Nebolo to zlé, ale na Američanov to nestačilo. Mladí Slováci idú domov

03.01.2021 07:18
World Juniors USA Slovakia Hockey
Radosť Slovákov po góle proti USA. Autor: ,

Slovenskí hokejisti do 20 rokov nepostúpili do semifinále MSJ v Edmontone. V zápase štvrťfinále prehrali s USA 2:5.

Američania prestrieľali Slovákov pomerom 43:18, šance zverencov trénera Róberta Petrovického dlho držal brankár Šimon Laktóczy, ktorého po zápase vyhlásili za jedného troch najlepších Slovákov na turnaji. Okrem neho ocenili aj obrancov Dávida Mudráka a Šimona Nemca.

USA 20 – Slovensko 20 5:2 (1:0, 2:1, 2:1)

  • Góly: 11. Kaliyev (Boldy, Zegras), 32. Farinacci (Johnson), 37. Caufield (Zegras), 56. Farinacci (Brink), 59. Beniers (Brink) – 39. Kašlík (Nemec), 50. Sojka (Kňažko)
  • USA: Knight – Sanderson, Helleson, York, Faber, Johnson, Thrun, LaCombe, Skinner – Zegras, Turcotte, Kaliyev – Boldy, Beniers, Caufield – Berard, Farinacci, Brink – Brisson, Slaggert, Colangelo
  • Slovensko: Latkóczy – Mudrák, Golian, Nemec, Petrovický, Stacha, Kňažko, Turan – Mrázik, Jellúš, Faith – Chromiak, Myklukha, Slafkovský – Kašlík, Sojka, Turanský – Kolenič, Eliaš, Jendek – Jedlička

Američania začali aktívne a už od úvodu tlačili Slovákov, tých však viackrát podržal brankár Latkóczy. Ich ofenzívnu snahu v 6. minúte narušilo vylúčenie Boldyho, ale Slovensko výhodu nedokázalo premeniť, naopak, krátko po návrate na ľad sa dostal Boldy do sľubnej pozície, ale spomedzi kruhov neprekonal Latkóczyho.

V 10. minúte putoval na trestnú lavicu Mudrák a Američania udreli. Zegras prihral Boldymu za bránku, ten si všimol voľného Kaliyeva, ktorý bez ťažkostí otvoril skóre – 1:0. Slováci pokračovali v bojovnom výkone, ale bez efektu, nevyužili ďalšiu presilovku, keď gólom neskončila ani strela Jelluša či dorážka Faitha.

V úvode druhej tretiny sa do výbornej šance dostal Caufield, ale v úniku neprekonal slovenského brankára. Vzápätí slovenská obrana opäť chybovala, ale prečíslenie Američanov stroskotalo na zlej prihrávke. Latkóczy bol v strehu aj v 26. minúte, keď sa k zblokovanej strele dostal Turcotte, ale svoj nájazd nepretavil na druhý americký gól.

Šimon Latkóczy zasahuje proti Alexovi...
Šimon Latkóczy zasahuje proti Alexovi Turcottovi z USA. Autor: SITA/AP, Jason Franson

Američania sa predsa dočkali v polovici duelu. Farinacci švihol vypálil od modrej čiary a puk sa cez klbko hráčov dostal za Latkóczyho chrbát. Slováci mohli okamžite odpovedať, do útočného pásma sa dostal Myklucha, prihral Chromiakovi, jeho strela však skončila na žŕdke.

Na opačnej strane nepochodil Farinacci, ale po faule Faitha vybojoval aspoň presilovku. Vzápätí za Faithom putoval aj Turan a Američanom stačilo 24 sekúnd, aby potrestali dvojnásobné vylúčenie Slovenska. Na 3:0 zvýšil Caufield. Trojgólový náskok si však udržali iba necelé dve minúty. Kašlík sa snažil prenechať puk spoluhráčovi v tandeme, ten sa však odrazil od brániaceho hráča späť k nemu a slovenský útočník trafil presne – 1:3.

Tretie dejstvo začalo tak ako prvé. Už po pár sekundách sa dostal cez slovenskú obranu Zegras, ale Latkóczy si poradil s jeho pokusom i dorážkou Turcottea. Američania pokračovali v tlaku, ale štvrtý gól sa im nepodarilo streliť. Naopak, v 48. minúte Helleson fauloval Kašlíka a Slováci zdramatizovali duel. Kňažko od modrej našiel voľného Sojku a ten z prvej skorigoval na 2:3.

Prekvapenie sa napokon nekonalo, v 56. minúte sa dostal k puku za slovenskou bránkou Farinacci a zozadu prekvapil obranu súpera aj Laktóczym – 4:2. Slováci sa v závere pokúsili o power play, ale v momente ako sa Laktóczy dostal na striedačku, Američania ukoristili puk a Beniers ho poľahky zaviezol až do slovenskej prázdnej bránky a stanovil konečný výsledok 5:2.

Hlasy (zdroj: IIHF):

Róbert Petrovický, tréner SR: „Viacerí chlapci ukázali veľký talent a potenciál. Musíme pokračovať v dobrej práci a veriť, že sa z nich stanú dobrí hráči. Nebáli sme sa dať šancu aj mladším, a keď budú makať, ešte sa zlepšia.“

Samuel Kňažko, kapitán SR: „Myslím si, že sme hrali dobre. Našimi najlepšími hráčmi na turnaji boli brankári a aj v tomto zápase odviedol náš gólman skvelú prácu.“

Šimon Latkóczy, brankár SR: „Úvod tretej tretiny nám vyšiel. Hrali sme ako tím. V šatni sme si povedali nejaké veci, že nás čaká asi posledných 20 minút na turnaji a chceme sa rozlúčiť, najlepšie ako vieme. A myslím si, že sme to splnili.“

Postupová radosť Američanov.
Postupová radosť Američanov. Autor: SITA/AP, Jason Franson
#slovenskí hokejisti do 20 rokov #MS do 20 rokov
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku