Slováci odišli z Fínska s nakladačkou. Domácim hokejistom podľahli 1:6

Slovenská hokejová reprezentácia neuspela ani vo svojom druhom tohtotýždňovom prípravnom súboji vo Fínsku, keď po štvrtkovej prehre 2:3 podľahla domácemu výberu aj v piatok v Turku, a to 1:6.

08.04.2016 19:58
Slovensko fanúšik Foto:
Slovenský fanúšik po prehre s Fínskom.
debata (3)

Jediný presný zásah Slovákov v piatok zaznamenal Patrik Lušňák, ktorý sa strelecky presadil aj vo štvrtok. V 46. zápase to bol jeho ôsmy reprezentačný presný zásah. V 32. vzájomnom dueli si Fíni pripísali 23. triumf, tri stretnutia sa skončili nerozhodne a šesťkrát zvíťazili Slováci. Tím SR najbližšie nastúpi na dva zápasy proti výberu Ruska, hrať sa bude v Košiciach a Poprade.

V úvodnej dvadsaťminútovke mali streleckú prevahu Slováci, ktorí však v 5. min inkasovali z hokejky Maxa Wärna. V druhej tretine Fíni pridali ďalšie dva presné zásahy zásluhou Anttiho Erkinjunttiho a Jesseho Virtanena. V tretej časti síce skorigoval Patrik Lušňák, no Tomáša Tomeka potom prekonali Jere Sallinen, Antti Erkinjuntti a Antti Tyrväinen.

Súboje Slovenska vo Fínsku boli súčasťou seriálu Euro Hockey Challenge.

Fínsko – Slovensko 6:1 (1:0, 2:0, 3:1)

Góly: 5. Wärn (Asplund), 23. Erkinjuntti (Malinen, Virtanen), 28. Virtanen (Mustonen, Wärn), 52. J. Sallinen (Salmela, Kivistö), 58. Erkinjuntti (Malinen, Tyrväinen), 60. Tyrväinen (Malinen, Saarela) – 51. Lušňák (Viedenský, A. Šťastný)
Vylúčení: 2:3 na 2 min, presilovky: 2:0, oslabenia: 0:0, rozhodovali: Rantala, Finselius – Elonen, Hägerström (všetci Fín.), 4183 divákov
Fínsko: Kilpeläinen – Kivistö, Salmela, M. Lehtonen, Jalvanti, Virtanen, Ahonen, Lyytinen – J. Sallinen, T. Sallinen, Koivisto – Tyrväinen, Malinen, Erkinjuntti – Elo, Saarela, Ojamäki – Wärn, Asplund, Mustonen
Slovensko: T. Tomek – Graňák, Sersen, O. Kotvan, Švarný, Čerešňák, A. Jánošík, M. Rosandič, L. Kozák – Dravecký, Réway, A. Šťastný – Lušňák, Viedenský, L. Hudáček – Dej, T. Marcinko, Špirko – Handlovský, Galamboš, Stupka

Slováci sa hneď v úvodnej minúte snažili o tlak, ale na útočnej modrej čiare prišli o puk a T. Tomek musel na opačnej strane zasahovať pri pokuse obrancu Salmelu. Až premiérový gól v zápase v Turku znamenal prvé prerušenie hry: slovenského brankára prekonal v 5. min Max Wärn.

O dve minúty neskôr dostal puk do slovenskej bránky Elo, ale arbitri po porade s videorozhodcom gól neuznali, pretože fínsky útočník ho dosiahol úmyselne korčuľou. V ďalšom priebehu I. tretiny mali viac z hry Slováci, no streleckú prevahu sa im nepodarilo zužitkovať na vyrovnanie. Na gólmana Kilpeläinena vyslali dovedna až 12 pokusov.

V úvode druhej časti putoval na trestnú lavicu Lušňák a domáci hokejisti pridali druhý gól, T. Tomeka švihom prekonal Erkinjuntti – 2:0. Netrvalo dlho a Fíni získali už trojgólové vedenie, keď Virtanen využil pohyb T. Tomeka ďaleko od svojej svätyne. V polovici duelu nebezpečne pálil Sersen, ale Kilpeläinen si udržal čisté konto aj pri jeho pokuse.

V 51. min síce skorigoval Lušňák po spolupráci klubovými spoluhráčmi Viedenským a A. Šťastným, no vzápätí na rozdiel troch gólov upravil J. Sallinen, neskôr Erkinjuntti zvýšil na 5:1 a Tyrväinen stanovil na konečných 6:1 pre Fínsko.

Hlasy:

Zdeno Cíger (tréner SR): „Dnes nám odišla kolektívna a vnútorná sila. Za stavu 1:3 sme na chvíľku ožili, ale potom sme to nezvládali. Vyskytlo sa dosť individuálnych chýb. Chýbala nám energia, bolo to také ‚slepé‘.“

Tomáš Tomek (brankár SR, premiérový štart v reprezentácii): „Pre mňa osobne to bola veľká skúsenosť. Predstavoval som si však, že to dopadne inak. Musím sa z toho dostať a dúfam, že už to bude len lepšie. Spočiatku som bol trochu nervózny, no prišli zákroky a potom som sa upokojil. Škoda druhého a tretieho inkasovaného gólu, tam sa zápas zlomil a ťažko sa to už doťahovalo.“

Michal Sersen (obranca SR): „Musíme, bohužiaľ, povedať, že vo štvrtok sme záver zvládli lepšie, od druhej tretiny to bolo kvalitnejšie. Dnes, aj keď sme v druhej časti trocha vyrovnali hru, tak sme dostali dva góly. Všetkých šesť gólov bolo pomerne lacných. Nemyslím si, že súper bol až o toľko lepší, aby vyhral 6:1. Fíni však zvíťazili zaslúžene. Útočníkom sme nechávali veľa priestoru v strednom pásme. Chýbal nám aj dôraz pred bránkou a z toho plynuli góly.“

Marek Viedenský (útočník SR): „Urobili sme veľmi veľa chýb a Tomášovi Tomekovi sme príliš nepomohli. Dôležité bolo, že sme nevyužili presilovky. Mali sme v nich len dve šance, čo je dosť málo. Chýbali nám tam strely, veľa sme toho nevymysleli. Síce sme dali gól na 1:3, no vzápätí sme inkasovali, čo nám neprospelo. V závere sme ešte urobili dve chyby a tie nás stále lepší výsledok.“