Križan: Forsberg je super chlap

28.11.2007 05:54
Karol Križan
Brankár Karol Križan v akcii vo švédskej Elitserien v drese MoDo Hockey. Autor:

Slovenský gólman Karol Križan vychytal v tejto sezóne vo Švédsku už šiestu nulu. Má ich dvakrát toľko ako ďalší brankári v poradí. Skvelými výkonmi drží svoj tím MoDo Örnsköldsvik nad vodou. Chválil ho aj najslávnejší odchovanec klubu Peter Forsberg, ktorý po doliečení zranení začal s tréningom práve s MoDo.

Ako na vás Forsberg zapôsobil?
Je to super chlapík, nemá žiadne hviezdne maniere. Veľká osobnosť a zároveň priateľský človek, ktorý sa bavil s každým. Trénoval s nami asi dva týždne, v kabíne dokonca sedel hneď vedľa mňa.

O čom ste debatovali?
Najviac sme rozoberali zápasy MoDo, občas ma pochválil za to, ako som chytal.

Skúsil na vás slávnu kľučku z poštovej známky, ktorou na olympiáde v Lillehammeri prekonal Kanaďana Hirscha?
To nie, iba na mňa normálne strieľal ako ostatní. Bolo vidno, že to má stále v rukách. Aj keby odišiel do NHL hneď teraz, určite by patril k najlepším.

Čo je s Forsbergom teraz?
Počas reprezentačnej prestávky sa zranil a odvtedy sa v kabíne neukázal. Ani vedenie klubu nevie, ako na tom presne je. Povráva sa však, že po Vianociach by mohol začať hrať za MoDo. Má veľa ponúk z NHL, ale prekonal už veľa zranení a sám musí zvážiť, či sa ešte do Ameriky vráti.

Poďme k vám – v pondelok ste už šiesty raz v tejto sezóne nedostali ani gól, MoDo zdolalo Timru 2:0. Cítite pohodu?
Áno. Chytám v každom zápase, ani si nemám kedy oddýchnuť. Hlási sa aj únava, ale zatiaľ je to znesiteľné.

Pred víťazstvom nad Timrou ste prehrali štyri zápasy v rade.
Problém je, že strieľame málo gólov – v poslednej dobe máme priemer iba dva na zápas. To je strašné. Nedokážeme skórovať ani v presilovkách o dvoch hráčov, často prehrávame o gól. Prejavilo sa to aj v tabuľke – pred reprezentačnou prestávkou sme boli druhí, po nej sme klesli až na 7. miesto. Timru sme zdolali, hoci sme zase dali iba tie dva góly. Tri body však majú teraz pre nás cenu zlata.

MoDo obhajuje titul. Pripravujú sa na vás súperi viac než pred rokom?
Vo švédskej lige nie je ľahký zápas, ale je fakt, že každý tím sa chce proti nám vytiahnuť. Zatiaľ to však zvládame, sme na pozícii zaručujúcej postup do play off.

Aký tím má MoDo oproti vlaňajšku?
Kvalitnejší, prišli dobrí hráči, ale nie všetci zatiaľ hrajú podľa očakávaní. Stále je to také nemastné – neslané. Tiež máme veľa zranených hráčov. Práve prišiel jeden lotyšský obranca, ale ďalší dvaja sa zranili. V tíme sú teraz štyria juniori, jeden z nich má iba šestnásť rokov.

Chýba tímu Róbert Döme, ktorý sa pred sezónou prekvapujúco vrátil na Slovensko?
Chýba nám veľmi. Práve teraz, keď treba vyburcovať mužstvo. Bol som smutný z toho, že odišiel. Robo strieľal dôležité góly, ťahal tím na ľade aj v kabíne, bol vodcom. Prekvapilo ma, že takého hráča vedenie klubu pustilo preč.

Ako zapadol do mužstva Ronald Petrovický, ktorý je v MoDo už mesiac?
Mal smolu, lebo hneď v prvom zápase si zlomil rebro. Párkrát nastúpil aj napriek zraneniu, potom päť či šesť zápasov pauzoval. Práve proti Timre sa vrátil do zostavy, hoci ešte nie je celkom v poriadku. Videl, že tímu sa nedarí. Chcel pomôcť – a strelil víťazný gól. Bude posilou. Mňa navyše teší, že je v tíme opäť niekto, s kým sa môžem porozprávať po slovensky.

Sleduj najnovšie články na našom Facebooku