Švédi sú v príprave na nezastavenie. Slovákov zdolali 5:2

Slovenskí hokejisti prehrali v prípravnom zápase v rámci Eurohockey Challenge so Švédskom 2:5. Zverenci trénera Glena Hanlona sa po dvojzápase s Rakúskom presunuli do košickej Steel Arény, kde nezopakovali predchádzajúce výsledky z Trenčína. Tre Kronor rozhodli o triumfe dvoma gólmi v poslednej tretine a tretím do prázdnej bránky. Odveta bude na programe v piatok o 17:00.

13.04.2011 17:05 , aktualizované: 20:52
Slovensko Švédsko gól Foto:
Švédi oslavujú gól v slovenskej bránke.
debata (6)

Eurohockey Challenge:

Slovensko – Švédsko 2:5 (2:2, 0:0, 0:3)

• Góly: 16. Sersen (Pánik), 18. Surový (Záborský) - 3. Silfverberg (Lander), 5. Fernholm (Kronwall), 45. Zackrisson (Fernholm), 56. Persson (Melin, Jämtin), 60. Zackrisson (Fernholm). Vylúčení: 2:5 na 2 min, presilovky: 0:0, oslabenia: 0:1, rozhodovali: Baluška, Ország – Gajan, Valach, 7000 divákov
  • Slovensko: Lašák – Graňák, Baranka, Sersen, Stehlík, Juraj Mikuš, Švarný – Dravecký, Cibák, Bartovič – Šatan, Stümpel, Marcel Hossa – Záborský, Surový, Š. Ružička – Pánik, Rastislav Pavlikovský, Juraj Mikúš
  • Švédsko: V. Fasth – Fernholm, Ekholm, O. Eklund, Johnsson, S. Johansson, S. Kronwall, Dahlbeck – Melin, N. Persson, Jämtin – J. Fasth, Zackriksson, Hjalmarsson – Silfverberg, Lander, Lasu – Widing, S. Karlsson, Petterström – Cehlin

Viacerí diváci prvé dva góly hostí nevideli, lebo ich zdržali zdĺhavé kontroly pri vstupe. Bezpečnosť nadovšetko, ale s rozmyslom. Na domáci svetový šampionát v ľadovom hokeji sa pripravujú nielen hráči, ale aj organizátori. Našťastie, ešte je čas na vychytanie nedostatkov v organizácii.

Ivan Švarný (vľavo) po osobnom súboji s... Foto: Reuters
Slovensko Švarný Ivan Švarný (vľavo) po osobnom súboji s Andreasom Jamtinom.

I v hernom prejave. Slováci začali ospalo. Mladí Švédi rýchlejšie korčuľovali, šikovnejšie kombinovali a ľahšie sa dostávali do streleckých príležitostí. Landerovu zlikvidoval brankár Lašák – vyrazil puk. Hostia udržali pásmo a po jednoduchej kombinácii voľný Silfverberg zblízka otvoril skóre. Neuplynuli ani dve minúty a domáci prehrávali 0:2. Pri avizovanom vylúčení Švarného hostia rozohrali presilovkový vzorec a Fernholm od modrej čiary nechytateľne zvýšil.

Na studenú severskú sprchu zareagoval tréner Glen Hanlon oddychovým časom. Krátko po ňom Lašák zachránil pred Landerom. Slováci potom pridali, za aktivitu získali tri presilovky, ale gólu sa v nich nedočkali. Ich chvíle prišli v záverečnej päťminútovke prvého dejstva. Najprv Pánik unikol po pravej strane, prihral na modrú čiaru – a obranca Sersen bez prípravy trafil presne – 1:2. Sotva doznel potlesk, vypukol znova – a mohutnejší. Akciu potiahol Záborský, z rohu klziska našiel voľného Surového. Na jeho prudkú strelu brankár hostí nestačil zareagovať – 2:2.

Po štvorgólovej prvej tretine si vo vyrovnanej druhej udržali brankári čisté konto. Viac práce mal Lašák, neraz spoluhráčov podržal. Najväčšiu šancu spálil Eklund, keď nestihol z uhla zasunúť puk do odkrytej časti bránky. Bojovalo sa o každý meter ľadu, korčuliarsky vyspelí Švédi hrali jednoduchšie, ich protiútoky vyzerali nebezpečnejšie. Hanlonových zverencov do šancí nepúšťali.

Vladimír Dravecký pred bránkou Švédska. Foto: TASR
Slovensko Dravecký Vladimír Dravecký pred bránkou Švédska.

Hokejovú modernu predviedli pred tretím gólom. Brankár Fasth rýchlo rozohral puk na útočnú modrú – a po troch prihrávkach skončil za Lašákom. Obranca Mikuš nepokryl voľného Zackrikssona – a ten zblízka poľahky skóroval. V závere lepší tím prikrášlil výhru ešte dvoma gólmi.

Glen Hanlon (tréner SR): „S niektorými časťami som spokojný. Teší ma najmä skutočnosť, že sme dokázali zmazať dvojgólový náskok súpera. V strede duelu sme hrali dobre. V tretej časti Švédi rýchlo korčuľovali, ale dokázali sme sa s tým vyrovnať. Tretí gól nás definitívne položil na kolená.“

Pär Maarts (tréner Švédska): „Som veľmi rád, že sme s týmto mladým tímom dokázali zvíťaziť. Začiatok nám vyšiel nad očakávanie, druhé dejstvo bolo omnoho menej kvalitnejšie ako prvé. Tento tím je veľmi mladý a je veľkým prísľubom do budúcnosti.“

Michael Sersen (obranca SR): „Úvod nám nevyšiel, pretože Švédi vynikajúco korčuľovali, agresívne nás napádali. Nezachytili sme ich nástup a dostali sme dva góly. Po vyrovnávajúcom góle sme hrali so Švédmi vyrovnanú partiu. Rozhodla až tretia tretina, keď sme po malých chybách inkasovali góly. Švédi veľmi dobre bránili a nepúšťali nás do veľa šancí. Treba uznať ich kvality.“