Filc: Mojou prioritou je tréner zo zámoria

28.05.2008 06:24
Ján Filc
Ján Filc. Autor:

Tréner, ktorý priviedol slovenskú hokejovú reprezentáciu k titulu majstra sveta, možno znova zasadne do horúceho kresla. Ján Filc, viceprezident Slovenského zväzu ľadového hokeja, to pripustil v pondelok večer na STV2 v besede Hokejová aréna o súčasnom slovenskom hokeji.

Vyslali ste signál, že prichádzate do úvahy ako jeden z kandidátov na post trénera hokejistov Slovenska. Presvedčil vás prezident zväzu Juraj Široký?
Hovorili sme spolu o tom počas pobytu v Kanade na kongrese Medzinárodnej hokejovej federácie. V tom zmysle, že prezident zväzu ma poveril hľadaním vhodných kandidátov na tento ostro sledovaný post. A v tejto súvislosti sa pýtal, či by som sa nevrátil na lavičku.

Ako ste reagovali?
Neodmietol som, zatiaľ to vidím päťdesiat na päťdesiat. Je to aj výzva, ale zároveň je potrebné vyriešiť viaceré veci. Všetci vidíme, že musíme niečo urobiť a nájsť východisko zo súčasnej situácie.

Dokedy by mal byť známy tréner slovenskej reprezentácie?
Dobré by bolo, keby bol známy do dvanásteho júna. Do zasadnutia Rady Slovenského zväzu ľadového hokeja.

Čo vám hovorí vnútorný pocit – na ktorú stranu pridáte to percento, ktoré preváži? Za alebo proti?
Nechcem predbiehať. Mám aj pozitívne vnútorné pocity, ale aj veľa negatívnych. V slovenskom hokeji sa nahromadilo dosť problémov, ale väčšinou nie sú nové. Hovoril som a hovorím o nich už dlho na rôznych úrovniach. Reprezentácia sa považuje za špičku ľadovca, podľa jej úspechu či neúspechu verejnosť hodnotí celú prácu zväzu. Teraz bol neúspech, a tak je všetko zlé: prezidentom zväzu počnúc a neviem kým končiac. Do toho prišla nezmyselná petícia na odvolanie vedenia zväzu, ktorého som aj ja súčasťou. Neviem, či toto je správna forma na hľadanie východísk. Preto je dobré počkať na spomínanú Radu. Či podporí súčasné vedenie alebo nie.

Petícia vás motivuje alebo odrádza?
Odrádza a aj uráža. Čo je na nej motivujúce? Sú v nej aj objektívne veci, ale vo svojej podstate odráža pocity nahnevaného fanúšika. Div že nie hokejový zväz môže za to, že korupcia je súčasťou každodenného života v spoločnosti. Ako môžu ľudia zvonku spochybňovať spôsob výberu trénerov reprezentácií, keď ho nepoznajú? Zrazu sa všetci zobudili. A keď niekto tvrdí, že sa nám nechce ísť od korýt, tak to ma nesmierne uráža. Vždy som ochotný vecne diskutovať a hľadať riešenia, ale musí to mať kultúru.

Tréner Július Šupler pripravuje analýzu účinkovania Slovenska na majstrovstvách sveta. Pripravuje hodnotenie aj vedenie zväzu?
Nie, vedenie zaujme stanovisko k analýze Júliusa Šuplera a realizačného tímu.

Dozrel čas na zahraničného trénera slovenskej hokejovej reprezentácie?
Dozrel. Už sme ho hľadali aj v predchádzajúcich rokoch, ale zatiaľ neúspešne.

Viaceré krajiny z elitnej skupiny majstrovstiev sveta využívajú služby trénerov zo zahraničia – napríklad Fínsko, Bielorusko, no najvyspelejšie krajiny dávajú prednosť domácim koučom. Určil zväz nejaké poradie? Napríklad 1. Filc, 2. tréner zo zahraničia, 3. domáci?
Nie. Pre mňa je priorita tréner zo zámoria. Máme aj doma pár šikovných mladých trénerov – dobre sa ukazuje napríklad Zdeno Cíger – ktorí by potiahli slovenskú reprezentáciu ďalej. V súčasnej situácii by neuškodilo pustiť do kabíny reprezentácie čerstvý vzduch v osobe trénera – možno aj so skúsenosťami z NHL. Považoval by som to za prínos.

Čo dosiahol tréner Ján Filc

V roku 1999 získal s reprezentáciou do 20 rokov bronz na MS v Kanade V júni 1999 prevzal seniorskú reprezentáciu. Na MS 2000 v Petrohrade ju priviedol k striebru, o dva roky v Göteborgu k zlatu. Na ZOH 2002 v Salt Lake City skončilo Slovensko pod jeho vedením na 13. mieste. Po historickom úspechu na MS 2002 ukončil trénerskú činnosť, stal sa členom Výkonného výboru Slovenského zväzu ľadového hokeja. V súčasnosti je viceprezidentom. Slovensko viedol na Svetovom pohári 2004 (8. miesto)

Sleduj najnovšie články na našom Facebooku
6,99
Váza biela

Váza biela

29,99
Orchidea biela na vysoko

Orchidea biela na vysoko

Ponuky zo Zľavy.Pravda.sk