Slováci zdolali Nórov a skončili druhí, žiaril nepriestreľný Konrád

Slovenská hokejová reprezentácia uspela vo svojom záverečnom vystúpení na turnaji Euro Ice Hockey Challenge v nórskom Hamare.

16.12.2017 19:29
Konrád Nórsko Foto: ,
Brankár SR Branislav Konrád zasahuje pred Andersom Bastiansenom.
debata (3)

V sobotu večer zdolala domáci výber 1:0 po samostatných nájazdoch. Slováci v Hamare obsadili konečné druhé mieste za Rusmi, z troch duelov hokejisti spod Tatier vydolovali šesť bodov.

Najzaujímavejším okamihom prvej dvadsaťminútovky sobotňajšieho duelu bolo zranenie čiarového rozhodcu, ktorého hokejkou do tváre zasiahol obranca Ivan Švarný. Gól nepadol ani v druhej časti, no šance mali Andrejovia Kudrna a Meszároš. Triumf zverencov trénera Craiga Ramsayho zariadili v nájazdoch Andrej Kudrna a Peter Ölvecký.

V 31. vzájomnom zápase sa zrodilo 22. víťazstvo Slovákov, dva súboje sa skončili nerozhodne a sedemkrát uspeli Nóri. V sezóne 2017/2018 slovenská hokejová reprezentácia z ôsmich duelov dosiahla päť víťazstiev (Česko, USA, Nemecko, Francúzsko a Nórsko) a tri prehry (Česko, dvakrát Rusko olympionici).

Všetkých osem stretnutí absolvovali dvaja hokejisti – obranca Peter Čerešňák a útočník Matej Paulovič.

Patrick Thoresen z Nórska a slovenský útočník... Foto: Reuters
Hamar hokej Krištof Patrick Thoresen z Nórska a slovenský útočník Michal Krištof v súboji o puk.

Euro Ice Hockey Challenge

Nórsko – Slovensko 0:1 po sam. nájazdoch (0:0, 0:0, 0:0 – 0:0, 0:1)

• Rozhodujúci sam. nájazd A. Kudrna

Vylúčení: 4:3 na 2 min, presilovky a oslabenia: 0:0, rozhodovali: Magnusson, Hallin – Norlander, Bakken

Nájazdy: Miklík nepremenil, M. Olimb nepremenil, L. Hudáček nepremenil, Reichenberg nepremenil, A. Kudrna 0:1, K. A. Olimb nepremenil, Cingeľ nepremenil, Bastiansen nepremenil, Ölvecký 0:2

• Nórsko: Haugen – Holos, Bull, Johannesen, Sörvik, Espeland, Ödegaard, Valkvä Olsen, Lesund – K. A. Olimb, M. Olimb, Thoresen – Reichenberg, Bastiansen, Rosseli Olsen – Salsten, K. Forsberg, Kristiansen – Röymark, Roest, Hoff
  • Slovensko: Konrád – Graňák, Čerešňák, Starosta, Baranka, Meszároš, A. Jánošík, Švarný, O. Kotvan – Cingeľ, T. Hrnka, Lamper – A. Kudrna, Bubela, L. Hudáček – Paulovič, Krištof, Matúš Sukeľ – Miklík, Ölvecký, Skalický
1. Rusko olympionici 3 1 2 0 0 10:6 7
2. Slovensko 3 1 1 1 0 7:5 6
3. Nórsko 3 1 0 2 0 9:5 5
4. Francúzsko 3 0 0 0 3 3:13 0
Erlend Lesund z Nórska a Michel Milík (vľavo) v... Foto: Reuters
Milík hokej Hamar Erlend Lesund z Nórska a Michel Milík (vľavo) v akcii.

Prvá tretina veľa zaujímavých okamihov nepriniesla. Obaja súperi počas úvodných dvadsiatich minút nevyužili po jednej presilovke. Najzaujímavejším okamihom bolo zranenie čiarového rozhodcu, ktorého hokejkou do tváre zasiahol obranca Ivan Švarný.

Hneď v úvode druhej časti domáci brankár Haugen zachránil pri strele Kudrnu, Slovákom sa nepodarilo skórovať ani z dorážky. Niekoľko pekných zákrokov potom previedol gólman Konrád, na opačnej strane nevyužil svoj brejk obranca Meszároš. Rovnako ako v prvej časti aj v druhej oba tímy nevyužili po jednej početnej výhode.

Trend z úvodných štyridsiatich minút pokračoval aj v ďalších dvadsiatich. Nóri ani Slováci nepremenili na gól po jednej presilovke, brankári nemali veľa práce.

V predĺžení mali domáci šancu rozhodnúť, ale Patrick Thoresen nepremenil trestné strieľanie. V samostatných nájazdoch uspeli len Kudrna a Ölvecký, Slováci tak získali druhý bod.

Domáci útočník Kristian Forsberg a Tomáš Hrnka... Foto: Reuters, NTB SCANPIX
Hrnka Hamar hokej Domáci útočník Kristian Forsberg a Tomáš Hrnka zo Slovenska v súboji o puk.

Craig Ramsay (tréner SR): „Som na tento tím a jeho hru veľmi pyšný. Rovnako ako v predchádzajúcich dueloch sme opäť mali jednu zlú tretinu, tá prvá bola hrozná. Brankár Konrád nás však podržal. Chlapci sa zomkli a bojovali, aj keď sme prišli o Hrnku.“

Dominik Graňák (obranca SR, kapitán): „Väčšiu časť zápasu dokážeme predvádzať to, čo chceme. Mali sme však výpadky, počas ktorých nás držia nad vodou brankári. Celkovo tento turnaj hodnotím pozitívne, bola to kvalitná príprava pred olympiádou.“

Branislav Konrád (brankár SR): „V úvode som to mal ťažšie, dlhšie som nechytal zápas. V prvej tretine mal súper dosť striel a ja som sa rozchytal. V ďalších dvoch tretinách sme hrali výborne a bolo to ľahšie.“

Andrej Kudrna (útočník SR, autor víťazného nájazdu): „Bol to veľmi ťažký zápas. Obe mužstvá mali niekoľko šancí, ale brankári podali kvalitný výkon. Som rád, že sa nám podarilo vyhrať, aj keď až v nájazdoch.“