Majstrovstvá sveta v roku 2014 bude premiérovo hostiť Bielorusko

08.05.2009 16:24
Slovensko - Bielorusko, oslava
Bielorusi sa v roku 2014 predstavia doma. Autor:

Hokejové majstrovstvá sveta v roku 2014 sa uskutočnia premiérovo v Bielorusku. Hrať sa bude v Minsku. Koncom roka 2009 v metropole krajiny otvoria arénu pre 15-tisíc divákov, ktorá bude slúžiť pre tím KHL Dinamo Minsk. Ďalšia aréna je plánovaná pre 8000 divákov a mala by byť situovaná 18 km od hlavnej do oblasti Čižovka. Kongres IIHF zároveň rozhodol o tom, že šampionáty v rokoch 2012 a 2013 budú spoločne hostiť Fínsko a Švédsko. Pôvodne mali obe severské krajiny usporiadať turnaje jednotlivo.

Bielorusko zvíťazilo vo voľbe jednoznačne v prvom kole. Ziskom 75 hlasov předčilo Maďarsko (24), Lotyšsko (3) a Ukrajinu (2). Medzi kandidátmi bola pôvodne aj Česká republika, ktorá sa ale dva mesiace pred voľbou snahy vzdala, pretože nepovažovala za výhodné organizovať turnaj v roku olympijských hier v Soči.

Na zmene u predošlých dvoch šampionátov sa dohodli hokejové federácie Švédska a Fínska i vedenie IIHF. Podľa pôvodných plánov sa turnaj mal konať v roku 2012 vo Fínsku a o rok neskôr vo Švédsku. Zástupcovia všetkých strán veria, že tento krok ešte zvýši divácký záujem o majstrovstvá. Výhodu domáceho prostredia totiž budú mať hneď dva tímy.

„Obe krajiny už v minulosti veľmi dobre šampionáty zorganizovali, teraz budú môcť svoje skúsenosti skombinovať. Sme si istí, že výsledok bude veľmi zaujímavý,“ uviedol prezident IIHF Rene Fasel na tlačovej konferencii v Berne. Hokejové hnutie tak nasleduje príklad futbalu, kde sú podobné spojenia kandidatúr dvoch krajín bežné.

Vzhľadom k tomu, že Fínsko a Švédsko sú susedné krajiny, čo bola základná podmienka spolupráce, nebude podľa IIHF i organizátorov veľký problém s cestovaním. Situácia by mala byť lepšia ako pred rokom v Kanade, kde sa hralo v Québeku a Halifaxe, ktoré sú od seba vzdialené niekoľko stoviek kilometrov.

IIHF počíta s tým, že v oboch rokoch bude hrací model MS rovnaký ako pred rokom. Vo Švédsku a Fínsku sa uskutočnia dve základné skupiny, osmifinálová časť i dve štvrťfinále. Do základného dejisko turnaja sa tak budú vždy presúvať iba dvaja semifinalisti.

Sleduj najnovšie články na našom Facebooku