Facka pred MS. Slováci prehrali takmer o dve cifry, prišli posledné škrty

Slovenskí hokejoví reprezentanti do 20 rokov prehrali v pondelok v generálke na MS s reprezentáciou Ruska 1:9. V prípravnom zápase v Žiline boli Rusi od začiatku lepším tímom, od vyššej prehry zachránili Slovákov brankári Hlavaj a Lackovič.

23.12.2019 17:18 , aktualizované: 19:34
Petrovický, Foto: ,
Slovenská striedačka s hlavným trénerom Róbertom Petrovickým (uprostred).
debata (29)

Pre zverencov trénera Róberta Petrovického to bola tretia prehra v záverečnej príprave, predtým podľahli olympijskému výberu SR 4:7 a českému výberu 2:4. V prvom zápase na MS v Třinci sa Slováci predstavia v piatok 27. decembra o 15.00 h proti Kazachstanu.

Slovensko 20 – Rusko 20 1:9 (1:4, 0:3, 0:2)
Góly: 18. Čajkovič (Okuliar) – 5. Romanov (Denisenko), 11. Morozov (Marčenko, Podkolzin), 15. Chovanov (Romanov), 16. Sokolov (Zamula), 23. Grošev (Rtišev), 25. Alexandrov (Sokolov, Galeňjuk), 33. Voronkov (Sokolov), 48. Sokolov (Marčenko, Romanov), 56. Podkolzin. Rozhodovali: Baluška, Štefik – Synek, J. Konc ml., vylúčení: 4:2, presilovky: 0:1, oslabenia: 0:0, 2332 divákov.

Slovensko: Hlavaj (41. Lackovič) – Bučko, Dlugoš, Mudrák, Kňažko, Turan, Golian, Stacha, Česánek – Čajkovič, Kováčik, Okuliar – Faško-Rudáš, Minárik, Džugan – Jendek, Paulíny, Tkáč – Drábek, Minárik, Ďurina

Rusko: Askarov – Žuravljov, Romanov, Zamula, Misjul, Galeňjuk, Pylenkov, Šablovskij, Zorkin – Dorofejev, Chovanov, Denisenko – Alexandrov, Voronkov, Sokolov – Podkolzin, Morozov, Marčenko – Grošev, Sorkin, Rtišev

Ruskí reprezentanti boli od začiatku lepší. Mali lepší pohyb, disciplínu, rýchlymi kombináciami sa ľahko dostávali k zakončeniu. Prvý gól dal po piatich minútach Romanov, keď využil zakrytý výhľad brankára Hlavaja. Slováci odpovedali pokusom Faška-Rudáša, ale jeho strela nemala potrebnú razanciu.

Na druhej strane už Morozov mieril presne a poslal Rusov do dvojgólového vedenia. Hlavaj neskôr fantastickým zákrokom nedovolil súperovi odskočiť na tri góly, ale onedlho už nestačil na kombináciu so zakončením Chovanova – 0:3. Prevahu „zbornej“ korunoval o necelú minútu neskôr strelou od modrej čiary Sokolov.

V závere prvej tretiny prišla chyba Rusov na modrej čiare, ktorú využili Okuliar s Čajkovičom, slovenskí útočníci sa sami rútili na brankára Askarova. Zakončil napokon Čajkovič a znížili na 1:4.

V druhej tretine pokračovala prevaha Ruska. Od úvodu si vypracovali veľký tlak, v 23. minúte ho korunovali piatym gólom po zakončení Groševa. O ďalších 114 sekúnd neskôr ťahal Hlavaj puk z bránky opäť po strele Alexandrova.

Hostia ťažili z lepšieho pohybu a skvelej individuálnej zručnosti, v útočnom pásme si prihrávali na jeden dotyk aj pri hre 5 na 5 a Slováci sa oslobodzovali neraz iba vyhodením puku cez všetky čiary. V 33. minúte zvýšil na 7:1 po ďalšej z mnohých pekných kombinácií Sokolov.

V treťom dejstve bolo na ľade najmenej vzruchu. Rusi vedomí si pohodlného náskoku sa nehrnuli dopredu ako v prvých dvoch tretinách, ich prvé šance prišli až po vylúčení Jendeka. A práve v početnej výhode po strele Sokolova inkasovali Slováci ôsmy gól.

To už bol v bránke Lackovič, ktorý nahradil Hlavaja. Rusi mali potom aj ďalšie šance, slovenský brankár inkasoval ešte raz po strele Podkolzina, ktorý upravil konečné skóre na 9:1.

Po dohode oboch trénerov sa hralo ešte predĺženie troch proti trom, aj v ňom boli lepší Rusi. Lackovič inkasoval po strele Žuravljova. Išli sa aj dodatkové samostatné nájazdy, ruskí hokejisti v nich uspeli 3:1. Zo Slovákov sa presadil iba Oliver Okuliar.

Hlasy po zápase

Maxim Čajkovič, útočník, strelec jediného gólu Slovenska: „Nezačali sme vôbec dobre. Nekorčuľovali sme, pozerali sme sa na Rusov. V obrannej tretine sme hrali veľmi zle, toto musíme vylepšiť.“

Oliver Okuliar, útočník SR: „Prehrali sme 1:9, k tomu nie je čo povedať. Rusi boli lepší vo všetkých smeroch, nemôžeme si klamať. Musíme si vyčistiť do začiatku MS hlavy.“

Samuel Hlavaj, brankár SR: „Slová sa ťažko hľadajú. Ukázalo sa, že Rusi hrajú iný hokej ako my, boli lepší o triedu, možno aj o viac. Bavili sa hokejom, snažili sa zakončovať do prázdnej bránky. Zo začiatku som to mal ťažké, hneď som dostal gól, ťažko sa mi potom dostávalo do zápasu.“

Posledné škrty

Tréner Róbert Petrovický oznámil konečnú nomináciu na svetový šampionát do Třinca (26. decembra 2018 – 5. januára 2019). Realizačný tím po prípravnom zápase s Ruskom urobil posledné škrty v zostave, z nominácie vyradil obrancu Andreja Goliana a útočníka Michaela Drábeka.

V nominácii sú traja brankári, osem obrancov a trinásť útočníkov. „Bolo to z našej strany ťažké rozhodovanie. Za danej situácie rozhodla momentálna forma. Bohužiaľ, aj toto patrí k hokejovému životu,“ povedal Petrovický.

Na šampionáte sa nepredstaví ani útočník Martin Chromiak, ktorý sa pravidelne objavuje v zostave tipsportligovej Dukle Trenčín.

„Chlapec je mladý a má všetko pred sebou. Komunikovali sme s jeho trénermi, aj sme ho niekoľkokrát videli. Potrebuje sa v niektorých činnostiach zlepšiť. Na jeho pozícii máme podľa nášho názoru momentálne lepších a skúsenejších hráčov,“ dodal Petrovický.

Slováci sa na MS predstavia v základnej A-skupine v českom Třinci. Hneď na úvod ich v piatok 27. decembra čaká Kazachstan, o deň neskôr nastúpia proti obhajcom titulu z Fínska. V ďalšom priebehu šampionátu sa stretnú ešte so Švajčiarskom (30. 12.) a o deň neskôr so Švédskom.

Vyraďovacia časť turnaja sa začne 2. januára a vyvrcholí súbojom o zlato 5. januára 2019.

Konečná nominácia SR 20 na MS

Brankári: Samuel Hlavaj (Sherbrooke Phoenix, QMJHL/Kan.), Jakub Lackovič (MsHKM Žilina), Samuel Vyletelka (Minnesota Magicians, NAHL/USA)
Obrancovia: Martin Bučko (HC Košice), Boris Česánek (HK ŠKP Poprad), Marcel Dlugoš (MsHKM Žilina/MHK 32 Liptovský Mikuláš), Samuel Kňažko (TPS Turku, Fín.), Dávid Mudrák (TPS Turku, Fín.), Marko Stacha (HK Dukla Trenčín), Oliver Turan (HC 07 Detva), Martin Vitaloš (Rögle Angelholm, Švéd.)
Útočníci: Maxim Čajkovič (Saint John Sea Dogs, QHMJL/Kan.), Róbert Džugan (HK Dukla Trenčín/HC Topoľčany), Martin Faško-Rudáš (Everett Silvertips, WHL/Kan.), Nicolas Ferenyi (HK Dukla Trenčín/HK'95 Považská Bystrica), Dominik Jendek (HC Slovan Bratislava), Kristián Kováčik (HK Dukla Trenčín/MsHK Žilina), Jakub Minárik (HK Nitra), Marek Minárik (MsHK Žilina), Michal Mrázik (Linköping HC, Švéd.), Oliver Okuliar (Lethbridge Hurricanes (WHL/Kan.), Adam Paulíny (MHA Martin), Daniel Vladimír Tkáč (Merritt Centennials, BCHL/Kan.), Viktor Ďurina (HK Dukla Trenčín/MHK Dubnica nad Váhom)

Realizačný tím: manažér – Tomáš Pšenka, hlavný tréner – Róbert Petrovický, asistenti trénera – Viliam Čacho, Martin Štrbák, tréner brankárov – Rastislav Staňa, kondičný tréner – Matej Thomka, video tréner – Patrik Michnáč, lekár – MUDr. Jaroslav Hanulák, maséri – Miroslav Harvančík, Jozef Hrtús, konzultant – Róbert Döme, média manažér – Tomáš Kyselica

29 debata chyba
Viac na túto tému: #slovenskí hokejisti do 20 rokov #ruskí hokejisti do 20 rokov