Slováci na záver zdolali Nemcov a skončili tretí. Ramsay chválil Košarišťana

Slovenskí hokejoví reprezentanti si pripísali prvé víťazstvo vo svojom záverečnom zápase na prípravnom turnaji Nemecký pohár v Krefelde nad domácim výberom 2:0 a obsadili konečné 3. miesto. Zverenci trénera Craiga Ramsayho rozhodli o triumfe v záverečných piatich minútach, keď sa presadili Marcel Haščák a Radovan Puliš. Brankár Andrej Košarišťan si pri premiére v národnom drese udržal čisté konto.

11.11.2018 16:53 , aktualizované: 18:00
Andrej Košarišťan Foto: ,
Zákrok brankára Andreja Košarišťana.

Pre Slovákov to bolo 20. vystúpenie na tradičnom turnaji, v štyroch prípadoch sa tešili z víťazstva (1997, 2006, 2011 a 2016), trikrát obsadili druhé a šiestykrát tretie miesto. Naposledy triumfovali pred dvomi rokmi. Vlani bojovali Ramsayho zverenci o titul, no v rozhodujúcom zápase prehrali s „olympijským výberom“ Ruska 2:4.

Nedeľňajší zápas bol posledný pre Marca Sturma v pozícii hlavného trénera nemeckého národného tímu, keďže sa po turnaji stane asistentom hlavného trénera v klube zámorskej hokejovej NHL Los Angeles Kings.

Štyridsaťročný bývalý útočník priviedol Nemecko k senzačným strieborným medailám na zimných olympijských hrách v Pjongčangu. Na štadióne v Krefelde sa s ním fanúšikovia rozlúčili búrlivým potleskom.

Nemecko – Slovensko 0:2 (0:0, 0:0, 0:2)
Góly: 55. Haščák (Rapáč, Kytnár), 56. Puliš (Bubela, Šoltés). Rozhodovali: Hoppe, Hunnius – Cepik, Gerzth (všetci Nem.), vylúčení: 4:4, presilovky a oslabenia: 0:0.
Nemecko: Treutle – Zerressen, Müller, Reul, Akdag, Krupp, Ebner, Sezemsky – Plachta, Pfohl, Wolf – Loibl, Bergmann, Noebels – Pföderl, Höfflin, Hungerecker – Niederberger, Kink, Krämmer
Slovensko: Košarišťan – Čerešňák, Rosandič, Chovan, Ďaloga, Gernát, Malec, Mikuš – Svitana, Špirko, Bondra – Kudrna, Krištof, Lantoši – Rapáč, Kytnár, Haščák – Puliš, Bubela, Šoltés

Záverečný zápas Slovákov na Nemeckom pohári Fotogaléria - 7 fotiek Všetky fotky
Tomáš Malec v súboji s Leonhardom Pföderlom.

Prvá tretina mala vyrovnaný priebeh, ako prví ohrozili bránku Slováci, keď sa dostal k strele zblízka Krištof, na druhej strane odpovedal Niederberger. V 9. minúte sa dostali Ramsayho zverenci do prečíslenia 2 na 1, no Puliš sa namiesto prihrávky Šoltésovi rozhodol pre strelu a minul cieľ. Slováci mohli ísť do vedenia o pár minút neskôr, keď Treutle zle trafil puk a takmer si dal vlastný gól.

V 15. minúte prišla ďalšia veľká možnosť, Šoltés sa dostal do úniku, jeho strelu zastavil nemecký brankár a následne si poradil aj s dorážkou Rosandiča. V 17. minúte Plachta efektne pätičkou posunul puk na modrú Ebnerovi, ale Košarišťan schoval jeho strelu do lapačky. Dvadsaťpäť sekúnd pred koncom tretiny sa dostal do brejku Kudrna, sám proti brankárovi však minul.

//Debutant z bránky Andrej Košarišťan://

Slováci sa v úvode druhého dejstva prežili bez ujmy presilovku súpera a v ďalších minútach prebrali aktivitu. Držali sa v útočnom pásme, no ich akcie boli „ubojované“ a len ťažko sa dostávali do vyložených príležitostí. Chýbala finálna prihrávka či moment prekvapenia. Po polovici zápasu prišla silná päťminútovka domácich, ktorí si vypracovali tri veľké šance na góly.

V 32. minúte zasiahol pohotovo Košarišťan proti štipľavej strele Pföderla. Chvíľu na to nepremenili domáci tutovku, keď prihrávku pred prázdnu časť bránky nedokázal upratať do siete ani jeden z dvojice útočníkov. Nevyšlo im to ani do tretice, keď Košarišťan zachránil pri prečíslení 2 na 1 v podaní Niederbergera s Krämmerom. Slovákom sa v týchto momentoch nič nedarilo, úplne pokazili aj vyše jeden a polminútovú presilovku o dvoch hráčov, keď ju najprv hrali veľmi staticky a následne ju ukončilo zbytočné hákovanie Svitanu.

Zákrok brankára Andreja Košarišťana. Foto: TASR, Jakub Kotian
Andrej Košarišťan Zákrok brankára Andreja Košarišťana.

Bezgólový stav zápasu nezlomila ani akcia zo 45. minúty druhého slovenského útoku, ktorý sa dostal do prečíslenia, ale kombináciu nedotiahol do konca. Aj ďalšie minúty priniesli bojovný hokej s minimom gólových šancí. Oba tímy sa stále viac sústreďovali na pevnú defenzívu a smerom dopredu ich brzdili časté nepresnosti. V 53. minúte sa ocitol v dobrej šanci Bondra, ale ani on neprekonal Treutleho.

V 55. minúte sa konečne menilo skóre. Kytnár potiahol puk do pásma, prenechal puk Rapáčovi, ktorý našiel na pravo pred bránkou Haščáka a ten vymietol šibenicu – 0:1. Prešlo len 24 sekúnd a bolo 2:0. Šoltés vybojoval puk, posunul ho Pulišovi a ten definitívne rozhodol o triumfe Slovenska. Nemcom nepomohla už ani záverečná power play bez brankára.

Hlasy po zápase:

Craig Ramsay, tréner SR: „Mali sme veľa šancí, najmä v prvej tretine, ale strieľali sme do brankára. Aj v druhej sme sa snažili tvoriť a strieľať. Nakoniec sme dali dva veľmi pekné góly. No čo je pre mňa najdôležitejšie, okrem toho, že výborne zachytal náš brankár, je to, že sme ich nepúšťali do množstva šancí. Dobre sme bekčekovali a bránili.“

Miroslav Šatan, generálny manažér SR: „Turnaj nám ukázal to, čo sme chceli vedieť o jednotlivých hráčoch – ako budú hrať v medzinárodnom hokeji, trochu rýchlejšom ako v lige. Myslím si, že od zápasu k zápasu sme hrali lepšie a dnes sa to potvrdilo. Myslím si, že to bol náš najlepší zápas, dosť dominantný, aj keď nám trvalo viac ako 50 minút, kým sme konečne dali gól.“

Andrej Košarišťan, brankár a debutant v drese SR: „Mám vynikajúce pocity, v prvom rade sme vyhrali, podarilo sa nám tu ukoristiť aspoň jeden zápas a neskončili sme na tom nepopulárnom štvrtom mieste. Čisté konto je už len čerešnička na torte.“

Marcel Haščák, strelec víťazného gólu SR: „Nemci hrali naozaj dobre, neodhadzovali puky. Som veľmi rád, že sme to takticky zvládli, v tretej tretine sme dali góly a vyhrali sme zápas.“

Peter Čerešňák, obranca SR: „Myslím si, že to bol náš najlepší zápas na tomto turnaji. Nie len kvôli tomu, že sme ho vyhrali, ale aj vďaka tej predvedenej hre. Plnili sme to, čo sme povedali. Škoda len, že sa nám už v prvej tretine nepodarilo streliť nejaké góly, keďže sme tam mali tri, štyri tutovky, ale sme radi, že sme to nakoniec vybojovali a vyhrali.“

Dávid Bondra, útočník SR: „Sme radi, že sme vyhrali aspoň jeden zápas a neskončili sme poslední. Som veľmi rád, že mi dal tréner šancu a že som sem mohol prísť. Pre mňa je stále sen reprezentovať Slovensko a dúfam, že to nebolo poslednýkrát.“

Patrik Svitana, útočník SR: „Bol to vyrovnaný zápas, ale do poslednej chvíle sme verili, že to zvládneme a víťazstvo v poslednom zápase na turnaji samozrejme teší. Poslednú tretinu sme boli u nich v pásme a čakali sme, kedy to otvoria. Strelili sme vedúci gól, Puliš dal druhý a to bola poistka.“