Kongres SZĽH schválil rozpočet na rok 2021 a systém mandátnych trénerov

26.11.2020 22:53
Miroslav Šatan
Prezident SZĽH Miroslav Šatan počas tlačového brífingu po skončení kongresu. Autor: ,

Delegáti Kongresu Slovenského zväzu ľadového hokeja (SZĽH) na svojom štvrtkovom zasadnutí rozhodli o spôsobe prerozdelenia zisku z vlaňajších majstrovstiev sveta v Bratislave a Košiciach.

Zaviedli systém tzv. mandátnych trénerov, na základe ktorého sa bude zväz minimálne najbližšie tri roky spolupodieľať na výplatách pre trénerov v kluboch.

„Vďaka tomu by mali byť tréneri v kluboch lepšie zaplatení. Boli by sme radi, keby kluby z týchto peňazí v budúcnosti vytvorili aj pozíciu mládežníckeho šéftrénera,“ informoval po skončení kongresu prezident SZĽH Miroslav Šatan.

Vyplatili už vyše 1,1 milióna

O použití zisku z MS 2019 nemohol rozhodnúť Výkonný výbor SZĽH, keďže ten môže rozhodovať o financiách iba do sumy neprevyšujúcej dva milióny eur.

Z celkovej sumy z MS bola už vyplatená pomoc pre kluby v rámci korona pomoci vo výške viac ako 1,1 milióna eur.

Po dohodovacích konaniach navrhlo vedenie zväzu rozdeliť zvyšok zisku vo výške 3,7 milióna eur nasledovným kľúčom – väčšina pôjde na mandátnych trénerov kategórie dorast a junior a hlavných trénerov kategórie do 16 rokov po dobu minimálne troch rokov. Zvyšok pôjde na materiálnu podporu pre rozhodcov, hokejové tréningové centrum a príspevok na extraligu žien.

"Celková suma, ktorá pôjde do klubov navyše zo zisku z majstrovstiev sveta, je ročne približne 700 000 eur. Ak má klub plnú štruktúru, tak prispievame na troch jeho trénerov. Klub si vie takto cez mandátne zmluvy trénerov prilepšiť o 20 000 eur.

Program má trvať tri roky, zostala nám zo zisku ešte vyše miliónová rezerva, máme plány, ako ju v budúcnosti využijeme. Chceli by sme postaviť zväzové tréningové centrum, v ktorom by mohli trénovať naše reprezentácie. Také niečo nám tu chýba," povedal Šatan.

Na kongrese schválili po dlhšej diskusii aj rozpočet SZĽH pre rok 2021.

Systém by sa nemal meniť

"Veci sme nastavili tak, aby systém bol v budúcnosti viac férový a transparentný, aby mal jasne zadefinované pravidlá, aby každý na úrovni klubov vedel, s čím môže plánovať na tri, štyri či päť rokov dopredu. Je to zadefinované ako priamy príspevok pre kluby. Systém financovania by sa nemal v najbližších rokoch meniť.

Ako sme efektívne začali plánovať na úrovni zväzu, to isté sme chceli umožniť klubom. Najväčší benefit toho je, že viac peňazí pôjde priamo do klubov a zároveň budú vedieť, kedy a koľko im príde nielen na najbližšie roky, ale aj tie nasledujúce roky. Prešlo to drvivou väčšinou delegátov," uviedol výkonný riaditeľ SZĽH Peter Kruľ.

Vyše 10-hodinové rokovanie

Kongres sa v porovnaní s pôvodným plánom časovo natiahol, delegáti rokovali vyše 10 hodín. Riešili aj zmenu stanov, z viacerých návrhov prešiel jediný, týkajúci sa kontrolóra SZĽH. Ten bude mať po novom väčšie kompetencie v kontrole zväzu, napríklad bude môcť monitorovať všetky dcérske spoločnosti ako marketing SZĽH.

„Túto zmenu vítame, navrhovali sme ju už dávnejšie. Chceme byť v týchto veciach viac transparentní,“ povedal generálny sekretár SZĽH Ivan Pulkert. V súčasnosti zastáva funkciu kontrolóra SZĽH Jaromír Šmátrala.

Všetky testy negatívne

Kongres zväzu sa tento rok konal za prísnych hygienických opatrení z dôvodu pandémie koronavírusu. Všetkých 81 prítomných delegátov (dohromady s počtom 338 hlasov) aj ľudí zodpovedných za organizáciu kongresu absolvovalo v úvode zasadnutia testovanie na ochorenie COVID-19.

Všetky testy boli s negatívnym výsledkom. Prítomný na zasadnutí bol aj štátny tajomník pre šport ministerstva školstva Ivan Husár.

Páči sa Vám tento článok? Prosíme, podporte kvalitnú žurnalistiku.

Cieľom denníka Pravda a jeho internetovej verzie je prinášať Vám každý deň aktuálne spravodajstvo. Na to, aby sme pre Vás mohli stále a ešte lepšie pracovať, potrebujeme i Vašu podporu. Ďakujeme Vám za akýkoľvek finančný príspevok.

Podporiť Poslať SMS Predplatiť denník
#Miroslav Šatan #kongres SZĽH
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku