Nevyliečiteľne chorý Müller sa vrátil na ľad

18.11.2008 17:02
Robert Müller
Nemecký hokejový brankár Robert Müller. Autor:

Nemeckému hokejovému brankárovi Robertovi Müllerovi, ktorému diagnostikovali zhubný rakovinový nádor v mozgu a podľa lekárov je jeho stav nezvratný, sa v nedeľu splnil jeden zo snov. Účastník deviatich majstrovstiev sveta sa totiž objavil na ľade v zápase nemeckej DEL v drese Kolína proti Norimbergu. Pri víťazstve domáceho mužstva 5:1 strávil na ploche síce iba necelých osem minút, ale aj z tohto času mal veľkú radosť.

„Chcem sa poďakovať za túto šancu trénerovi Claytonovi Beddoemu. Ukázal, aký je to dobrý človek,“ povedal po zápase Müller. „Robert ešte nie je pripravený odchytať celý zápas. Musí absolvovať viac prípravy. Je potrebné ísť krok za krokom. Dostal príležitosť a ukázal, čo je v ňom,“ poznamenal tréner Beddoe, ktorý nevylúčil, že postupne dostane Müller príležitosť aj v ďalších dueloch.

Müllerovi objavili symptómy už v novembri 2006, lekári mu vtedy nedávali viac ako rok života. Len 3 percentá ľudí s touto diagnózou prežije päť rokov. Dvadsaťosemročný gólman sa podrobil dvom operáciám, jeho lekár Wolfgang Wick v magazíne Spiegel však nedávno potvrdil, že Müller má v mozgu nádor najvyššieho stupňa a nedá sa chirurgicky odstrániť. „Tešil som sa na ľad. Idem krok za krokom. Je to pre mňa dlhá cesta a neviem, ako sa skončí,“ povedal Müller, ktorý poslednú operáciu absolvoval v auguste. Od októbra už trénuje na ľade. „Cítim sa veľmi dobre, nepociťujem žiadnu bolesť,“ tvrdí Müller.

Brankár nechce, aby ho rodina, spoluhráči či fanúšikovia ľutovali a na život sa pozerá pozitívne. Nemecký gólman chytal aj na dvoch olympijských turnajoch a na Svetovom pohári 2004. Už jeho návrat na ľad v drese Kolína v minulej sezóne bol senzáciou, pretože po diagnostikovaní rakoviny v novembri 2006 sa s ním už nepočítalo. V play off bol spomedzi gólmanov najlepším. V auguste 2008 mu zistili pokročilý stupeň rakoviny mozgu, nasledovalo 16 chemo a rádioterapií a potom bolo jasné, že Müller boj proti chorobe vyhrať nemôže. Podobný druh rakoviny diagnostikujú u dvoch zo 100-tisíc ľudí.

V októbri však hokejista začal trénovať a absolvoval už aj návrat na ľad. V Kolíne už deklarovali, že Müller je ich brankárskou jednotkou. „O ňom by mohol ktokoľvek napísať knihu. Niečo neuveriteľné, čo prežil. Nikdy nedá vedieť, akú bolesť prežíva,“ povedal jeho spoluhráč Andreas Renz pre Bild.

Sleduj najnovšie články na našom Facebooku
40,99
Kytica pre pána červené ruže a hypericum

Kytica pre pána červené ruže a hypericum

29,99
Sweet farebné tulipány pure

Sweet farebné tulipány pure

Ponuky zo Zľavy.Pravda.sk