilustračná snímka.
Slovenskí hokejoví reprezentanti do 18 rokov takisto ako pred rokom skončili svoju púť na majstrovstvách sveta tejto vekovej kategórie vo štvrťfinále.

Zverenci trénera Viliama Čacha na šampionáte v Rusku vo štvrtok prehrali v Magnitogorsku s rovesníkmi zo Švédska 1:6. Pred rokom v domácom prostredí obsadili mladí Slováci 6. miesto, tentokrát skončia na 5. až 7. priečke.

Slovenskí hokejisti inkasovali hneď v úvode duelu, keď Samuela Vyletelku prekonal Marcus Lindbom. V druhej tretine Švédi využili obe presilovky a zabezpečili si pohodlný náskok, do streleckej listiny sa zapísali Nikola Pašič a David Gustafsson.

V 38. min síce skorigoval v početnej výhode o doch korčuliarov delovkou od modrej čiary obranca Marcel Dlugoš, ale dve sekundy pred druhou sirénou pridal štvrtý švédsky gól Jonatan Berggren.

V tretej časti „tri korunky“ pridali ešte dva presné zásahy a vybojovali si postup do semifinále, v ktorom si zmerajú sily s Fínmi. V druhom semifinálovom súboji sa stretnú Američania s Čechmi. Hráči USA vďaka gólovej kanonáde v závere zdolali domácich Rusov 5:1, Česi vyradili Kanadu po výsledku 2:1.

Prehrou so Švédmi sa pre Slovákov šampionát skončil.

MS v hokeji do 18 rokov – štvrťfinále (Magnitogorsk/Rus­.):

Švédsko – Slovensko 6:1 (1:0, 3:1, 2:0)

• Góly: 6. Westfält (Ginning, Nässén), 30. Pašič (Lundkvist, Berggren), 35. D. Gustafsson (Berggren), 40. Berggren (Pašič), 46. Wernblom, 58. Berggren (Olofsson) – 38. Dlugoš (O. Turan, O. Okuliar)
  • Vylúčení: 4:3 na 2 min, presilovky: 2:1, oslabenia: 0:0, rozhodovali: Naumov (Rus.), Zrnic (Slovin.) – Kovács (Švaj.), Pardatscher (Tal.), 4460 divákov
  • Švédsko: Lindbom – A. Boqvist, Ginning, Björnfot, Lundkvist, Johansson, Andersson, Granberg – D. Gustafsson, Berggren, Pašič – Lilja, Fagemo, Olofsson – Bäck, Hoglander, Wernblom – Grewe, Nässén, Westfält – Jakobsson
  • Slovensko: Vyletelka – Dlugoš, O. Turan, Ilenčík, S. Kňažko, Zekucia, Bučko, Česánek, S. Hudec – Sojka, Džugan, Mrázik – O. Okuliar, K. Kováčik, Čajkovič – Ferenyi, A. Paulíny, V. D. Tkáč – J. Sarvaš, Zubek, Čederle

Hlasy po zápase (zdroj: iihf.com):
Maxim Čajkovič, útočník SR: „Je to pre nás krutá prehra. Mali sme zlý štart, už v šiestej minúte sme inkasovali gól. Nepodali sme taký výkon ako v predchádzajúcich stretnutiach. Celkovo to bol pre nás dobrý turnaj, no ten najdôležitejší zápas nám nevyšiel. Švédi sú výborní korčuliari a potrestali každú našu chybu.“

Daniel Tkáč, útočník SR: „Nedokázali sme podať taký výkon ako v minulých zápasoch. Je to pre nás veľké sklamanie, no celkovo to bol pre nás dobrý turnaj.“

Viliam Čacho, tréner SR: „Švédi potvrdili svoju kvalitu. Chceli sme čo najdlhšie držať nádejný stav. Po presilovke v ôsmej minúte sme hru vyrovnali, vytvorili sme si niekoľko výborných príležitostí, škoda, že nejaká z nich neskončila v bráne. Možno nebyť zbytočného faulu na začiatku druhej tretiny, tak stav 0:1 držíme dlhšie a bolo by to pre nás nádejnejšie. Aj keď sme prehrávali 1:3, tak sme vedeli, že zápas sa dá otočiť, ale, žiaľ, inkasovaný gól dve sekundy pred koncom druhej tretiny nás dostal do kolien.“

Kanada – Česko 1:2 (0:1, 0:0, 1:1)
Góly: 54. Dell Andrea (McShane, Tychonick) – 12. Blumel (Čajka, Pekár), 51. Čajka (Pekár, Blumel)

Čeľabinsk

Fínsko – Bielorusko 5:2 (3:0, 2:1, 0:1)
Góly: 2. Aaltonen (Lundell, Tanus), 11. Kakko (Utunen, Kokkonen), 15. Moilanen (Petman, Hirvonen), 28. Nousiainen (Moilanen, Petman), 36. Nordgren 22. Alistrov (Protas, Kazjanin), 42. Usov (Levšunov)

Rusko – USA 1:5 (0:1, 1:0, 0:4)
Góly: 23. Išakov – 9. Caufield (Wise, Emberson), 53. Farabee (Stastney), 58. Wahlström (Hughes. Stastney), 59. Wise, 60. Hughes

O UDRŽANIE (prvý zápas, hrá sa na dve víťazstvá)

Magnitogorsk

Švajčiarsko – Francúzsko 5:2 (1:1, 4:0, 0:1) – stav série: 1:0
Góly: 3. Kohler, 24. Tanner, 29. Barandun, 32. Patry, 40. Sopa – 4. Quattrone, 48. Allais