Mladí Slováci budú hrať o záchranu so Švajčiarskom, ktoré podľahlo Fínom 0:12

Slovenská hokejová reprezentácia do 18 rokov prehrala aj vo svojom štvrtom vystúpení na majstrovstvách sveta tejto vekovej kategórie vo Švédsku a nepredstaví sa vo štvrťfinále.

22.04.2019 17:58 , aktualizované: 23.04.2019 23:10
hokej, Slovensko, fanúšikovia Foto: ,
Ilustračné foto
debata (3)

Zverenci trénera Viliama Čacha v pondelkovom stretnutí podľahli v kľúčovom dueli o účasť medzi najlepším oktetom rovesníkom z Lotyšska 0:2.

Mladí Slováci po tejto prehre s definitívou zostanú na chvoste tabuľky B-skupiny bez bodového zisku a zahrajú si iba o záchranu proti poslednému tímu A-skupiny, teda Švajčiarsku, ktoré v utorok podľahlo Fínsku 0:12. Slovensko na úrovni do 18 rokov hralo mimo elitu naposledy ešte v sezóne 2011/2012.

Prvý duel o udržanie sa je na programe vo štvrtok 25. apríla o 11.30 h, ďalšie prídu na rad 27. a prípadne aj 28. apríla.

Tím SR „18“ po bezgólovej prvej tretine inkasoval v druhom dejstve dva razy v priebehu troch minút. Brankára Samuela Hlavaja najprv prekonal Ernests Osenieks v 26. min a na jeho presný zásah neskôr nadviazal aj Ralfs Jevdokimovs.

Prostredná časť hry sa napokon ukázala ako kľúčová. V tretej tretine už totiž prítomní diváci gól nevideli a Lotyši sa mohli tešiť z prvej výhry na týchto MS. Slováci v pondelkovom zápase nepremenili ani jednu z 24 striel na bránku súpera a s B-skupinou sa tak definitívne rozlúčili bez bodového zisku.

Predtým podľahli rovesníkom z Ruska (3:6), USA (5:12) a Švédska (1:5).

Česi neudržali vedenie nad Kanadou

V záverečnom dueli A-skupiny českí hokejisti v priamom súboji o prvú priečku podľahli favorizovaným Kanaďanom. Už po šiestich minútach síce viedli 2:0, ale v ďalšom priebehu stretnutia šesťkrát inkasovali a prehrali 2:6.

V „slovenskej“ B-skupine Američania potvrdili papierové predpoklady a nad Lotyšmi zvíťazili 7:1. Duel o druhú priečku lepšie zvládli Švédi, ktorí triumfovali nad Rusmi 3:0.

Utorňajšími zápasmi vyvrcholila skupinová fáza MS hráčov do 18 rokov, štvrťfinálové stretnutia sa uskutočnia vo štvrtok. Medzi najlepšou osmičkou turnaja si zmerajú sily Kanaďania s Lotyšmi, Bielorusi s Rusmi, Američania s Fínmi a Švédi s Čechmi.

B-skupina (Örnsköldsvik):

Slovensko „18“ – Lotyšsko „18“ 0:2 (0:0, 0:2, 0:0) – hralo sa v pondelok
Góly: 26. Osenieks, 29. Jevdokimovs
Vylúčení: 4:1 na 2 min, presilovky a oslabenia 0:0, rozhodovali: Šrubok (Biel.), Tscherrig (Švaj.) – Badyl (Biel.), Obwegeser (Švaj.)
Zostava SR „18“: Hlavaj – Golian, Turan, Kňažko, Mudrák, Gajdoš, Hlaváč, Lavička – Krajč, Haščák, Chromiak – Čajkovič, Sojka, Turanský – Lašák, Jellúš, Škvarek – Valigura, Eliaš, Mrázik

USA „18“ – Lotyšsko „18“ 7:1 (1:0, 4:0, 2:1)
Rusko „18“ – Švédsko „18“ 0:3 (0:0, 0:2, 0:1)

1. USA „18“ 4 4 0 0 0 31 : 10 12
2. Švédsko „18“ 4 3 0 0 1 14 : 9 9
3. Rusko „18“ 4 2 0 0 2 14 : 13 6
4. Lotyšsko „18“ 4 1 0 0 3 6 : 17 3
5. SLOVENSKO „18“ 4 0 0 0 4 9 : 25 0