Najviac nakorčuľoval Dravecký, najrýchlejší bol Lušňák

09.11.2014 19:59
Vladimír Dravecký
Vladimír Dravecký. Autor: ,

Počas Nemeckého pohára sa niektorí slovenskí hokejisti zapojili do zaujímavého výskumu. Program, ktorý vedú odborníci zo Švédska, Nemecka a Rakúska, je zameraný na sledovanie pohybovej aktivity vrcholových hráčov počas zápasu.

"Systém sledovania hráčov – Local position measurment – je v súčasnosti využívaný v každom športovom odvetví pre svoju presnosť. Hráča dokáže lokalizovať s presnosťou na jeden centimeter štvorcový. Systém pozostáva zo špeciálnych popruhov, na ktorých sú umiestnené vysielače. Tie sa spájajú s ôsmimi prijímačmi, ktoré sú rozmiestnené okolo ľadovej plochy. Cieľom projektu je do detailov zistiť pohybovú aktivitu hráča na ľade. Parametre merania pozostávajú z celkového počtu krátkych šprintov a zrýchlení počas striedania v každej tretine zápasu, času stráveného na ľade, maximálnej rýchlosti, celkovej nakorčuľovanej vzdialenosti či samotného pohybu po ľadovej ploche,“ vysvetlil princíp výskumu Igor Andrejkovič.

Dáta sa spracovávajú počas zápasu i tréningu a pri hokeji sa využíva druhý rok. Cena systému je 140-tisíc eur. "Merač bol pohodlnejší ako športtester, ktorý je prichytený len po obvode hrudníka. Tento mal popruhy a bol upevnený pevne. Som rád, že som mal možnosť byť otestovaný týmito metódami a je to len ďalší dôkaz o tom, že takáto technika je pri rozvoji hokeja veľmi dôležitá,“ povedal Tomáš Marcinko, ktorý bol jedným z testovaných slovenských hráčov.

Pre zaujímavosť, v zápase s Kanadou sa do testov zapojilo šesť slovenských reprezentantov (Marek Viedenský, Radek Deyl, Tomáš Bokroš, Tomáš Marcinko, Ján Sýkora a Patrik Lušňák). Proti Nemecku si svoje pohybové schopnosti otestovali Martin Bakoš, Vladimír Dravecký, Juraj Mikuš a Ivan Švarný. Najviac zo Slovákov nakorčuľoval Vladimír Dravecký (7728 metrov), najrýchlejší bol Patrik Lušňák (32,82 km/h) a najviac šprintov a zrýchlení mal Juraj Mikuš (124).

Vedci, ktorí sa týmto výskumom zaoberajú už druhý rok, prezradili, že ukazovatele Tomáša Marcinka a Juraja Mikuša patria na medzinárodnej úrovni medzi najlepšie vôbec.

Páči sa Vám tento článok? Prosíme, podporte kvalitnú žurnalistiku.

Cieľom denníka Pravda a jeho internetovej verzie je prinášať Vám každý deň aktuálne spravodajstvo, rozhovory, komentáre, reportáže, videá, ďalšie užitočné a praktické informácie ako aj čítanie a obsah pre zábavu a voľný čas.

Na to, aby sme pre Vás mohli stále a ešte lepšie pracovať, potrebujeme i Vašu podporu. Ďakujeme Vám za akýkoľvek finančný príspevok.

Podporiť Poslať SMS Predplatiť denník
#slovenská hokejová reprezentácia #Patrik Lušňák #Vladimír Dravecký
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku