Mladí Slováci o medailu nezabojujú, Švédi ich vyškolili. Česi senzačne zdolali Kanadu

Slovenskí hokejoví reprezentanti do 18 rokov takisto ako pred rokom skončili svoju púť na majstrovstvách sveta tejto vekovej kategórie vo štvrťfinále.

26.04.2018 14:47 , aktualizované: 19:00
Slovensko, Švédsko Foto: ,
Ilustračná snímka.

Zverenci trénera Viliama Čacha na šampionáte v Rusku vo štvrtok prehrali v Magnitogorsku s rovesníkmi zo Švédska 1:6. Pred rokom v domácom prostredí obsadili mladí Slováci 6. miesto, tentokrát skončia na 5. až 7. priečke.

Slovenskí hokejisti inkasovali hneď v úvode duelu, keď Samuela Vyletelku prekonal Marcus Lindbom. V druhej tretine Švédi využili obe presilovky a zabezpečili si pohodlný náskok, do streleckej listiny sa zapísali Nikola Pašič a David Gustafsson.

V 38. min síce skorigoval v početnej výhode o doch korčuliarov delovkou od modrej čiary obranca Marcel Dlugoš, ale dve sekundy pred druhou sirénou pridal štvrtý švédsky gól Jonatan Berggren.

V tretej časti „tri korunky“ pridali ešte dva presné zásahy a vybojovali si postup do semifinále, v ktorom si zmerajú sily s Fínmi. V druhom semifinálovom súboji sa stretnú Američania s Čechmi. Hráči USA vďaka gólovej kanonáde v závere zdolali domácich Rusov 5:1, Česi vyradili Kanadu po výsledku 2:1.

Prehrou so Švédmi sa pre Slovákov šampionát skončil.

MS v hokeji do 18 rokov – štvrťfinále (Magnitogorsk/Rus­.):

Švédsko – Slovensko 6:1 (1:0, 3:1, 2:0)

• Góly: 6. Westfält (Ginning, Nässén), 30. Pašič (Lundkvist, Berggren), 35. D. Gustafsson (Berggren), 40. Berggren (Pašič), 46. Wernblom, 58. Berggren (Olofsson) – 38. Dlugoš (O. Turan, O. Okuliar)
  • Vylúčení: 4:3 na 2 min, presilovky: 2:1, oslabenia: 0:0, rozhodovali: Naumov (Rus.), Zrnic (Slovin.) – Kovács (Švaj.), Pardatscher (Tal.), 4460 divákov
  • Švédsko: Lindbom – A. Boqvist, Ginning, Björnfot, Lundkvist, Johansson, Andersson, Granberg – D. Gustafsson, Berggren, Pašič – Lilja, Fagemo, Olofsson – Bäck, Hoglander, Wernblom – Grewe, Nässén, Westfält – Jakobsson
  • Slovensko: Vyletelka – Dlugoš, O. Turan, Ilenčík, S. Kňažko, Zekucia, Bučko, Česánek, S. Hudec – Sojka, Džugan, Mrázik – O. Okuliar, K. Kováčik, Čajkovič – Ferenyi, A. Paulíny, V. D. Tkáč – J. Sarvaš, Zubek, Čederle

Hlasy po zápase (zdroj: iihf.com):
Maxim Čajkovič, útočník SR: „Je to pre nás krutá prehra. Mali sme zlý štart, už v šiestej minúte sme inkasovali gól. Nepodali sme taký výkon ako v predchádzajúcich stretnutiach. Celkovo to bol pre nás dobrý turnaj, no ten najdôležitejší zápas nám nevyšiel. Švédi sú výborní korčuliari a potrestali každú našu chybu.“

Daniel Tkáč, útočník SR: „Nedokázali sme podať taký výkon ako v minulých zápasoch. Je to pre nás veľké sklamanie, no celkovo to bol pre nás dobrý turnaj.“

Viliam Čacho, tréner SR: „Švédi potvrdili svoju kvalitu. Chceli sme čo najdlhšie držať nádejný stav. Po presilovke v ôsmej minúte sme hru vyrovnali, vytvorili sme si niekoľko výborných príležitostí, škoda, že nejaká z nich neskončila v bráne. Možno nebyť zbytočného faulu na začiatku druhej tretiny, tak stav 0:1 držíme dlhšie a bolo by to pre nás nádejnejšie. Aj keď sme prehrávali 1:3, tak sme vedeli, že zápas sa dá otočiť, ale, žiaľ, inkasovaný gól dve sekundy pred koncom druhej tretiny nás dostal do kolien.“

Kanada – Česko 1:2 (0:1, 0:0, 1:1)
Góly: 54. Dell Andrea (McShane, Tychonick) – 12. Blumel (Čajka, Pekár), 51. Čajka (Pekár, Blumel)

Čeľabinsk

Fínsko – Bielorusko 5:2 (3:0, 2:1, 0:1)
Góly: 2. Aaltonen (Lundell, Tanus), 11. Kakko (Utunen, Kokkonen), 15. Moilanen (Petman, Hirvonen), 28. Nousiainen (Moilanen, Petman), 36. Nordgren 22. Alistrov (Protas, Kazjanin), 42. Usov (Levšunov)

Rusko – USA 1:5 (0:1, 1:0, 0:4)
Góly: 23. Išakov – 9. Caufield (Wise, Emberson), 53. Farabee (Stastney), 58. Wahlström (Hughes. Stastney), 59. Wise, 60. Hughes

O UDRŽANIE (prvý zápas, hrá sa na dve víťazstvá)

Magnitogorsk

Švajčiarsko – Francúzsko 5:2 (1:1, 4:0, 0:1) – stav série: 1:0
Góly: 3. Kohler, 24. Tanner, 29. Barandun, 32. Patry, 40. Sopa – 4. Quattrone, 48. Allais