Bojím sa o posledných kamarátov, strachuje sa hokejová legenda

30.10.2020 14:45
Golonka, Dzurilla, Nedomanský
Tri hokejové legendy čs. reprezentácie - Jozef Golonka, Vlado Dzurilla a Václav Nedomanský. Autor:

Václava Nedomanského po emigrácii do Kanady v bývalom Československu vymazali zo stránok športového dejepisu. Po dlhých rokoch sa niekdajší skvelý hokejový útočník dočkal satisfakcie aj na rodnej hrude.

Prezident Českej republiky Miloš Zeman ho vyznamenal medailou Za zásluhy I. stupňa. Sedemdesiatšes­ťročný Nedomanský mal aj pricestovať do Prahy, aby si ocenenie osobne prevzal, ale tvrdá pandemický realita v súvislosti s koronavírusom ho prinútila zostať za veľkou mlákou v kalifornskom Palm Desert.

„Manželka skákala od radosti, keď sa dozvedela, že sa môžeme ísť pozrieť do Vladislavskej sály Pražského hradu. Bohužiaľ, ceremoniál zrušili a zostali sme doma,“ uviedol Václav Nedomanský v rozhovore pre web iDnes.cz.

Hokejový svetobežník prežíva na konci života obdobie vyznamenaní a zásluh. Pred rokom v novembri ho ako druhého Čecha prijali do Siene slávy zámorského hokeja v Toronte. Nasledovali obdobné slávnosti v Los Angeles a Detroite, kde počas zámorskej kariéry pôsobil.

Bol aj na recepcii na českej ambasáde v Ottawe, ale do Prahy sa zatiaľ nedostal. "Rád vnímam ocenenia od ľudí, najmä od fanúšikov, ktorí si ma pamätajú. Ich priazeň aj po rokoch je niekedy až dojemná.

Počas Svetového pohára v Toronte pred štyrmi rokmi prišla za mnou pani pochádzajúca z Bratislavy. Pricestovala autobusom a ukázala mi tablo, kde bolo napichnutých asi 50 obrázkov z mojej kariéry. V takej chvíli človek cíti najväčšie zadosťučinenie a ohodnotenie," uviedol Nedomanský.

Václava Nedomanského uviedli do hokejovej Siene...
Václava Nedomanského uviedli do hokejovej Siene slávy. Autor: SITA/AP, Nathan Denette

Niekdajší skvelý kanonier žije v Palm Desert, kde teploty v lete siahajú až k 50 stupňom Celzia. Ako sa v týchto končinách Kalifornie ľudia vyrovnávajú s pandémiou ochorenia COVID-19?

"Nosíme rúška a držíme vzájomné odstupy. Máme jednoduchšiu situáciu ako v Los Angeles alebo New Yorku, kde je hustota zaľudnenie oveľa vyššia. Tam nie je kam utiecť. A či mám aj ja strach? Vírus ničí pľúca a preniká aj do ďalších orgánov. Bojím sa najmä o posledných pár kamarátov, najmä keď sledujem situáciu v Prahe.

Tie čísla nakazených sú obrovské. Mrzia ma existenčné starosti rodín aj firiem, život je obmedzený a tým aj horší," smutne skonštatoval Nedomanský, ale zároveň zodpovedne doplnil: "Pravidlá by sa mali rešpektovať bez ohľadu na názory ľudí, ktorí nemajú potrebné vzdelanie.

Čudujem sa nedisciplinovanosti na trhoch či v potajomky otvorených krčmách. U nás sa všetci okolo mňa správajú rozumne. Ja chodím nanajvýš venčiť psa okolo domu. Občas zájdem na vyšetrenie k lekárovi, o nákupy sa stará manželka."

Hokejista s prezývkou „Big Nedo“ tiež prezradil, že je sklamaný zo súčasného stavu najrýchlejšej kolektívnej hry v Česku.

„Hokej u nás doma žil z úspechov Zlatej generácie. Dôveru dostali slávne mená, ale zabudlo sa na to, že nie každý skvelý hráč musí byť zároveň dobrý učiteľ a tréner. Mnohým chýbalo vzdelanie. Chýbajú odborníci, akými boli Horský či Bukač,“ podotkol.

Nedomanský bol hokejista s netuctovým príbehom emigranta. Majster sveta z roku 1972, resp. strieborný medailista zo ZOH 1968 a bronzový zo ZOH 1972 je aj člen Siene slávy IIHF aj Siene slávy Slovenského zväzu ľadového hokeja.

Rodák z moravského Hodonína sa preslávil nielen ako geniálny zakončovateľ Slovana Bratislava, ale najmä po svojej emigrácii do Severnej Ameriky.

Tam si najprv obliekal dresy Toronto Toros a Birmingham Bulls vo WHA a až ako 33-ročný si úspešne vyskúšal aj NHL vo farbách Detroitu Red Wings, New Yorku Rangers a St. Louis Blues. V NHL odohral 428 zápasov a získal v nich 283 kanadských bo­dov.

Páči sa Vám tento článok? Prosíme, podporte kvalitnú žurnalistiku.

Cieľom denníka Pravda a jeho internetovej verzie je prinášať Vám každý deň aktuálne spravodajstvo. Na to, aby sme pre Vás mohli stále a ešte lepšie pracovať, potrebujeme i Vašu podporu. Ďakujeme Vám za akýkoľvek finančný príspevok.

Podporiť Poslať SMS Predplatiť denník
#Václav Nedomanský
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku