Športovci nie sú vypínače. Zväzy neskrývajú sklamanie a obavy

Slovenský zväz ľadového hokeja (SZĽH) rešpektuje rozhodnutie ústredného krízového štábu o zákaze konania športových podujatí, no vo svojom stanovisku zdôraznil, že to spôsobí hokejovým klubom veľké problémy.

, 29.09.2020 12:16, aktualizované: 14:15
Bratislava Capitals, diváci Foto: ,
Diváci počas hokejového zápasu 2. kola Ice Hockey League Bratislava Capitals - Viedeň Capitals v Bratislave.
8

Podľa zväzu musí vláda čo najskôr kompenzovať ich straty, inak môže šport padnúť.

Od 1. októbra sa nebudú môcť konať na Slovensku žiadne hromadné podujatia vrátane športových. Výnimku dostanú akcie, pri ktorých organizátor dokáže zabezpečiť negatívne testy na koronavírus všetkých účastníkov nie staršie ako 12 hodín.

Návrh ústredného krízového štábu SR ešte podlieha schváleniu. Zákaz platí od 1. októbra do odvolania, respektíve do času, kým sa podarí zastaviť šírenie koronavírusu v rámci druhej vlny.

Vážny problém pre hokej a profesionálny šport

Stanovisko SZĽH v plnom znení a bez redakčných úprav

"Stanovisko Slovenského zväzu ľadového hokeja k rozhodnutiu ústredného krízového štábu

Zákaz konania športových podujatí, ktorý vstúpi do platnosti 1. októbra, znamená vážny problém pre hokej a profesionálny šport na Slovensku.

Prijaté opatrenia ústredného krízového štábu SR nespochybňujeme. Naopak, budeme ich s plnou vážnosťou rešpektovať. No stojí za zamyslenie, prečo v krajinách, kde je situácia výrazne horšia, sa športové podujatia konať môžu.

Mrzí nás, že hokejová sezóna sa nezačne načas. Spôsobí to našim klubom veľké problémy. Vítame preto snahu vlády kompenzovať ich straty. Tá pomoc však musí prísť čo najskôr.

Už v prvej vlne utrpel hokej najväčšiu ranu zo slovenských športov. Ak teraz nepríde pomocná ruka zo strany vlády, šport, ktorý nám dlhé roky robil dobré meno vo svete, môže padnúť.

Na záver chceme aj z našej pozície vyzvať ľudí, aby boli ohľaduplní a dodržiavali nariadenia ústredného krízového štábu, aby sme sa čo najskôr všetci opäť vrátili k normálnemu spôsobu života."

Slovenský zväz hádzanej (SZH) sa pridal k ďalším športovým hnutiam, ktoré znepokojil návrh opatrení v súvislosti s pandémiou koronavírusu.

SZH poukázal na faktickú nesplniteľnosť podmienok a upozornil na ekonomické dopady, ktoré môžu ohroziť existenciu klubov.

Športovci nie sú elektrické vypínače

Stanovisko zväzu v plnom znení a bez redakčných úprav:

"Slovenský zväz hádzanej vyjadruje hlboké sklamanie zo zákazu športových podujatí na území Slovenskej republiky. Toto opatrenie dramaticky zasiahne nielen do ekonomiky klubov, ale do celkového športového života všetkých športovcov a fanúšikov.

Nejde len o najvyššie súťaže, ale aj o súťaže mládeže a detí, ktorým je zakázané vykonávať obľúbenú činnosť, ich vášeň napriek všetkým opatreniam, ktoré sme museli v príprave na novú sezónu vykonať.

Športovci nie sú elektrické vypínače, ktoré môžete vypínať a zapínať, kedy sa vám zachce. Športová príprava má svoje postupnosti a zákonitosti a v prípade, ak sa dva mesiace prípravy opäť zmenia len na tréningovú činnosť na neurčito, vážne to ohrozí existenciu niektorých klubov.

Ročník 2020/21 všetkých domácich hádzanárskych súťaží sa už začal podľa pôvodného plánu, odohraných je už niekoľko kôl. SZH a všetky naše kluby boli pripravené bojovať so všetkými problémami, ktoré vyplývajú z pretrvávajúcej pandémie, vrátane odohrania zápasov časti sezóny bez divákov.

V dňoch 29. a 30. augusta sme v Bardejove odohrali Final 4 Slovenského pohára mužov i žien, oba dni s kapacitou 500 divákov, s rúškami, povinnosťou dezinfekcie pri vstupe, meraním teploty i obsadením len každého druhého radu. Dodržali sme všetky pravidlá, ktoré boli uložené.

Po oba dni priamo v hale kontrolovala dodržiavanie všetkých opatrení polícia a ľudia napriek veľkej teplote v hale dodržali všetko, čo bolo nariadené. Rovnako tak všetkých osem zúčastnených tímov, ktoré boli izolované a stretli sa len vo vzájomných súbojoch na ihrisku.

Výsledkom bolo organizačne aj športovo zvládnuté podujatie bez akéhokoľvek problému, po týždni resp. dvoch týždňoch sme zisťovali či sa niekto nakazil na tomto podujatí a výsledok bol nula.

Po týchto opatreniach môžeme teraz takéto podujatia sledovať prostredníctvom TV resp. Internetu v okolitých krajinách a vlastne všade inde okrem Slovenska. Včerajšie rozhodnutie Ústredného krízového štábu je úplne ojedinelé v celej Európe a navyše neodôvodnené.

Chceme vyzvať hlavného hygienika SR, aby predložil podklady na základe čoho prišlo takéto rozhodnutie. Žiadame, aby predložil počty pozitívne testovaných na koronavírus, ktorí sa nakazili na športovom podujatí.

Nariadenie, kedy je možné usporiadať športové podujatie ak budú mať všetci účastníci negatívny test nie starší ako 12 hodín, pokladáme v prípade v prípade pravidelných súťaží za nevykonateľné. Len sobotňajšie zápasy palubovkových športov by spotrebovali celú dennú kapacitu 6 500 testov, ktoré je schopná SR dnes zabezpečiť.

Pýtame sa, ako by sa testovali v ten deň tí, ktorí to naozaj potrebujú, chorí pacienti? Ostatné športy by sa nedostali na rad, alebo snáď každý šport dostane deň v týždni, kedy môže testovať a hrať?

Nerozumieme týmto nariadeniam a nepovažujeme ich ani za správne a už vôbec nie za spoločensky prínosné."

SVF upozorňuje na negatívne dopady opatrení

Slovenská volejbalová federácia (SVF) rešpektuje návrh opatrení v súvislosti s pandémiou koronavírusu, no upozorňuje na dopad na šport. V komuniké pripomína, že ďalšie prerušenie súťaží môže ohroziť fungovanie hnutí i klubov, ktoré živia tisíce ľudí.

Od 1. októbra sa nebudú môcť konať na Slovensku žiadne hromadné podujatia vrátane športových. Výnimku dostanú akcie, pri ktorých organizátor dokáže zabezpečiť negatívne testy na koronavírus všetkých účastníkov nie staršie ako 12 hodín. Návrh ústredného krízového štábu SR ešte podlieha schváleniu.

Stanovisko SVF v plnom znení a bez redakčných úprav:

"Zákaz konania športových podujatí od 1. októbra je nielen pre volejbal, ale pre celý šport na Slovensku mimoriadne nepríjemnou správou. Návrhy opatrení ústredného krízového štábu musíme v tejto chvíli rešpektovať, zároveň však musíme konštatovať, že ďalšia ‚stopka‘ pre šport je aj v prípade krátkodobého trvania veľkou, ak nie poslednou ranou pre športové hnutia a kluby.

Je potrebné si uvedomiť, že šport okrem iného tiež živí tisíce slovenských rodín. Tento radikálny krok sa netýka len samotných športovcov, ale aj veľkého počtu ľudí, ktorí v tejto sfére pracujú. Prípadné ďalšie dlhodobé zastavenie športového života môže mať pre naše volejbalové kluby likvidačné následky.

Preto veríme, že slová predsedu vlády o kompenzáciách sa naplnia v krátkom čase a v priebehu nasledujúcich dní očakávame zo strany vlády konkrétne riešenia a veľmi adresnú finančnú pomoc klubom aj športovým organizáciám.

Mrzí nás, že volejbalovú sezónu na všetkých úrovniach od extraligových až po mládežnícke súťaže sme nútení hneď v jej začiatku prerušiť a už teraz uvažovať o alternatívnych možnostiach jej dohrania.

Sme presvedčení, že športové podujatia, zvlášť v režime bez divákov, s pravidelným testovaním zúčastnených a dôsledným dodržiavaním hygienických opatrení, by aj v tomto nepriaznivom období predstavovali pre verejné zdravie minimálne riziko.

Koncentrácia osôb na športovom podujatí bez divákov je neporovnateľne nižšia než v obchodoch, nákupných centrách či ďalších prevádzkach, ktoré zostávajú otvorené.

K takýmto celoplošným opatreniam nepristúpili ani krajiny s oveľa horšou epidemiologickou situáciou. Otázkou zostáva, prečo to bolo nevyhnutné u nás a či boli dostatočne zvážené aj ďalšie dopady takéhoto rozhodnutia.

Slovenská volejbalová federácia vyzýva všetky zainteresované strany spojiť sily pre záchranu športu na Slovensku a je pripravená poskytnúť v tomto smere maximálnu súčinnosť."

Čítajte Pravdu bez reklamy

Svižnejší web a články bez rušenia. Žiadne reklamy iba za 1,50 € mesačne.

Pravda bez reklamy
8 debata chyba
Viac na túto tému: #SZĽH #SZH #koronavírus
Celkové poradie - Ružový dres
  • zelený dres
  • De Marchi
  • 17:57:45
  • 2.
  • Vervaeke
  • +42
  • 3.
  • Oliveira
  • +48
  • 101.
  • Sagan
  • +23:06
Bodovacia súťaž - Cyklámenový dres
  • zelený dres
  • Nizzolo
  • 72
  • 2.
  • Viviani
  • 68
  • 3.
  • Merlier
  • 58
  • 5.
  • Sagan
  • 50
Všetko o GIRO D'ITALIA