Slováci dlho držali krok s Fínmi, napokon prehrali o 5 gólov

Slovenská hokejová reprezentácia do 20 rokov neuspela vo svojom treťom vystúpení na svetovom šampionáte juniorov vo Fínsku, v Helsinkách v Hartwall Areene prehrala s domácimi rovesníkmi vysoko 3:8.

30.12.2015 19:30 , aktualizované: 21:13
ladislav romančík, patrik maier, adam huska,... Foto: ,
Kasper Bjorkqvist z Fínska je atakovaný pred našim brankárom Adamom Huskom obrancami Patrikom Maierom a Ladislavom Romančíkom.

Zverenci trénera Ernesta Bokroša mali už pred týmto duelom istotu postupu do štvrťfinále, rovnako aj mladí Fíni. Slovenskí hokejisti už vedia, že v tabuľke B-skupiny obsadia 4. miesto a v sobotňajšom štvrťfinále nastúpia proti Švédom.

Tím SR „20“ viedol gólmi Sukeľa v presilovke a R. Bondru už 2:0, no favorizovaní domáci potom otočili na 5:2. Za Slovensko síce skorigoval Maier, ale Fíni pridali ešte tri presné zásahy a zaslúžene získali tri body.

Slovensko – Fínsko 3:8 (2:1, 0:2, 1:5)

• Góly: 10. Sukeľ (Matej Paločko, A. Sloboda), 12. R. Bondra (L. Romančík, M. Surový), 46. Maier (Sukeľ, Jaroš) – 16. S. Aho (Laine, Puljujärvi), 35. Saarela (Juolevi, Puljujärvi), 39. Hintz (Saarijärvi, Rantanen), 41. Puljujärvi (Laine), 43. S. Aho (Puljujärvi, Juolevi), 52. Laine (S. Aho), 53. K. Kapanen (Saarijärvi, Hintz), 58. Björkqvist (Saarijärvi, Siikonen)
  • Vylúčení: 4:4 na 2 min, navyše: L. Romančík (SR „20“) 10 min za napadnutie hlavy a krku, presilovky: 2:4, oslabenia: 0:0, rozhodovali: Anisimov (Rus.), Pitoscia (USA) – Hribar (Slovin.), Oliver (USA)
  • Slovensko: Húska (53. Škorvánek) – Jaroš, A. Sloboda, Černák, Koch, M. Moravčík, Ivanič, L. Romančík, Maier – J. Milý, Sukeľ, Matej Paločko – Lešťan, J. Šiška, Hrušík – Huňa, Sádecký, Briestenský – R. Bondra, Pospíšil, M. Surový
  • Fínsko: Kähkönen – Tuulola, Juolevi, Keskital, Saarijärvi, Niku, Mikkola, Sopanen – Kalapudas, Hintz, Rantanen – Puljujärvi, S. Aho, Laine – Saarela, Nättinen, K. Kapanen – Björkqvist, Siikonen, Lammikko – Repo

Domáci Fíni sa od úvodu „zahryzli“ do Slovákov, no brankár Húska zachránil pri pokusoch Kapanena i Hintza. Severan Sopanen vzápätí zamieril do šatne, poranil si totiž koleno. V závere úvodnej desaťminútovky hrali mladí Slováci presilovku – po tvrdej strele sa puk odrazil k Sukeľovi a ten ho poslal do odkrytej bránky súpera. O dve minúty neskôr delovku L. Romančíka tečoval R. Bondra a zverenci trénera Ernesta Bokroša viedli 2:0. Ešte pred koncom prvej tretiny domáci hokejisti skorigovali, v početnej výhode skóroval S. Aho.

Reprezentanti Fínska pokračovali v aktívnej hre aj v druhej časti a prinieslo im to dva góly do slovenskej bránky. V 35. min v presilovke sa pred Húskom najlepšie zorientoval Saarela a vyrovnal. Presne 99 sekúnd pred druhou sirénou Hintz ťažil z dobrej prihrávky Saarijärviho a bolo 3:2.

Štvrtý gól pridali Fíni v 28. sekunde III. tretiny, slovenskí hokejisti nevyhodili puk a ten po dotyku Puljujärviho skončil v bránke. Na 5:2 zvýšil v 43. min S. Aho, ktorý tečoval strelu Puljujärviho. Slováci vzápätí skorigovali v početnej výhode Maierom, no Laine v 52. min upravil na rozdiel troch gólov. Ďalší presný zásah pridal K. Kapanen a konečnú podobu výsledku dal útočník Björkqvist v 58. min.

Hlas (zdroj: oficiálny web SZĽH):
Ernest Bokroš (tréner SR „20“): „Čo nám nevyšlo, bola tretia tretina, ktorú sme prehrali 1:5. To nás veľmi škrie. V prvej aj druhej časti sme hrali to, čo sme od chlapcov chceli a aj vyžadovali. Žiaľ, Fíni premenili všetky presilovky, a to ich posunulo k lepšiemu výsledku. Je to turnaj a my máme zajtra šancu zahrať lepšie. Vieme, že vo štvrťfinále nastúpime proti Švédom, preto rozložíme naše sily rovnomerne. Ihneď po zápase s Fínskom musíme dobre zregenerovať a pripraviť sa na Rusov.“

A-skupina (Helsinki Ice Hall): Švédsko „20“ – Dánsko „20“ 5:0 (2:0, 1:0, 2:0)
Góly: 1. Kempe, 11. Forsling, 38. Lindblom, 51. Lagesson, 56. A. Nylander

USA „20“ – Švajčiarsko „20“ 10:1 (6:0, 4:1, 0:0)
Góly: 9. a 29. Matthews, 16. a 23. M. Tkachuk, 8. Dvorak, 11. Carlo, 13. Werenski, 17. Schmaltz, 29. C. White, 31. Donato – 22. Meier

B-skupina (Hartwall Areena):
Česko „20“ – Bielorusko „20“ 5:3 (1:0, 1:3, 3:0)
Góly: 16. Stránský, 33. Lakatoš, 53. Smejkal, 55. Veselý, 60. Mašín – 21. Falkovskij, 31. Šaraganovič, 38. Gončarov

Viac na túto tému: #Slovensko #reprezentácia #Fínsko #MS 2016 do 20 rokov