Slovákom nepomohli ani dva góly oslávenca Bartoviča, prehrali po nájazdoch

V prvom z dvojice prestížnych prípravných zápasov v Jihlave prehrali hokejisti Slovenska s Českom 2:3 po samostatných nájazdoch.

09.04.2015 19:38
Milan Bartovič Foto: ,
Milan Bartovič, autor oboch slovenských gólov.

Slovenský tréner Vladimír Vůjtek nemohol počítať s brankárom Jánom Lacom (prechladnutie) a útočníkom Michelom Miklíkom (viróza). Do zostavy sa nezmestili ani obrancovia Peter Podhradský, Ivan Švarný a útočník Peter Cehlárik.

Domáci hokejisti vstúpili do zápasu aktívnejšie. Už po pár sekundách musel dvakrát zasahovať slovenský brankár Július Hudáček. Skóre otvorili hostia v 13. min počas presilovej hry. Obranca Jaroš chladnokrvne prihral Bartovičovi, ktorý strelou švihom trafil medzi betóny Jakuba Kovářa. Osemnástym gólom v reprezentačnom drese si krídelník bratislavského Slovana doprial darček k 34. narodeninám.

Čechom stačilo na vyrovnanie 86 sekúnd. Pri signalizovanom vylúčení Bližňáka vystrelil od modrej čiary obranca Jan Kolář a hoci Hudáček nemal zakrytý výhľad, puk prekvapujúco skončil za jeho chrbtom. V polovici druhej časti mohol nakloniť misky váh opäť na hosťujúcu stranu Tybor. Individuálnu akciu útočníka z Pardubíc zneškodnil pohotovým zákrokom brankár Kovář. Od tohto momentu Česi zapli na vyššie obrátky. Po strele Krejčíka sa vyznamenal Hudáček.

Onedlho dopravil puk do siete Novotný, ale pre jeho hlavičkové zakončenie nemali rozhodcovia pochopenie. Domáci sa tešili z gólu v 35. min, keď po vyhratom vhadzovaní v útočnom pásme napriahol obranca Pláněk a jeho nepríjemný pokus prekĺzol pod lapačkou Hudáčka.

V treťom dejstve sa hral nezáživný hokej. Iskru do zápasu vniesol oslávenec Bartovič, ktorý využil dôraz Bližňáka za domácou bránkou a strelou po ľade vyrovnal – 2:2. Dve minúty pred koncom základnej časti mohol Bartovič skompletizovať svoj hetrik, ale trestuhodne netrafil odkrytú bránku.

V predĺžení mali ku gólu bližšie Česi, ktorí však nevyužili výhodnú presilovku štyroch proti trom. V samostatných nájazdoch boli úspešnejší domáci. Dvakrát sa do streleckej listiny zapísal Jan Kovář, kým na hosťujúcej strane sa presadil len Lušňák. Dvojgólový slovenský hrdina Bartovič trafil v druhej sérii len žŕdku.

Odvetný súboj proti zverencom trénera Vladimíra Růžičku odohrajú Slováci v Jihlave v piatok o 18.00.

Česko – Slovensko 3:2 po sam. nájazdoch (1:1, 1:0, 0:1 – 0:0, 1:0)
Góly: 15. Kolář (Novotný), 35. Pláněk (Radil. T. Zohorna), rozhodujúci sam. nájazd Jan Kovář – 13. Bartovič (Jaroš), 52. Bartovič (Bližňák)
Nájazdy: J. Sýkora (SR) nedal, Svačina (ČR) nedal, Bartovič (SR) nedal, Filippi (ČR) nedal, Lušňák (SR) 0:1, Jan Kovář (ČR) 1:1, Jan Kovář (ČR) 2:1, Lušňák (SR) nedal
Vylúčení: 7:7 na 2 min, presilovky: 0:1, oslabenia: 0:0, rozhodovali: Hodek, Šindler – Bláha, Jelínek (všetci ČR), 3742 divákov
Česko: Jakub Kovář – Nakládal, Kolář, Krejčík, Čáslava, Mozík, Kempný, Pláněk, Jank – M. Růžička, Jan Kovář, Zaťovič – Birner, Novotný, Smoleňák – Pohl, Roman, Svačina – Radil, Filippi, T. Zohorna – Simon
Slovensko: J. Hudáček – Graňák, Čerešňák, Sersen, Jurčina, Baranka, K. Sloboda, L. Kozák, Jaroš – L. Nagy, Lušňák, L. Hudáček – Tybor, Viedenský, J. Sýkora – Bartovič, Bližňák, Marcel Haščák – Dej, A. Šťastný, Vandas – T. Marcinko

Hlasy
Vladimír Vůjtek (tréner SR): „Druhá tretina z našej strany nebola dobrá. Hrali sme bojazlivo, akoby sme nechceli puk. Mal ho súper a utvoril si územnú prevahu. Boli sme radi, že sme vtedy dostali len jeden gól. V tretej časti sme vrátili formácie do zloženia, ako sme hrali so Švédmi, a zlepšilo sa to.“

Milan Bartovič (útočník SR, autor dvoch gólov): „Dal som dva góly, takže z tohto pohľadu som spokojný. Stále mám na čom pracovať, ale myslím si, že kráčame správnym smerom. Mohol som streliť aj tretí gól, ale puk sa tam trochu ‘vrtel‘. To je hokej. V prvej tretine sme hrali dobre, no v druhej sme poľavili a nebolo to podľa našich predstáv. V tretej tretine sme hru opäť vyrovnali. Musíme sa sústrediť celých 60 minút, pretože na medzinárodnom fóre je náročné doťahovať náskok súpera.“

Patrik Lušňák (útočník SR, autor jedného úspešného nájazdu): „Bolo veľmi náročné sa doťahovať na súpera, no Milan Bartovič to vyrovnal pred koncom. Nájazdy vždy idem z rovnakej strany a podľa pohybu brankára volím zakončenie. Vo štvrtej sérii mi to brankár zachytil špičkou korčule.“

Viac na túto tému: #slovenská hokejová reprezentácia #česká hokejová reprezentácia