Prázdno

09.09.2011 07:00
Pavol Demitra
Paľo, odpočívaj v pokoji! Autor:

PAVOL KOMÁR: Niekedy si ani neuvedomíme, aká jemná hranica je medzi životom a smrťou. Ako rýchlo a ľahko možno prísť o to najcennejšie. A aké nevýslovne ťažké je vyrovnať sa so stratou najbližšieho človeka, plného síl i túžob v najlepších rokoch. Prázdne miesto pri stole je nemý otáznik nad nevyspytateľným osudom. A keď ostane prázdna celá šatňa a z hokejok sa stane alej krížov na poslednej ceste, bolí to nesmierne.

Tridsaťosmička Pavla Demitru, ktorú nosieval na drese, svieti v čiernom flóre. Pri mnohých štadiónoch horia sviečky na jeho počesť i na pamiatku tragicky zosnulých hokejistov ruského Lokomotivu Jaroslavľ.

Súvislosti vedia byť niekedy neuveriteľne kruté. Demitra si nepotrpel na veľké slová ani gestá, z jeho pokojného správania vyžarovala veľká pohoda. Žil šťastný život, vychutnával si ho plnými dúškami. A keď mu pripravil ťažké situácie, prekonával ich s pokorou aj s najbližšími v rodine. Odtiaľ čerpal energiu.

Míňal ju na ľadovom zrkadle s kruhmi na buly. Vedel na ňom vyčarovať také kúsky, že mu tlieskal hokejový svet.

Zanechal nezmazateľnú stopu v slovenskej extralige, v kanadsko-americkej NHL i v ruskej KHL. Najpôsobivejšiu v slovenskej reprezentácii. Prišiel do nej i so zlomeným prstom, predvlani v predvianočnom čase priletel na Slovensko liečiť si boľavé rameno, len aby stihol olympijský turnaj vo Vancouvri. Pripravil sa naň tak, že sa stal jeho najproduktívnejším hráčom.

Prvý Demitrov gól v KHL označili médiá za klenot. Fanúšik, ktorý Demitru nazval penzistom v domnení, prišiel do Jaroslavľa za veľkými peniazmi v tichosti dohrať, sa šikovnému Slovákovi verejne ospravedlnil a nazval ho – molodcom.

Zvony jaroslavľských kostolov, ktoré sa v sobotu rozozvučia pri pietnej rozlúčke s obeťami leteckého nešťastia, budú clivo znieť i v slovenských dušiach.

Na pamiatku Pavla Demitru, skvelého hokejistu i človeka.

Páči sa Vám tento článok? Prosíme, podporte kvalitnú žurnalistiku.

Cieľom denníka Pravda a jeho internetovej verzie je prinášať Vám každý deň aktuálne spravodajstvo. Na to, aby sme pre Vás mohli stále a ešte lepšie pracovať, potrebujeme i Vašu podporu. Ďakujeme Vám za akýkoľvek finančný príspevok.

Podporiť Poslať SMS Predplatiť denník
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku