Nagy: Vo Fínsku sa o mňa starali ako v NHL. Návrat do reprezentácie ma teší

Hokejista Ladislav Nagy prežíva šťastné obdobie. Od minulého týždňa mu robí radosť dcérka Petra a potešila ho aj pozvánka do slovenskej reprezentácie, za ktorú hral naposledy pred troma rokmi.

25.03.2014 11:00
Ladislav Nagy Foto:
Ladislav Nagy.
debata

Tridsaťštyriročný krídelník začal sezónu v Košiciach, od decembra pokračoval vo fínskom Jokerite Helsinki. V oboch kluboch patril k ťahúňom.

Ako si užívate rolu otca?
Je to príjemná zmena, vynikajúci pocit, aký som nikdy v živote nezažil. Manželka i dcéra sú už doma, obe sú zdravé.

Kto sa s vami bavil na reprezentačnú tému?
Zavolal mi generálny manažér pán Sýkora. Potešilo ma, že sa môžem do reprezentácie vrátiť. Bolo tam nejaké nedorozumenie, ktoré sme si vysvetlili. Minulosť je za nami, ani sme sa k nej príliš nevracali.

Prekvapila vás pozvánka na zraz pred majstrovstvami sveta?
Hralo sa mi dobre, mal som vydarenú sezónu. Myslel som, že by sa mi mohli ozvať. A ak nie, život by šiel ďalej. Nikdy som nepovedal, že nechcem ísť reprezentovať, alebo, že končím. Keď som mohol, vždy som prišiel.

Pamätáte si ešte posledný zápas v národnom tíme?
Hral som v Bratislave na majstrovstvách sveta proti Čechom a nárazom na mantinel som si rozbil hlavu. Na to sa nezabúda.

Ako ste na tom zdravotne?
V posledných dňoch som si doliečil nejaké drobné zranenia, ale prvého apríla na zraze nebudem chýbať.

Aký hokej sa hrá vo Fínsku v porovnaní so Švédskom či ruskou KHL?
Vo Švédsku je to dosť pretaktizované, mužstvá o sebe takmer všetko vedia, veľa sa bráni. Vo Fínsku sa veľa korčuľuje, na užších klziskách sa hrá viac do tela, skoro ako v zámorí.

Manažérom Jokeritu je fínska legenda Jari Kurri. S čím vás v Helsinkách privítal?
V čase, keď ma angažovali, mali veľa zranených hráčov, potrebovali rýchlo posilniť útok. Po mne prišiel ešte jeden Kanaďan a Američan.

Ako sa vám na severe Európy pozdávalo?
Našiel som tam vynikajúce prostredie, podmienky boli perfektné. Druhý deň po príchode som dostal byt a auto.

Mali ste v byte aj saunu?
Niektorí spoluhráči ju mali, ja nie.

Mentalita Fínov?
Sú veľmi priateľskí. A páčilo sa mi, že všetci hovorili po anglicky, lebo po fínsky by som sa nenaučil ani za tri roky. Je to veľmi ťažký jazyk.

Najviac sa o vás hovorilo a písalo po troch góloch a asistencii na ľade TPS Turku. Výnimočný zápas?
Do Turku prišlo asi dva a pol tisíc našich fanúšikov, ktorí v dobrom zmysle slova po celý čas vystrájali na štadióne. Zápas nám vyšiel a pre mňa to bol zážitok.

Priamy postup do play off ušiel Jokeritu v poslednej chvíli. Čo sa stalo?
V poslednom kole základnej časti nám stačila aj remíza a išli by sme do play off zo šiesteho miesta. Prehrali sme doma 1:5, ale formu sme stratili už skôr. V závere sme naozaj nehrali dobre.

Jokerit bude hrať v budúcej sezóne ako prvý škandinávsky tím v KHL. Chcete byť naďalej jeho súčasťou?
Starostlivosť o hráčov bola v klube na úrovni NHL, takže keby mali o mňa záujem, rád by som sa vrátil. Ešte sa určite poradím s manželkou, viem, že cestovanie v KHL je veľmi náročné.

Máte ešte dom v Arizone, ktorý ste si kúpili počas pôsobenia vo Phoenixe?
Mám. Radi sa tam každé leto vraciame, akurát teraz nám to kvôli dcérke asi nevyjde.

Prečo pod Vůjtekom nehral

Vo februári 2012 Ladislav Nagy nenastúpil za Slovensko na turnaji v Bielorusku, namiesto toho cestoval (aj s obrancom Petrom Podhradským) do Dubaja na sústredenie svojho vtedajšieho zamestnávateľa Dynama Minsk. „Vedenie klubu chcelo, aby tam šli všetci hráči,“ vysvetľoval neskôr Nagy. V marci sa Nagy ospravedlnil z prípravy na MS pre zranenie a operáciu. Slováci získali na šampionáte striebro, rodák zo Šace už ďalšiu pozvánku nedostal. Až teraz.

© Autorské práva vyhradené

debata chyba
Viac na túto tému: #Ladislav Nagy
Flowers