Dokonalá odplata: Slováci deklasovali Švédov 5:1

Slovenskí hokejisti vyhrali v odvetnom prípravnom zápase v rámci Eurohockey Challenge nad Švédskom 5:1 a pripravili ho o prvenstvo v EC. V prvom dueli podľahli v stredu v Košiciach zverenci trénera Glena Hanlona severskému súperovi 2:5. Slovensko do svetového šampionátu odohrá ešte dve prípravné stretnutia. Najskôr vo štvrtok 21. apríla nastúpi v Bratislave proti Rakúsku a o tri dni neskôr tiež na ZŠ Ondreja Nepelu privíta v generálke na MS Bielorusko.

15.04.2011 17:03 , aktualizované: 20:03
Slovensko radosť gól Foto:
Radosť slovenských hokejistov.
debata (15)

Eurohockey Challenge:

Slovensko – Švédsko 5:1 (2:0, 3:1, 0:0)

• Góly: 4. Stümpel (Šatan, Baranka), 11. Baranka (Šatan, Surový), 23. Pánik (Mikúš, Pavlikovský), 25. Dravecký (Hossa, Marcinko), 32. Mikúš (Pavlikovský, Graňák) – 32. Fasth (Silfverberg, Lander). Vylúčení: 5:5 na 2 min, presilovky: 2:0, oslabenia: 0:0, rozhodovali: Baluška, Ország – Stano, M. Novák (všetci SR), 8073 divákov
  • Slovensko: J. Hudáček – Podhradský, Baranka, Graňák, Štrbák, Sersen, Stehlík, Švarný – Surový, Stümpel, Marcel Hossa – Pánik, Šatan, Š. Ružička – Dravecký, T. Marcinko, Bartovič – J. Mikúš, Rastislav Pavlikovský, Záborský – Cibák
  • Švédsko: Nilsson – Petrasek, Ekholm, S. Kronwall, Dahlbeck, O. Eklund, Fernholm, Johnsson, S. Johansson – Melin, N. Persson, J. Andersson – J. Fasth, Zackriksson, Jämtin – Silfverberg, Lander, Hjalmarsson – Cehlin, S. Karlsson, Lasu – Petterström

Slováci začali úplne inak ako v stredu – lepším korčuľovaním a napádaním v strednom pásme dávali Švédom oveľa menší priestor na kombináciu a eliminovali možnosť tlaku. Oba góly v úvodnej časti padli v presilových hrách. Vo štvrtej minúte zužitkoval vynikajúcu prihrávku Šatana Jozef Stümpel, v 11. minúte napriahol Baranka a umiestnenou de­lovkou od modrej prekonal Nilssona. Aj pri tomto zásahu asistoval Šatan.

Švéd Daniel Fernholm sa pustil do súboja s... Foto: SITA
Fernholm Mikúš Švéd Daniel Fernholm sa pustil do súboja s Jurajom Mikúšom.

Hneď na začiatku druhej tretiny sa dostal do úniku Silfverberg a po faule nariadil rozhodca trestné strieľanie. Faulovaný hráč v nájazde neuspel. Krátko nato udrelo na druhej strane. Po akcii Pavlikovského za bránkou sa puk dostal na hokejku Pánika, ktorý ho v páde poslal za Nilssona. Pre Pánika to bol druhý reprezentačný zásah. Už o dve minúty bolo 4:0, keď sa po krásnej akcii s presnou gólovou prihrávkou Marcela Hossu presadil Dravecký. V 30. minúte mal ďalšiu veľkú šancu Silfverberg, ale Hudáček bol na svojom mieste.

Debakel Švédska bol na svete krátko po polovici zápasu. K dorážke pred Nilssonom sa dostal Mikúš a zvýšil už na 5:0. Lenže hneď po vhadzovaní znížil Fasth, ktorého pred bránkou nikto nestrážil a Hudáček nemal šancu. Po tomto momente sa hostia dostali k hre, ktorú predvádzali pred dvoma dňami, no slovenského brankára v tejto časti hry viac neprekonali.

Brankár Július Hudáček v akcii. Foto: TASR
Július Hudáček Brankár Július Hudáček v akcii.

Na začiatku poslednej tretiny bránili Hanlonovci v dvojnásobnom oslabení. Ťažkú polminútovku zvládli bez ujmy a ubránili sa aj pri zvyšku švédskej presilovky. So štvorgólovým vedením vo vrecku sa Slováci netlačili dopredu a čakali na chybu súpera, ktorý chcel s nepriaznivým stavom niečo urobiť. Jedna prišla v 46. minúte, keď sa dopredu natlačil Ružička, no v ťažkej pozícii sa nepresadil a po ňom ani Šatan. V 51. minúte sa na druhej strane natlačil pred Hudáčka Eklund, košický brankár si s jeho pokusom bez problémov poradil. Do konca zápasu Slováci pozorne strážili stredné pásmo a dotiahli výborný výkon do víťazného konca.

Glen Hanlon (tréner SR): „Mal som dnes blízko k spokojnosti. Hráči predviedli veľmi dobrý výkon. Verím, že v rovnakom nasadení budeme pokračovať aj v nasledujúcom týždni.“

Roger Rönnberg (asistent trénera Švédska): „Hneď na začiatku zápasu sme dostali dva góly pri našom oslabení, čo súperovi veľmi pomohlo. Slovenský tím mal oveľa viac svetlých okamihov v tomto stretnutí, odohral veľmi dobrý duel. Slováci nás prevýšili a zaslúžene zvíťazili.“

Martin Cibák (vľavo) pred bánkou Švédska.