Slováci vo výbornom zápase zdolali Rakúšanov 4:3 po nájazdoch

Slovenskí hokejisti vyhrali vo štvrtkovom prípravnom zápase nad Rakúskom 4:3 po nájazdoch. Po remízovom priebehu a bezgólovom predĺžení rozhodol rozstrel, v ktorom skórovali Pavol Demitra a Miroslav Šatan. Zverencov trénera Glena Hanlona čaká ešte jeden prípravný zápas, v ktorom si zmerajú sily s Bieloruskom.

21.04.2011 17:03 , aktualizované: 20:12
Nagy Stümpel Foto:
Ladislav Nagy (vľavo) gratuluje ku gólu Jozefovi Stümpelovi.
debata (15)

Príprava na MS 2011:

Slovensko – Rakúsko 4:3 po nájazdoch (0:1, 2:1, 1:1 – 0:0, 1:0)

• Góly: 25. Hossa (Demitra, Stümpel), 35. Stümpel (Demitra), 60. Šatan (Stümpel, Demitra), rozhodujúci nájazd: Demitra - 7. Lakos (Rotter, Welser), 39. Oraze (Ulmer, Setzinger), 43. Setzinger. Vylúčení: 4:5, presilovky: 1:2, oslabenia: 0:0, Balučka, Ország – M. Novák, Valach, 7347 divákov
  • Slovensko: Lašák – Štrbák, Graňák, Baranka, Podhradský, Stehlík, Sersen, Švarný, Marcinko – Demitra, Stümpel, Marcel Hossa – Nagy, Bartečko, Šatan – Bartovič, Cibák, Zedník – Ružička, Surový, Radivojevič – Marcinko
  • Rakúsko: Penker – Oraze, Ulmer, Unterluggauer, Schumnig, Altmann, Lakos, Reichel, Rebek – Welser, Schiechl, Setzinger – M. Raffl, Kaspitz, P. Harand – C. Harand, Lukas, Rotter – T. Raffl, Hundertpfund, Peintner

Slováci začali zhurta, už po 24 sekundách vyústila aktivita Demitrovej päťky do strely Dominika Graňáka. Lenže nedlho nato šiel na trestnú lavicu po tvrdom zákroku Podhradský a Hanlonovci sa museli sústrediť na bránenie. Rakúsko síce početnú výhodu nevyužilo, ale pomohla mu dostať sa do tempa. Podhradský chcel v piatej minúte napraviť dojem, jeho tvrdú strelu Penker zneškodnil. Ďalšiu presilovku Slováci súperovi darovali, keď sa v 6. minúte ocitli na ľade až šiesti hráči v modrom. Paradoxne mal ako prvý šancu Bartečko, ktorý sa pustil proti presile a ohrozil Penkera.

Tomáš Surový to skúša na rakúskeho brankára... Foto: TASR
Surový Penker Tomáš Surový to skúša na rakúskeho brankára Jürgena Penkera.

Lenže udrelo na druhej strane, keď sa medzi kruhmi ocitol nikým nebránený Lakos a umiestnenou strelou prekonal Lašáka. Veľkú šancu na vyrovnanie takmer mal v 10. minúte Hossa, no výbornú prihrávku od Stümpela zastavil Penker pohotovo lapačkou. Útok s Demitrom robil naďalej vetry a ukázal, aká je v ňom sila. Aktivita však nepriniesla očakávanú gólovú odozvu. Tri a pol minúty pred koncom tretiny sa Rakúšanom podaril ľahký prienik do pásma s koncovkou Setzingera. Lašák mal otvorený výhľad a s pokusom si bez problémov poradil. Presilovky sa v tretine dočkal aj slovenský tím, keď Rakúsko oslabil Peintner. Dve delovky Podhradského skóre nezmenili.

Demitrov útok odštartoval aj druhú tretinu a práve tento kanonier mal úvodnú šancu, strela po zasekávačke mu však nevyšla. Streleckú smolu v príprave následne nepretrhol Miroslav Šatan. V dvadsiatej piatej minúte to však už prvej formácii vyšlo: prvé rozobratie rakúskej obrany Marcel Hossa nevyužil, ale v ďalšej šanci, keď sa nekrytý protihráčom dostal k strele, už nezaváhal – 1:1. Naštartovaných Slovákov mohol krátko nato poslať do vedenia Šatan, to by však Penker nesmel dvakrát za sebou vytiahnuť skvelý zákrok. Na druhej strane sa musel mať na pozore Lašák, keď sa pred ním objavil úplne osamotený Peintner.

Súboj Martina Štrbáka (vľavo) s Rolandom... Foto: TASR
Štrbák Kaspitz Súboj Martina Štrbáka (vľavo) s Rolandom Kaspitzom z Rakúska.

Tlak slovenského tímu sa stupňoval, Penker musel kryť jednu strelu za druhou. Keď na puk nedosiahol, pomohla mu žrď, ako pri pokuse Nagya v 29. minúte. Päť minút nato šiel na trestnú lavicu za hákovanie Unterluggauer. Po 35 sekundách využil presilovku Stümpel, ktorý bol najdôraznejší pred Penkerom a puk trafil zo vzduchu do siete. Rakúšania síce signalizovali vysokú hokejku, ale výrok rozhodcu znel jasne. Presilovku si zahrali aj hostia, keď práve Stümpel dostal v 38. minúte trest za nedovolené bránenie. Takmer hneď po vhadzovaní sa Bartovič so Surovým dostali do brejku 2:1, druhý menovaný však tretí gól nepridal. Penkerovi druhýkrát pomohla žrď. „Nedáš – dostaneš“ platilo 79 sekúnd pred klaksónom, Lašáka tvrdou strelou prekonal obranca Oraze.

Na začiatku poslednej tretiny fauloval Demitru pri pokuse o strelu Kaspitz. Presilovku hral slovenský tím zle: pochybe na modrej čiare sa dostal do samostatného úniku Thomas Raffl, Ružička ho fauloval a rozhodca nariadil trestné strieľanie. Raffl síce vymyslel dobrý blafák, ale Lašákov vynikajúci zákrok mu zmaril radosť. Minútu nato však už Rakúšania viedli. Vo dvojici sa dostali do úniku a Setzinger skóroval. Ten istý hráč onedlho získal presilovku, vylúčenie Bartoviča ale jeho tím nevyužil. Na opačnej strane sa to na začiatku poslednej desaťminútovky nepodarilo ani Hanlonovcom, keď hral súper v oslabení pre vyhodenie puku.

Záverečná power play Slovenska priniesla svoje ovocie. Demitra zachytil puk na modrej čiare, našiel Stümpela a ten vynikajúcou prihrávkou vyzval na strelu Šatana, ktorý pol minúty pred koncom vyrovnal. V prvej minúte predĺženia mal ohromnú šancu Stümpel, ale druhý gól v zápase nepridal. V 62. minúte získal Zedník presilovku. Najväčšiu šancu v nej spálil Ružička, keď Penker predviedol ukážkový semafor. Nasledoval nájazdový rozstrel, v ktorom sa presadili Demitra so Šatanom a keďže Lašák neinkasoval ani raz, Slováci sa napokon dočkali víťazstva.

Glen Hanlon (tréner SR): „Som veľmi rád, že sa nám podarilo zvíťaziť. Nepredviedli sme ideálny výkon, ale nie vždy môžeme vyhrať po perfektnom výkone. Veľmi dobre hral Pavol Demitra, ale aj ďalší skúsení hráči.“

Bill Gilligan (tréner Rakúska): „Som veľmi spokojný s výkonom svojich zverencov, najmä brankárom Penkerom, ktorý však nemá pozíciu jednotky istú. Veľmi dôležité bolo vidieť, že ak hráme koncentrovane a nerobíme chyby, dokážeme dosiahnuť veľmi veľa.“