Pravda je partnerom Slovenského olympijského tímu
Pravda je partnerom Slovenského olympijského tímu

Patril medzi lídrov. Nič sa nerodí ľahko, prízvukuje Hudáček

Libor Hudáček patril na Švajčiarskom pohári medzi lídrov hokejistov Slovenska. Predurčovali ho k tomu bohaté reprezentačné skúsenosti, ale aj dobrá forma, ktorú si priniesol z českej ligy.

14.12.2018 22:05
Švajčiarsko hokej Slovensko Foto: ,
Gólová radosť Slovákov v zápase proti Rakúsku.

V zápase o tretie miesto proti Rakúsku zaznamenal tri body, práve jeho gól zo záveru prvej tretiny úplne otočil dianie na ľade.

Slováci nevstúpili do zápasu najlepšie. Rakúšania dobre korčuľovali a mali aj viac šancí. „Nič sa nerodí ľahko. Prvú tretinu sme prečkali, ustáli sme to, ale potom tréner zvýšil hlas a súpera sme prehrali. Ukázali sme, že máme na to, aby sme nad Rakúskom vyhrali,“ povedal Hudáček po zápase.

Práve po akcii slovenského útočníka pred sirénou oznamujúcou koniec prvého dejstva však Slováci začali na ľade dominovať. „Neverili sme, že vydržia v takom tempe 60 minút. Mali ľahké nohy, ale potom zaostávali,“ dodal strelec gólu.

Andrej
		Šťastný (Slovensko), Stefan Ulmer a...
Gólová
		radosť Slovákov.
+9Libor Hudáček
		(Slovensko) oslavuje svoj gól v...

Výsledok zápasu mohol byť aj vyšší, ale niekoľko dobrých šancí zostalo nevyužitých. V závere pri mnohých vylúčeniach však mohli skórovať aj Rakúšania.

„Vieme si vypracovať šance, ale efektivita by mala byť aj tak vyššia. Ale teraz to podľa mňa bolo tak akurát,“ poznamenal Hudáček, ktorý krútil hlavou nad rozhodnutiami rozhodcov v tretej tretine. „Asi chceli prikrášliť výsledok, ale našťastie sme to ubránili. Brankár Godla zachytal výborne, obrancovia zblokovali veľa striel.“

Tréner Ramsay mal pred zápasom problémy so zostavou, tie pribudli aj neskôr. Pre zranenie nenastúpil Rapáč, počas duelu sa zranil aj Šoltés. Zaskakovať museli viacerí hráči, ktorí hrali v dvoch útokoch, veľa času na ľade mal aj Hudáček. „My sme sa točili traja centri, potom sa zranilo krídlo, tak potom to už tréneri točili všelijako. Dlho som nemal taký čas na ľade.“

Libor Hudáček (Slovensko) oslavuje svoj gól v... Foto: TASR, Michal Svítok
Švajčiarsko hokej Slovensko Hudáček Libor Hudáček (Slovensko) oslavuje svoj gól v zápase Švajčiarskeho pohára o tretie miesto Rakúsko - Slovensko.

Pred turnajom povedal generálny manažér reprezentácie Miroslav Šatan, že 28-ročného útočníka chcú vidieť tréneri na poste centra. Hudáček sa tejto úlohy zhostil dobre. „Ja som hral v Liberci centra asi mesiac, ale potom sa vrátil spoluhráč, ktorý bol zranený a išiel som opäť na krídlo. Tu na turnaji sa mi darilo na vhadzovaniach, samého ma to prekvapilo.“

Na turnaji obstáli slovenskí hokejisti podľa Hudáčka dobre, k podrobnejšiemu hodnoteniu však potrebuje viac času. „Tesne po zápase sa to hodnotí ťažko. Prvý zápas sme odohrali dobre, druhý sme vyhrali, takže je to fajn. Tréneri videli nových hráčov, ja si myslím, že nás čaká pekná budúcnosť.“

Kapitána potešili nováčikovia

Kapitán slovenskej hokejovej reprezentácie Dominik Graňák zhodnotil vystúpenie tímu na Švajčiarskom pohári kladne. Potešili ho výkony nováčikov a najmä brankárov. Rekordér v počte reprezentačných štartov (192) si je však vedomý aj negatívnych vecí.

V dvoch zápasoch dali Slováci na turnaji sedem gólov, trikrát inkasovali. Proti Rakúsku 40 minút diktovali tempo hry, s Rusmi to bol oveľa ťažší zápas. „V prvom zápase sme robili veľa taktických chýb. Aj keď to bol iba "béčkový“ výber, tak treba mať na pamäti, že sú to Rusi a tí majú veľa šikovných chalanov. Hrali veľmi tímovo a my sme bohužiaľ urobili veľa chýb na to, aby sme uspeli, aj keď sme mali blízko k predĺženiu," uviedol Graňák.

Patrick Peter (Rakúsko), Robert Lantoši a... Foto: TASR, Michal Svítok
hokej Slovensko Patrick Peter (Rakúsko), Robert Lantoši a Radovan Puliš (obaja Slovensko) v zápase Švajčiarskeho pohára o tretie miesto Rakúsko - Slovensko.

Proti Rakúsku sa hral v prvej tretine vyrovnaný zápas, potom sa už prejavila kvalita slovenského výberu.

„Rakúšania na nás vybehli, mali lepší pohyb, boli iniciatívnejší a hrali fyzickejšie ako my. Ale v druhej tretine sme využili svoje šance, ktoré sa rodili najmä preto, lebo sme odoberali veľa pukov v strednom pásme. To radikálne zmenilo obraz hry a výsledok. V tretej tretine sme mali veľa vylúčených, čo úplne zmenilo hru. Vtedy veľa roboty odviedli hráči, ktorí chodili na ľad spoločne s Denisom Godlom. Brankári nás podržali v oboch zápasoch,“ dodal Graňák.

Celkové vystúpenie Slovákov na turnaji vyznelo dobre, ale stále je na čom pracovať. „Bezprostredne po zápase sa to hodnotí ťažšie, človek to neskôr vníma inak. Čo je pozitívne, že sa tu objavilo veľa nových chalanov. Hrali na turnaji veľmi dobre. Mali sme na turnaji veci, ktoré sa dajú hodnotiť kladne i negatívne.“

Jedna z vecí, ktorú možno pochváliť, je hra v oslabení. Slováci mali na turnaji 12 vylúčených, ale v početnej nevýhode neinkasovali ani raz. „Na tomto turnaji to bol posun dopredu. Tréner Ramsay dbá na detaily nielen pri hre v oslabení. Na videu sme pozerali nejaké zápasy z minulej sezóny, ukazoval nám, kde máme stáť pozične a ako pracujeme s hokejkami. To bolo na tomto turnaji lepšie,“ uzavrel 35-ročný obranca.

Čítajte Pravdu bez reklamy

Svižnejší web a články bez rušenia. Žiadne reklamy iba za 1,50 € mesačne.

Pravda bez reklamy
debata chyba
Viac na túto tému: #slovenskí hokejisti #Švajčiarsky pohár