Zmarená šanca na semifinále. USA zlomili Slovákov v predĺžení

Slovenská hokejová "osemnástka" prehrala s rovesníkmi z USA 3:4 po predĺžení v utorkovom večernom súboji základnej B-skupiny na prestížnom turnaji Hlinka Gretzky Cup v tejto vekovej kategórii.

06.08.2019 22:56
Slovensko - USA Foto:
Slovenskí mladíci podľahli USA 3:4 po predĺžení.

Slováci v Piešťanoch dvakrát zamazali najtesnejší náskok favorita, Samuel Rehák v 15. minúte vyrovnal na 1:1 a Ján Lašák mladší 30 sekúnd pred druhou sirénou na 2:2.

Martin Chromiak v 53. minúte poslal slovenský výber do vedenia 3:2, ale o 70 sekúnd neskôr Američania vyrovnali a v predĺžení zariadil druhý bod pre zámorský výber presilovkovým zásahom Alex Gaffney.

Po utorku je už isté, že Slováci nepostúpia do semifinále. V druhom večernom súboji v Břeclavi domáci Česi podľahli Fínom hladko 1:5, za hostí sa hetrikom prezentoval Roni Hirvonen.

Hokejisti Kanady získali plný počet bodov v úvodných dvoch zápasoch na turnaji, v utorňajšom popoludňajšom dueli břeclavskej A-skupiny zdolali Švajčiarov jednoznačne 8:0 a nadviazali na pondelkový triumf 6:0 nad Fínmi. Zámorský tím proti „Helvétom“ potiahli najmä útočníci Cole Perfetti (2+2) a Hendrix Lapierre (2+1).

Stopercentní sú naďalej aj Rusi, ktorí v piešťanskej B-skupine zvíťazili nad Švédmi 3:0. „Zborná“ mala počas celého stretnutia hernú a streleckú prevahu, ale gólov sa dočkala až v úplnom závere stretnutia. V 53. min otvoril skóre Vasilij Ponomariov a neskôr sa k nemu pridali aj Bogdan Trinejev s Pavlom Ťutnevom.

Hlinka Gretzky Cup 2019, 2. hrací deň

A-skupina (Břeclav)

Kanada – Švajčiarsko 8:0 (3:0, 3:0, 2:0)
Góly: 16. a 49. H. Lapierre, 32. a 38. Perfetti, 10. Poirier, 11. O'Rourke, 40. Sourdif, 52. Cuylle

B-skupina (Piešťany)

Slovensko „18“ – USA „18“ 3:4 pp (1:2, 1:0, 1:1 – 0:1)
Góly: 15. S. Rehák (Kolenič), 40. J. Lašák ml. (Myklucha, Chromiak), 53. Chromiak (Myklucha) – 7. A. Hayes (Gaffney, N. Ellis), 18. R. Beck (Kirwan, N. Ellis), 54. Schoen (Hanas, Biondi), 64. Gaffney (Ratzlaff) Vylúčení: 8:5 na 2 min, navyše: Bantle (USA) 5+DKZ za napadnutie, presilovky 0:2, oslabenia 0:0, rozhodovali: Stano, M. Novák – Gegáň, Frimmel, 1212 divákov

SR „18“: Latkóczy – Kňažko, Fatul, Š. Nemec, Stacha, Putala, Groch, Jombík, Ketner – J. Lašák ml., Myklucha, Chromiak – Kolenič, S. Rehák, Kašlík – Bačo, Faith, Mastič – Šramaty, R. Petráš, L. Nemec

Hlasy po zápase

Ivan Feneš, tréner SR „18“: "Videli sme opäť skvelý hokej. Obe mužstvá stál tento zápas veľké množstvo síl, ale myslím si, že naši chlapci robia skvelú reklamu slovenskému mládežníckemu hokeju. Po dlhej dobe sme vyrovnaným súperom všetkým tímom na tomto turnaji. Náš cieľ je motivovať a dvíhať hráčov výkonnostne každý deň, aby sa vždy aspoň o kúsok zlepšili, a aj teraz sa nám to podarilo. Chlapci ukázali skvelú bojovnosť, bolo vidieť, že oba tímy majú aj ten pondelňajší zápas v nohách.

Videli sme i tak skvelý hokej podčiarknutý vynikajúcimi výkonmi oboch brankárov. A treba povedať, že vždy, keď slovenský hokej zaznamenal výraznejší úspech, tak to vychádzalo z výnimočného výkonu brankára. Aj my chceme náš tím postaviť na skvelých brankároch, pretože keď má brankár v zápase úspešné zákroky, celé mužstvo to dvíha psychicky a herne hore. Klobúk dole pred Šimonom Latkóczym, ktorý aj v utorok chytil a zlikvidoval niekoľko čistých šancí súpera."

Šimon Latkóczy, brankár SR „18“: „Myslím si, že sme odohrali dobrý zápas, chýbalo možno trošku šťastia na konci, a keby sme lepšie odohrali prvú tretinu a neinkasovali by sme v nej dva góly, zrejme by ten zápas vyzeral úplne ináč. Snažím sa chytiť, čo môžem, pretože dobrý výkon brankára je základ proti takýmto silným súperom. Proti USA sa vždy dobre chytá, majú veľa striel a musím byť stále v strehu. Som rád, že som mohol chalanom pomôcť aspoň takto k zisku jedného bodu, ale určite mohol byť nás výsledok aj lepší.“

Viac na túto tému: #slovenskí hokejisti do 18 rokov #Hlinka Gretzky Cup #americkí hokejisti do 18 rokov