Košice nestačili na Banskú Bystricu, Zvolen dostal doma osmičku

SITA | 19.01.2014 18:56, aktualizované:
Košice - Banská Bystrica Foto: ,
Brankár Banskej Bystrice Košarišťan kontroluje situáciu pri útoku Košíc.
Hokejisti Košíc prehrali v stretnutí 41. kola slovenskej extraligy s Banskou Bystricou 2:4, Skaličania v prestrelke so Žilinou 5:6.

HC Košice – HC‘05 Banská Bystrica 2:4 (0:0, 2:4, 0:0)

• Góly: 24. Sojčík (Spilar), 39. T. Marcinko – 24. Rosandič (Lunter, Predajniansky), 26. R. Konečný (White), 28. M. Hudec (White), 38. Lamper (White, Bambúch)
  • Vylúčení: 2:5 na 2 min, navyše: Macháček (Banská Bystrica) 10 min za nešportové správanie, presilovky a oslabenia: 0:0, rozhodovali: Kubuš, Lokšík – M. Korba, Smrek, 3297 divákov
  • Košice: Riečický – Klouček, M. Macejko, Štrbák, Deyl, Šeda, Cebák, Černák – M. Bartánus, T. Marcinko, Svatoš – R. Jenčík, P. Bartoš, Spilar – Sojčík, T. Hrnka, Bicek – Jokeľ, Češík, Skalický
  • Banská Bystrica: Košarišťan – Lepine, Saracino, Macháček, James Martin, Predajniansky, Rosandič, Gachulinec, Bambúch – M. Hudec, White, R. Konečný – Kafka, Heizer, Handlovský – Lamper, Zigo, Lunter – Kadura, R. Gašpar, Bendík

Už v 2. min otestoval lapačku Košarišťana Jenčík. V 7. min ušiel Spilarovi v dobrej pozícií puk. V oslabení potom pohrozil Lunter. V 14. min Jenčík zblízka neprekonal Košarišťana.

Góly začali padať až v druhej tretine v oslabení. Najskôr domáci Jenčík nepremenil svoj nájazd, na opačnej strane sa krátko nato tešil Rosandič, ktorý prekvapil Riečického. Košičania o pár sekúnd neskôr vyrovnali. So šťastného presného zásahu sa tešil Sojčík, ktorého strela skončila v ľavom hornom kúte bránky Banskobystričanov. V 26. min prekonal Riečického zblízka Konečný. V 28. min viedli „barani“ už 3:1, po tom ako sa bez problémov presadil nepokrytý Hudec. Chybu Macejka v 35. min nepotrestal Gašpar. Lamper si v 38. min počínal šikovne a zblízka nedal Riečickému šancu – 1:4. Na rozdiel dvoch gólov v závere tretiny znížil Marcinko, ktorý prepasíroval puk do bránky hostí.

V tretej tretine bola síce snaha na hokejkách domácich, ale Banskobystričania sa umne bránili. V 43. min sa nepresadil Bicek. Potom letel tesne nad hornou žŕdkou bekhendový pokus Spilara a gólom sa neskončila ani tutovka Biceka. Poistiť vedenie HC'05 mohol v závere Heizer, ale neprekonal Riečického. Sedemdesiatštyri sekúnd pred koncom tretej tretiny odvolali domáci brankára, ale stav sa už nezmenil.

Anton Tomko (tréner Košíc): „V prvej tretine sme hrali na jednu bránku. Mali sme množstvo gólových príležitostí, ktoré zostali nepremenené. Po prvej tretine sme hráčov nabádali na ostražitosť. Banská Bystrica využila z minima maximum – dala štyri góly. My sme boli málo agresívni, góly padali po dorážkach. Aj s výsledkom 2:4 sme v tretej tretine chceli niečo urobiť. Súper sa zameral na bránenie, nám sa však nepodarilo streliť kontaktný gól. Bystrica ukázala, ako veľmi dôležitá je efektivita.“

Vladimír Országh (tréner Banskej Bystrice): „Sme spokojný s výsledkom aj výkonom. Body sa zo Steel Arény nenosia ľahko. Prečkali sme úvodný tlak Košíc, ktoré v prvej tretine nasadili vysoké tempo. Podržal nás aj brankár. V druhej tretine sme začali aktívnejšie, stále dobre bránili a využili svoje šance. V tretej tretine sme sa zamerali na dôkladné bránenie. Po dvoch prehrách sú tri body pre nás dôležité. Košice sú pre nás najlepší súper pre nakopnutie.“

HKM Zvolen – ŠHK 37 Piešťany 3:8 (1:4, 1:2, 1:2)

• Góly: 18. Škvaridlo (Hraško, A. Podkonický), 37. Bortňák (Škvaridlo, L. Pokovič), 49. A. Podkonický (Bortňák, L. Pokovič) – 4. Haring (Mišura, Románek), 6. Chylo (T. Melichárek, Bučka), 11. Románek (Mišura), 17. T. Melichárek (S. Saliji), 32. Holovič, 38. Románek, 44. Lušňák (Brňák, Stupka), 51. Haring (Mišura)
  • Vylúčení: 3:6 na 2 min, presilovky: 1:0, oslabenia: 0:2, rozhodovali: J. Konc, Orolín – Bednár, Snášel, 1365 divákov
  • Zvolen: M. Šimko (21. Cibuľa) – Obšut, J. Hertl, L. Pokovič, Hraško, Ťavoda, J. Mucha, Pichnarčík – P. Zuzin, Brabenec, Michal Chovan – Škvaridlo, Bortňák, A. Podkonický – Puliš, M. Jurík, V. Baláž – Ľ. Zuzin, Čanky, Martin Ďaloga
  • Piešťany: Šúrek – Rais, Brňák, A. Hruška, Drgoň, Bučka, Cuník, Škadra, Biro – Lušňák, Holovič, Stupka – T. Melichárek, V. Nemec, F. Hudec – S. Saliji, Hamrák, Chylo – Haring, Mišura, Románek

Hokejisti Piešťan pod Pustým hradom od prvých minút jasne dominovali. Domáci nemali svoj deň, čo sa odzrkadlilo na ľade. Už v 27. sekunde mohol otvoriť skóre Stupka, ktorý sám pred Šimkom neuspel. V 4. min zvolenský brankár fauloval Haringa, ktorý sa následne pri avizovanom vylúčení presadil pred bránkoviskom – 0:1. O dve minúty neskôr poslal Melichárek šikovnú prihrávku z pravej strany na vzdialenejšiu žŕdku, kde nemal problém poslať puk za Šimkov chrbát Chylo. Majstrovi nepomohol ani oddychový čas. V 11. min pretlačil puk za gólmana Románek a v 17. min v oslabení uspel pri rozhodenej defenzíve domácich Melichárek – 0:4. Stav zmiernil z pohľadu domácich o minútu neskôr Škvaridlo, ocitol sa voľný pred bránkoviskom a šancu zužitkoval. O druhý gól „bryndziarov“ sa potom snažili V. Baláž, M. Jurík a Ľ. Zuzin, ale Šúrek bol proti.

V druhej tretine chceli Zvolenčania znížiť nepriaznivé skóre. V bránke vystriedal Šimka mladý Cibuľa. V 27. min sa predral pred bránku Podkonický, ale v koncovke ho fauloval Bučka. Presilovky však domácim absolútne nešli, čo dokumentoval v 32. min Holovič v úniku po chybe Brabenca – 1:5. V 35. min sa mohol presadiť individuálnou akciou Románek. Fanúšikov pod Pustým hradom napokon potešil Bortňák, ktorý v 37. min napriahol a puk skončil za Šúrekom. Pieštany však o pár sekúnd znovu udreli, keď sa vydarila pekná strela Románkovi z pravej strany – 2:6.

Ani v tretej tretine sa obraz hry nezmenil. V 43. min išiel Haring sám na Cibuľu, no neuspel. Vyšlo to až o minútu neskôr Lušňákovi, bekhendom nie príliš ideálne trafil puk, ktorý sa však dostal do bránky. Zvolenčanom napokon vyšla jedna presilovka, po dvoch nevyužitých šanciach Hertla napokon využil početnú výhodu v 49. min pri pravej žŕdke Podkonický. Na tretí gól úradujúceho majstra však hostia taktiež odpovedali. Ďalšiu chybu Brabenca potrestal v úniku Haring – 3:8. V závere sa už nič výrazné neudialo, domáci odišli z ľadu s debaklom po zahanbujúcom výkone.

Július Šupler (tréner Zvolena): „O výsledku rozhodla prvá tretina, v ktorej sme boli veľmi pasívni. Urobili sme v nej taktické aj osobné chyby. V tom sme však pokračovali aj v druhej tretine, iba trošku sa to zlepšilo. Boli sme nútení otvoriť hru, posielal som na ľad len tri formácie, čo sa prejavilo na dynamike. Bohužiaľ, nedostali sme sa do čistých gólových príležitostí, navyše dva góly sme inkasovali v presilovke, pričom na ľade boli kľúčoví hráči. Ich momentálna športová forma nie je na požadovanej úrovni. Musíme tvrdo pracovať a mužstvo musí hrať na hranici svojich možností.“

Roman Sýkora (asistent trénera Piešťan): „Čakali sme náročný zápas. Do Zvolena sme prišli veľmi dobre pripravení. O výsledku rozhodla prvá tretina, v ktorej sme boli maximálne efektívni. Dali sme v nej štyri góly. Škoda len, že sme si to v závere prvej tretiny troška znepríjemnili. Vedeli sme, že súper od druhej tretiny do nás pôjde, chceli sme hrať zodpovedne vzadu a vedeli sme, že takto ešte nejaké góly dáme. To sa aj potvrdilo a skóre sme ešte prikrášlili ďalšími štyrmi zásahmi. Vo Zvolene sme zvíťazili zaslúžene.“

HK Nitra – MHC Mountfield Martin 5:3 (2:0, 1:2, 2:1)

• Góly: 10. H. Ručkay (Lelkeš, D. Milo), 15. P. König (L. Novák, R. Tománek), 30. P. König (M. Segľa, R. Mráz), 59. M. Segľa (Nádašdi, Stümpel), 60. Miroslav Kováčik – 27. Fujerík (Rusina, Rožník), 35. Rožník (Kolena, Fujerík), 55. J. Cíger (Dírer)
  • Vylúčení: 5:5 na 2 min, navyše: L. Novák 5+DKZ za nešportové správanie, Nádašdi DKZ za nešportové správanie – Kolena DKZ za nešportové správanie, presilovky: 2:0, oslabenia: 0:0, rozhodovali: M. Novák – Junek, Tvrdoň, 3276 divákov
  • Nitra: Kristan – Nádašdi, D. Milo, P. König, Ordzovenský, M. Novák, F. Kuzma, M. Bača, Ďurkech – H. Ručkay, Lelkeš, Miroslav Kováčik – L. Novák, Stümpel, R. Tománek – Pupák, T. Chrenko, M. Segľa – Bajtek, J. Ručkay, R. Mráz
  • Martin: Dzubina – Matejka, P. Smrek, J. Perniš, I. Ďatelinka, Brcko, Rusina, Tupý – Markovič, Galamboš, Važan – Kolena, Fujerík, Rožník – Themár, Dírer J. Cíger – L. Klíma, Pokrivčák, Šugár

Pod Zoborom sa hral od úvodu divácky atraktívny hokej so šancami na oboch stranách. V úvodnej dvadsaťminútovke však pálili „ostrými“ iba Nitrania, ktorých najskôr v 10. min poslal pri presilovej hre do vedenia Henrich Ručkay a o päť minút neskôr sa rovnako v početnej výhode presadil aj obrana P. König – 2:0.

Martin však ani za nepriaznivého stavu zbrane nezložil a v 27. min sa dočkal gólu. Na konci utešenej biliardovej akcie bol Fujerík. V polovici zápasu tretíkrát zaburácali domáce tribúny, keď obranca König bombou od modrej aj druhýkrát v stretnutí prestrelil Dzubinu a bolo 3:1. V 35. min na opačnej strane opäť úradovala výborne hrajúca druhá formácia MHC. Kolena našiel pred bránkou nepokrytého Rožníka, ktorý rutinérsky znížil na 2:3.

V tretej tretine výborný hokej gradoval. Hostia sa vehementne snažili o vyrovnanie a v 55. min sa im to podarilo. Postaral sa o to Cíger a schyľovalo sa k predĺženiu. V 59. min však v Nitra aréne vybuchla erupcia radosti, keď Segľa z pravej strany zaskočil Dzubinu a misky váh naklonil na stranu domácich. Martinčania sa v závere ešte pokúsili o vyrovnanie, ale pri hre bez brankára inkasovali aj piaty gól z hokejky Miroslava Kováčika.

Karol Kolečáni (asistent trénera Nitry): „V hre 5 na 5 bol Martin vyrovnaným súperom. Hrali sme zložito, problémy nám robila aktívna hra hostí. Upokojili sme sa až po presilovkovom góle a začali sme hrať svoju hru. Po stave 2:0 nás to však ukolísalo a nehrali sme dobre. Tú svoju hru sme potom začali opäť predvádzať až za stavu 3:3. Napokon sme vyhrali so šťastím.“

Daniel Babka (tréner Martina): „Odohrali sme slušný duel, najmä pri hre 5 na 5. Boli sme blízko k bodom, ale Nitra v závere utvorila enormný tlak a rozhodla. Domáci vyhrali vďaka tomu, že boli efektívni pri presilových hrách.“

HK 36 Skalica – MsHK DOXXbet Žilina 5:6 (2:3, 1:1, 2:2)

• Góly: 3. Obdržálek (R. Školiak, M. Preisinger), 4. B. Mráz (Kutálek, Šátek), 29. R. Kropáč (Mikéska, Stieler), 46. Obdržálek (Vyrůbalík, R. Školiak), 59. R. Školiak (Staňo) – 1. R. Tomas (Dlouhý), 8. R. Tomas (Dlouhý), 18. Kalla (Valášek), 32. R. Tomas (T. Varga), 51. R. Tomas, 53. Drevenák (Linet)
  • Vylúčení: 0:4 na 2 min, presilovky: 1:0, oslabenia: 0:0, rozhodovali: D. Konc – Brath, Sčensný, 1386 divákov
  • Skalica: M. Lipovský (8. P. Romančík) – Staňo, Vyrůbalík, Mikéska, Barák, M. Srnec, Krejčiřík – M. Preisinger, R. Školiak, Obdržálek – B. Jankovič, Stieler, R. Kropáč – Kutálek, B. Mráz, Šátek
  • Žilina: Koutský – Ostrčil, Marcel Šterbák, Dlouhý, Leško, E. Bagin, Látal, Bajaník – Marek Slovák, Valášek, Kalla – T. Varga, Klouda, R. Tomas – Čavrk, Linet, Drevenák – Bene, Rehák, Vaculín

Hostia zo Žiliny v Hant aréne na nič nečakali a už od úvodných sekúnd sa vrhli na súpera. Svoju snahu korunovali už po 55 sekundách, keď otvoril skóre Tomas. Domáci potom pridali a v 3. min zaslúžene vyrovnali. Školiak si za bránkou podržal puk, počkal si na Obdržálka, ktorému nasmeroval presnú prihrávku pomedzi kruhy a ten sa nemýlil. Už o minútu sa menilo skóre opäť. Domáci Kutálek peknou prihrávkou ponúkol strelu Mrázovi a ten ponad Koutského vyrážačku upravil na 2:1 pre domácich. Tí sa však neradovali dlho. V 8. min Tomas z rohu klziska takmer z nulového uhla prekvapil Lipovského. Domáci brankár po tomto góle prenechal miesto Romančíkovi. Ten držal čisté konto až do 18. min, keď ho po perfektnej kombinácii prekonal Kalla a strelou nad lapačku mu nedal šancu.

V druhej tretine sa domáci snažili o vyrovnanie, čo sa im napokon aj podarilo. V 29. min sa Mikéska predral až pred Koutského, no nepretlačil puk do siete. Vydoloval ho ešte Stieler a nabil Kropáčovi, ktorý vyrovnal. Nerozhodný stav vydržal do 32. min, do samostatného úniku sa dostal opäť Tomas a strelou pomedzi Romančíkove betóny zavŕšil hetrik. V závere tretiny mohol ešte vyrovnať Stieler, no jeho úmysel Koutský vystihol a vypichol mu puk.

V tretej tretine domáci museli opäť doťahovať skóre. V 45. min sa im to napokon aj podarilo. Počas presilovej hry sa presadil Obdržálek. Vyrovnaný stav vydržal do 51. min, keď brankár Romančík obrovskou chybou v rozohrávke daroval gól opäť Tomasovi. V 53. min využil zmätok v domácom bránkovisku Drevenák a tréner „Záhorákov“ si musel zobrať oddychový čas. Stoštyri sekúnd pred koncom tretej tretiny sa domáci kouč Výboh rozhodol pre power-play. Výsledok sa dostavil a Školiak znížil na rozdiel jediného gólu. Na vyrovnanie to však už nestačilo a Žilinčania odišli zo Záhoria s plným bodovým ziskom.

Andrej Výboh (tréner Skalice): „V dnešnom zápase sme si na jednej strane dokázali utvoriť tlak, na druhej sme dokázali urobiť banálne chyby, ktoré súper využil. Musím povedať, že súper bol efektívnejší a tie chyby, čo sme spravili na všetkých postoch, nás stáli víťazstvo.“

Róbert Kaláber (tréner Žiliny): „Som v prvom rade rád, že si zo Skalice vezieme tri body. Tento zápas bol divoký od prvej až po záverečnú minútu. Padlo veľa gólov, čo je pre divákov atraktívne, ale pre nás trénerov nie. Hlavnú zásluhu na našom víťazstve majú strelecky disponovaný Tomas a starší hráči, ktorí dokázali tento duel rozhodnúť.“

HK Poprad – Dukla Trenčín 5:4 po predĺžení (2:1, 1:3, 1:0 – 1:0)

• Góly: 3. S. Takáč (Paukovček), 19. Štals (A. Kroták, Fabian), 40. Matúš Paločko (M. Nagy), 51. R. Sýkora (Štals), 64. Mlynarovič – 3. Šimíček (O. Rusnák, T. Lipták), 22. D. Buc, 23. T. Klíma (O. Mikula), 36. O. Mikula
  • Vylúčení: 2:6 na 2 min, presilovky: 2:0, oslabenia: 0:3, rozhodovali: Lauff, Jonák – Holienka, Valach, 1842 divákov
  • Poprad: Sidor (23. Masalskis) – Gáborčík, D. Brejčák, Kurali, Fabian, Dinda, Makovský – T. Sýkora, Štals, A. Kroták – Paukovček, S. Takáč, Matúš Paločko – M. Nagy, Mlynarovič, Drábek – Gápa, Belluš
  • Trenčín: Lašák – Pozník, Bobček, Novajovský, Čerešňák, M. Habšuda, M. Nemčík, F. Nemček, Ryzák – O. Mikula, Róbert Petrovický, Komínek – Kútny, Troliga, D. Buc – D. Hudec, T. Klíma, Šišovský – Šimíček, O. Rusnák, T. Lipták

Domáci Poprad nastúpil do zápasu bez Suchého a najlepšieho strelca tímu Lapšanského, iba na lavičke začala stretnutie aj olympijská posila – brankár Edgars Masalskis. Prvé prerušenie hry prišlo až takmer po troch minútach hry a postaral sa oň Takáč po strele popod Lašákovu lapačku – 1:0 pre Poprad. Ešte ani neutíchla radosť domácich a z rýchleho brejku vyrovnal Šimíček. Vedenie na domáce hokejky mohol vrátiť opäť Takáč, ale pred prázdnou bránkou nepochopiteľne zlyhal. Kamzíkom to vyšlo až minútu pred prvou prestávkou v presilovke. Spoza bránky našiel Kroták voľného Štalsa – 2:1.

Na začiatku druhej tretiny dostal Poprad výhodu presilovej hry a zahral ju katastrofálne. Najprv na modrej urobil chybu Kurali a po sóle cez celé ihrisko vyrovnal Dávid Buc. To však nebolo všetko, druhý gól v tom istom oslabení dosiahol po ďalšom úniku Tomáš Klíma – 2:3.

To sa z bránky porúčal Sidor a za potlesku tribún ho striedal lotyšský reprezentant Masalskis. Domácich vývoj stretnutia zaskočil a na dva rýchle údery Trenčína počas vlastného oslabenia nedokázali zareagovať. Horor pre domácich priaznivcov pokračoval aj v 36. min, keď na dvakrát prekonal Masalskisa osamotený Mikula. V záverečnej minúte druhej tretiny sa Popradčania predsa len dočkali. Po odraze puku od zadného mantinelu sa najrýchlejšie zorientoval Paločko a poslal ho do odkrytej časti bránky – 3:4.

Tretie dejstvo začali veľkým tlakom domáci. Lašák zázračne chytil puk po Mlynarovičovej strele. Poprad držal v hre o body Masalskis, vyznamenal sa najmä pri šanciach vojakov počas presilovej hry. V 50. min sa na popradskú bránku rútila dvojica Buc, Komínek, druhý menovaný trestuhodne prestrelil. O minútu neskôr sa parádnym sólom prezentoval Tomáš Sýkora, zbavil sa troch brániacich hráčov a povedľa zle stojaceho Lašáka vyrovnal 4:4. Po vyrovnávajúcom góle Popradu už na ľade veľa vzruchu nebolo, a tak sa čakalo na predĺženie.

V ňom pykala Dukla počas vylúčenia D. Buca. K puku sa dostal Mlynarovič, nahodil ho do bránkoviska a s prispením teču brániaceho hráča skončil za Lašákom – 5:4.

Milan Jančuška (tréner Popradu): „Z našej strany to pri hre 5 na 5 nebol zlý zápas. Stále si myslím, že už ma v hokeji nemôže nič prekvapiť. Naše presilovky to je realita, nepochopiteľné skraty. Chýbal nám Lapšanský v presilovej hre a výpadok bolo cítiť.“

Branislav Jánoš (asistent trénera Trenčína): „Začali sme vlažne, nebolo to podľa našich predstáv. Na hru v oslabení sme sa pripravovali, ale dať v nich tri góly, to nám veľmi pomohlo. Na konci druhej tretiny sme dostali kontaktný gól a enormný tlak v záverečnej časti sme neustáli. Straty bodov je nám ľúto, musíme sa do ďalších zápasov zlepšiť.“