Fasel podporil Rusov pred arbitrážou. Tretiak poukazuje na dopady

Prezident Medzinárodnej hokejovej federácie (IIHF) René Fasel upozornil na veľký problém, ak Športový arbitrážny súd (CAS) potvrdí trest pre Rusov v dopingovej kauze.

08.11.2020 09:22
René Fasel, Vladimir Putin Foto: ,
Prezident IIHF René Fasel a ruský prezident Vladimir Putin v auguste 2019 na turnaji mladíkovv Soči.

Minulý týždeň sa začalo pojednávanie vo veci odvolania proti rozhodnutiu Svetovej antidopingovej agentúry (WADA) o štvorročnom vylúčení Ruska z medzinárodných podujatí.

Okrem zákazu používania štátnych symbolov by to znamenalo, že Rusi nesmú organizovať ani hlavné turnaje vrátane MS v hokeji, ktoré sa majú uskutočniť v roku 2023.

15.
		Alberto Contador (Španielsko/cyklistika) -...
14. Julia
		Jefimovová (Rusko/plávanie) - v máji...
+1213. Diego Maradona
		(Argentína/futbal) - na MS...

Ak WADA obháji trest, na veľkých podujatiach budú smieť štartovať iba vybraní bezúhonní ruskí športovci pod neutrálnou vlajkou. Výnimku dostanú aj také podujatia, ktoré už Rusko získalo a nebolo by možné ich presunúť.

Fasel je dlhodobo proti celoplošnému dištancu, ako príklad uvádza ZOH 2018, na ktorých ruskí hokejisti s neutrálnym statusom získali zlato.

"Podľa mňa to nebolo fér. Museli hrať pod neutrálnou vlajkou a bez svojej hymny. Hokejisti pritom neboli nijako zapletení do pochybných dopingových praktík.

Súhlasím s tým, aby boli previnilci vypátraní a spravodlivo potrestaní, ale uplatniť princíp kolektívnej viny, nie je správne," citoval Fasela portál insidethegames.biz.

V rozhovore upozornil na problémy, ktorým bude šampionát o tri roky čeliť, ak CAS rozhodne v neprospech Ruska.

Zároveň vyjadril presvedčenie, že sa na MS bude vzťahovať výnimka o nemožnosti zmeniť dejisko:

„Ak sa pristúpi na kolektívnu vinu, majstrovstvá budú mať vážny problém. Musíme podporiť tamojšiu hokejovú federáciu v boji proti takému scenáru.“

Rovnaký názor má aj prezident Ruskej hokejovej federácie a člen Rady IIHF Vladislav Tretiak, ktorý pre agentúru TASS poukázal aj na ekonomické dopady:

„Už sme postavili štadión pre 20-tisíc divákov a investovali veľa peňazí. Vieme ako usporiadať veľký turnaj, všetci si pamätajú futbalové MS z roku 2018. IIHF nám dala dôveru a verím, že WADA nám umožní uskutočniť naše plány.“

Čítajte Pravdu bez reklamy

Svižnejší web a články bez rušenia. Žiadne reklamy iba za 1,50 € mesačne.

Pravda bez reklamy
debata chyba
Viac na túto tému: #IIHF #MS 2023 v hokeji #René Fasel #ruský doping