Slováci vydreli výhru a sú jednou nohou vo štvrťfinále

Slovenská hokejová reprezentácia do 20 rokov vstúpila do 44. majstrovstiev sveta tejto vekovej kategórie v Česku víťazstvom 3:1 nad rovesníkmi z Kazachstanu.

27.12.2019 17:39
ČR SR Třinec hokej MS20 A-sk. Slovensko Kazachstan Foto: ,
Brankár Samuel Hlavaj bol najlepším hráčom Slovenska v súboji proti Kazachstanu.
debata (10)

Hráči trénera Róberta Petrovického sa však na triumf poriadne nadreli. V úvodnej tretine boli lepší a aktívnejší ako stredoázijský protivník, no Kazachstan si napriek tomu dokázal vytvoriť dve tutovky. V oboch prípadoch slovenských mladíkov zachránil gólman Samuel Hlavaj.

Po bezgólovej prvej tretine Slováci v 25. min konečne prekonali defenzívu súpera. V presilovke sa puk cez Maxima Čajkoviča a Samuela Kňažka dostal až k Oliverovi Okuliarovi, ktorý strelou bez prípravy do poloprázdnej bránky otvoril skóre – 1:0.

V týchto chvíľach predvádzali slovenskí hokejisti dovtedy najlepšiu pasáž v stretnutí. Vo chvíľach, keď mohli Kazachov zlomiť druhým gólom, však ponúkli súperovi početnú výhodu a Maxim Musorov v 30. min vyrovnal.

Slováci vybojovali triumf nad Kazachstanom Fotogaléria - 16 fotiek Všetky fotky
Radosť hráčov Slovenska po výhre 3:1 v zápase...

Od tohto momentu sa na slovenské hokejky vkradla neistota a mnoho nepresností. Kazašskí reprezentanti tiež umne prehusťovali stredné pásmo, a tak si Slováci museli častokrát pomáhať individuálnymi prienikmi.

Mužstvo spod Tatier však neúnavne išlo za úspešným výsledkom a napokon bolo za snahu odmenené v 58. min, keď Daniel Vladimír Tkáč zblízka rozhodol o víťaznom vstupe Slovákov do šampionátu. Šesť sekúnd pred koncom duelu spečatil ich triumf gólom do prázdnej bránky Róbert Džugan.

Tím SR „20“ bude najbližšie v akcii hneď v sobotu, keď o 15.00 h nastúpi proti Fínom.

MS juniorov v Česku – piatok

Slovensko – Kazachstan 3:1 (0:0, 1:1, 2:0)
Góly: 25. Okuliar (Kňažko, Čajkovič), 58. Tkáč (Mrázik), 60. Džugan – 30. Musorov (Butenko). Vylúčení: 7:5 na 2 min, navyše Turan a Alexandrov 10 min za napadnutie hlavy a krku, presilovky: 1:1, oslabenia: 0:0, rozhodovali: Schrader (Nem.), Tscherrig (Švaj.) – Lederer (ČR), Nordlander (Švéd.), 4915 divákov
Slovensko: Hlavaj – Bučko, Dlugoš, Kňažko, Vitaloš, Česánek, Mudrák, Turan – M. Minárik, Džugan, Faško-Rudáš – Čajkovič, Kováčik, Okuliar – Tkáč, Mrázik, Paulíny – Ďurina, J. Minárik, Jendek
Kazachstan: Nurek – Dichanbek, Gajtamirov, Butenko, Koroľov, Šlyčkov, Katassonov, Šajchmeddenov, Muratov – Sajko, Bujalskij, Demin – Musorov, Čaporov, Bojko – Omirbekov, Bondarenko, Asuchanov – Čalov, Ľapunov, Alexandrov

Tréner slovenskej hokejovej reprezentácie do 20... Foto: TASR, Radovan Stoklasa
ČR SR Třinec hokej MS20 A-sk. Slovensko Kazachstan Tréner slovenskej hokejovej reprezentácie do 20 rokov Róbet Petrovický dáva pokyny hráčom v zápase základnej A- skupiny MS hokejistov do 20 rokov Slovensko - Kazachstan.

Róbert Petrovický, tréner SR: „Bol to náročný zápas, to sme vedeli. Ale aj vďaka skvelej podpore sme ho zvládli. Bolo tam veľa vecí, s ktorými som nebol spokojný, ale aj naopak. My sme chalanom stále hovorili, aby sme boli trpezliví, a aby sme stále hrali u nich v pásme. Dávali sme si pozor na ich brejky. Záver nebol jednoduchý, preto chalanom ďakujem, od brankára až po posledného hráča. Ukázali sme charakter.“

Vladimír Daniel Tkáč, strelec gólu na 2:1: „Hrali sme 60 minút svoju hru. Hrali sme dobre v defenzíve a udržali sme Kazachov na dištanc. Teší ma, že som strelil gól, ale bol by som rád, keby ho dal hocikto. Pre mňa je najdôležitejšie to, že sme dokázali zvíťaziť.“

Samuel Hlavaj, brankár SR: „Mne sa chytalo od začiatku veľmi dobre. Boli sme zo začiatku nedisciplinovaní, ale potom sme začali hrať svoju hru. Najťažšie zákroky som mal v prvej tretine, tie boli pre mňa kľúčové.“

Oliver Okuliar, strelec prvého gólu SR: „Čakali sme, že to bude vyrovnané, ukázali to aj včera proti Švajčiarom. Boli dobrí. Hralo sa v podstate o tri postupové body a sme radi, že ich máme.“

Nemecko – USA 3:6 (1:2, 2:2, 0:2)
Góly: 3. a 23. Peterka, 29. Bokk – 8. Harris, 19. Jones, 35. Pinto, 39. Hall, 48. Brink, 51. Wahlstrom