Dištanc šéfa bieloruského hokeja. Svoju pozíciu zneužil aj na podporu Lukašenka

Disciplinárna komisia Medzinárodnej hokejovej federácie (IIHF) udelila päťročný dištanc prezidentovi Bieloruskej hokejovej asociácie (BIHA) Dmitrijovi Baskovovi za porušenie etického kódexu.

08.09.2021 19:30
Alexandr Lukašenko Foto: ,
Bieloruský prezident Alexandr Lukašenko.
3

IIHF zverejnila trest v stredu na svojej oficiálnej webstránke.

Disciplinárka suspendovala Baskova po osemmesačnom vyšetrovaní. Opiera sa o viaceré dôkazy, podľa ktorých sa šéf BIHA snažil priamo ovplyvniť ostatné osoby, aby podporili bieloruskú vládu a vyhrážal sa a diskriminoval bieloruských športovcov pre ich politické názory.

Tým porušil pravidlo 1.2.2.1 etického kódexu IIHF.

Podľa disciplinárnej komisie Baskov zneužil svoju pozíciu hokejového reprezentanta, aby podporil súčasného prezidenta Bieloruska Alexandra Lukašenka, čím porušil článok päť Olympijskej charty, v spojení s článkom 2.1 disciplinárnych predpisov IIHF a pravidlo 1.2.2.4 etického kódexu IIHF.

V novembri 2020 IIHF informovala bieloruský zväz ako i Baskova, že začala vyšetrovať jeho údajnú účasť v incidente, ktorý vyústil do vraždy bieloruského občana Ramana Bandarenku.

IIHF zriadila investigatívny tím, ktorý mal preskúmať obvinenia.

Lotyšsko MS2021 Hokej A Bielorusko Slovensko Čítajte viac Ďalšia potupa. Bieloruské hviezdy sa z Rigy domov trmácali autobusom

Tím po posúdení medializovaných správ, audio nahrávok a fotografií došiel k záveru, že sa nedá vylúčiť, že Baskov bol prítomný pri incidente, nedokázal však nájsť dôkaz, ktorý by priamo usvedčil šéfa BIHA z aktívneho zapojenia sa do útoku na Bandarenku.

Disciplinárka IIHF vylúčila Baskova zo všetkých národných i medzinárodných hokejových aktivít v období od 10. septembra 2021 do 9. septembra 2026.

Čítajte Pravdu bez reklamy

Svižnejší web a články bez rušenia. Žiadne reklamy iba za 1,50 € mesačne.

Pravda bez reklamy
3 debata chyba
Viac na túto tému: #Dmitrij Baskov #Alexandr Lukašenko