Skvelý výsledok. Slováci zdolali Švajčiarov vysoko 5:0

Slovenská hokejová reprezentácia zvíťazila v záverečnom stretnutí Slovakia Cupu v Banskej Bystrici nad Švajčiarskom 5:0 a na turnaji obhájila vlaňajšie prvenstvo.

07.02.2015 19:10 , aktualizované: 19:52
Slovakia Cup, Slovensko Foto: ,
Radosť hráčov zo Slovenska po strelení druhého gólu počas medzinárodného turnaja Slovakia Cup v zápase Slovensko - Švajčiarsko.

Zverenci Vladimíra Vůjtka prvýkrát v tejto sezóne vyhrali dva zápasy po sebe. V celkovo siedmom vystúpení v ročníku 2014/2015 dosiahli tretie víťazstvo. Slováci strelili v Banskej Bystrici deväť gólov a proti Nemecku i Švajčiarsku boli výrazne lepším tímom. Súperi domácich veľmi nepreverili v defenzíve.

So Švajčiarmi vyhrali slovenskí hokejisti prvý duel od 8. februára 2013, následne prišli dve prehry. Súboje medzi oboma krajinami bývajú veľmi vyrovnané a končia sa rozdielom jedného či dvoch gólov. Slovensko zdolalo Švajčiarsko najvýraznejším rozdielom od 15. decembra 2007, keď v Košiciach uspelo 6:2. V 60. vzájomnom zápase sa Slováci tešili z 25. víťazstva (bilancia 25–7–28, skóre: 146:134).

Slovákom rovnako ako vo štvrtok proti Nemcom vyšiel úvod zápasu, v 2. min otvoril skóre Marek Viedenský, ktorý sa tešil z 5. zásahu v reprezentačnom drese. V 8. min pridal presný zásah Vladimír Dravecký, ktorý má po sobote tiež na svojom konte päť gólov v národnom tíme SR. V tretej tretine sa presadil po dvoch predchádzajúcich asistenciách aj aktívny Ján Sýkora (2. v reprezen­tácii) a ďalšie presné zásahy pridali Tomáš Surový (19. presný zásah v reprezentácii) a Michel Miklík (16. gól).

Slovensko – Švajčiarsko 5:0 (2:0, 0:0, 3:0)
Góly: 2. Viedenský (Ján Sýkora, Tybor), 8. Dravecký (Ján Sýkora, Lušňák), 42. Ján Sýkora (Viedenský, Tybor), 59. Surový (Ján Sýkora, Cehlárik), 60. Miklík (Viedenský) Vylúčení: 2:4 na 2 min, presilovky a oslabenia: 0:0, rozhodovali: Baluška, D. Konc – Korba, Šefčík, 2720 divákov
Slovensko: J. Hudáček – Sersen, Jánošík, Marek Ďaloga, J. Mikuš, Čerešňák, Graňák, Jaroš, L. Kozák – Vandas, Marcel Haščák, L. Nagy – Ján Sýkora, Viedenský, Tybor – Miklík, Lušňák, Dravecký – L. Hudáček, Surový, Cehlárik
Švajčiarsko: Wolf – Hächler, Kukan, Löffel, Kreis. Schlumpf, Genazzi, Erni, Frick – Šimek, Schäppi, Bertaggia – Bertschy, Haas, Sieber – Pestoni, Froidevaux, Hofman – Künzle, Diem, Scherwey

Slováci v prvej tretine jasne dominovali. Od začiatku sa zahryzli do súpera a vytvárali si aj množstvo šancí. Po sto sekundách išli do vedenia, keď po strele Sýkoru dobiedzal pred švajčiarskym brankárom Viedenský a napokon prepasíroval puk za neho. Druhý gól mohli potom pridať Surový aj Tybor, skúšali to z ľavej strany, no pekná bola aj spolupráca Viedenského s Tyborom, ktorý zakončoval spomedzi kruhov. Gólman hostí Wolf kapituloval napokon v 8. min. Lušňák vyhral buly, Sýkora ideálne

v medzikruží posunul puk pred bránku, kde sa s prehľadom presadil voľný Dravecký. Švajčiari ani po druhom inkasovanom góle nemali veľa šancí, slovenský brankár Hudáček sa medzi žrďami v podstate nudil. Naopak, pekné útočné výpady predviedol Ďaloga a v presilovke sa mohol presadiť pred bránkou aj bek Jánošík. Najväčšiu príležitosť mal v početnej výhode Miklík, ale neposlal puk do odkrytej bránky. Súper mohol kontrovať minútu pred prvou prestávkou, keď v oslabení ušiel Scherwey, ale J. Hudáček predviedol svoje majstrovstvo.

Stredná časť bola o niečo vyrovnanejšia. Slováci však stále mali prevahu, no nevyužívali šance. Najprv nič nevymysleli v presilovke, no od 28. do 36. min ponúkli vypredanému banskobystrickému štadiónu festival nepremenených príležitostí. Zoči-voči Wolfovi sa nepresadil Vandas, potom na ňom stroskotal dvakrát Lušňák, Miklík mieril z metra do žŕdky a neuspeli následne ani Nagy, Cehlárik či Dravecký. To sa mohlo reprezentantom SR vypomstiť, pretože švajčiarsky obranca Kukan si dovolil urobiť výlet až pred gólmana Hudáčka, ktorý opäť – takmer vychladený – podržal svoj tím.

Slovákom vyšiel aj úvod tretej tretiny. V 42. min najprv Viedenský strieľal na Wolfa, síce neuspel, ale dostal sa k nemu odrazený puk, ktorý prihral voľnému J. Sýkorovi a ten sa pred odkrytou bránkou nemýlil. Trojgólové vedenie mohli potom navýšiť Miklík s Draveckým. Individuálnu akciu predviedol Nagy, ktorý ukradol Švajčiarom puk vo vlastnom pásme, išiel na brankára, no nepokoril ho. Na opačnej strane preverili kvality J. Hudáčka dvakrát Kukan a potom aj kapitán Scherwey.

V záverečných minútach si vyžiadal kouč hostí oddychový čas, ale ani po ňom jeho tím neskóroval. Naopak inkasoval ešte dvakrát. V strednom pásme vybojoval puk Cehlárik, dopredu sa predral aktívny Sýkora, ktorý prihral už na tretí gól, tentoraz Surovému – 4:0. V poslednej minúte prikrášlil výsledok na 5:0 strelou z pravého kruhu Miklík.

Hlasy:

Vladimír Vůjtek (tréner SR): "Hrali sme dobrý hokej. Hráči boli vo veľmi dobrej forme, takže môžeme byť spokojní. Veľa hráčov si vypýtalo nomináciu na majstrovstvá sveta. Musím povedať, že ma potešili oba zápasy, v ktorých sme hrali zodpovedne, bez zbytočných faulov, v pohybe. Nečakal som takéto vysoké víťazstvo nad Švajčiarmi, pretože sú vždy húževnatí a hrajú solídny hokej. Predviedli sme však pekné kombinácie, mali sme aj v druhej tretine veľa šancí, no predovšetkým ma teší, že sme odohrali celý duel, teda šesťdesiat minút v dobrom tempe. Bol to z našej strany najlepší turnaj, čo som pri tíme, ale mali sme aj väčšiu kvalitu ako súperi.“

Glen Hanlon (tréner Švajčiarska): "Gratulujem k výhre Slovenska. Súper nás jasne prevýšil, dominoval na ľade a zaslúžene vyhral. Mal lepších hráčov ako my, takže sa môže napokon tešiť aj z celkového víťazstva. Pre trénera Vůjtka to bude posledný svetový šampionát, takže by som mu rád zaprial veľa šťastia na ňom. V Banskej Bystrici sme našli dobré podmienky a výborní diváci sa postarali aj o skvelú atmosféru počas našich oboch zápasoch.“

Dominik Graňák (kapitán SR): „Kulisa bola výborná, pomáhala nám, sme radi že sme vyhrali, obzvlášť doma. Oba zápasy nám dobre vyšli, sme spokojní. Dnes sme zaslúžene vyhrali, boli sme lepší. Treba priznať, že tu neboli najsilnejšie výbery Nemecka a Švajčiarska. Treba sa tešiť, ale iba chvíľu.“

Ján Sýkora (autor štyroch bodov v zápase): "Som rád, že nám vyšiel zápas. Prelomili sme streleckú smolu z predchádzajúcich turnajov a dúfam, že to pôjde takto aj na majstrovstvách sveta. So Švajčiarmi a Nemcami sa vždy trápite, ale prestrieľali sme ich a tak to má byť. Diváci nás povzbudzovali počas celého stretnutia, dobre sa nám hralo, nakopli nás dopredu. Mne duel osobne vyšiel, snažil som sa, mohol som pridať viac gólov, ale dával som aj prihrávky. Teší ma, že som prihral Surovému, lebo hral dobre do tela, defenzívne a je to šikovný hráč. Vychutnal som si aj ďakovačku po zápase, pri kotrmelcoch s Hudáčkom som sa zapotil viac ako počas zápasu.“

Július Hudáček (brankár SR): „Hrali sme vynikajúco celých šesťdesiat minút. Aj keď súper mal nejaké strely, pramenili z toho, že sme zbytočne držali puk alebo sme vyprodukovali zbytočnú prihrávku. Inak hrali spoluhráči dobrý, moderný hokej, rýchlo dopredu, vymysleli pekné prihrávky, mali tlak na bránku. Mal som jeden ťažký zákrok za stavu 2:0 a som rád, že som sa dokázal sústrediť na ten jeden kľúčový zákrok. Páčilo sa to aj mne, ako sme hrali. Švajčiarsky brankár pochytal päť tutových šancí, pomohli mu aj žŕdky, mohol to byť aj vyšší výsledok. Tento zápas mi dal aj to, že som sa musel sústrediť celých šesťdesiat minút. Po skončení som sa teda mohol radovať vo vynikajúcej atmosfére, porovnateľnej s tou v Örobre. Vychutnal som si to.“