Slovenská bodová žatva. Bystrica sa rozlúčila prehrou, no i Šťastného parádou

Hokejisti HC '05 iClinic Banská Bystrica prehrali vo svojom záverečnom šiestom zápase v G-skupine Ligy majstrov na ľade švajčiarskeho HC Ambri-Piotta 3:4. Slovenský majster dokázal počas zápasu otočiť nepriaznivé skóre 0:2 na 3:2, no domáci tím strelil v závere dva góly, ktorými zvrátil výsledok vo svoj prospech.

16.10.2019 07:11 , aktualizované: 22:37
Beskorowany Foto: ,
Banská Bystrica obsadila v skupine Ligy majstrov posledné miesto.

Oba tímy stratili už pred zápasom šancu na postup do ďalšej fázy. „Barani“ skončili s 3 bodmi na poslednom 4. mieste skupiny, HC Ambri-Piotta bol s 10 bodmi o jednu priečku vyššie.

Prvá tretina nepriniesla vysoké tempo hry a na nasadení aktérov bolo cítiť, že o ich osude v súťaži je už rozhodnuté. Hostia síce v prvej tretine prestrieľali súpera, no efektívnejší boli domáci. V 5. minúte využil presilovku obranca Plastino, ktorý presne namieril od modrej čiary – 1:0.

Nevyužitá presilovka z 24. minúty mohla „baranov“ mrzieť dvojnásobne, keďže krátko po nej sa ku krátkemu úniku dostal D'Agostini a prestrelil Gajana – 2:0. Hostia sa však nevzdali a ešte v druhej časti sa na súpera dotiahli herne aj gólovo.

V 34. minúte si obranca Biro vylepšil streleckú pozíciu a upravil na 2:1. Hostia vyrovnali gólom „do šatne,“ keď sa Gabor natlačil pred Hrachovinovu bránku a Lunter dokončil jeho snahu – 2:2.

V 43. minúte mali „barani“ presilovku, vytvorili si v nej tlak a zároveň s návratom vylúčeného Plastina dosiahli tretí gól. Šťastný dôrazne pretlačil puk do bránky domácich, regulérnosť jeho gólu však musel potvrdiť videorozhodca.

V tretej tretine zaujala aj pästná výmena Moora s Kabáčom. Domáci sa snažili o vyrovnanie a v 53. minúte sa dočkali, keď Sabolič dorazil strelu Jelovaca – 3:3. Domáci napokon získali plný počet bodov, keďže v závere zápasu Dal Pian využil nedôraz obrany hostí a upravil na 4:3.

Hokejisti Liberca v priamom súboji o postup do vyraďovacej fázy prehrali s nemeckým tímom Augsburger Panther 2:3. Bílí Tygři potrebovali na postup z druhého miesta v C-skupine tri body za víťazstvo v riadnom hracom čase.

Napriek dvom gólom slovenského útočníka Libora Hudáčka v prvej tretine sa im to však nepodarilo, v závere zápasu sa snažili o víťazstvo aj v hre bez brankára, no súper strelil do prázdnej brány rozhodujúci gól.

Fínsky klub Tappara Tampere v A-skupine potvrdil postup do playoff výhrou nad beznádejne posledným norskym tímom Frisk Asker. Nóri, ktorí nezískali v šiestich dueloch ani bod, kládli väčší odpor len v prvej tretine, ktorú vyhrali, v ďalších dvoch už dominovali domáci a triumfovali 7:3.

Hokejisti Hradca Králové vyhrali nad rakúskym Graz 99ers vysoko 7:1. Už pred zápasom s posledným tímom H-skupiny mali Východočesi istú účasť vo vyraďovacej súťaži, z druhého miesta za vedúcou švédskou Frölundou.

Odpor Grazu zlomili domáci až v poslednej tretine, ktorú vyhrali 5:0, pri pomere striel 25–2. Na výhre sa gólom a dvomi asistenciami podieľal slovenský útočník Matej Paulovič, dve nahrávky na gól zaznamenal tiež Lukáš Cingel.

Slovenský útočník Michal Krištof pomohol gólom a premenil rozhodujúci nájazd pri triumfe Kärpätu Oulu doma v E-skupine nad Skellefteou 5:4 pp a sn.

Plzeň zvíťazila nad Zugom 2:1 po samostatných nájazdoch. Hrdinom Plzne v záverečnom vystúpení v D-skupine bol Milan Gulaš, ktorý v 59. minúte vyrovnal a premenil rozhodujúci nájazd. Plzeň postúpila do ďalšej fázy z 2. miesta, skupinu vyhral Zug.

Frölunda triumfovala na ľade Cardiffu 9:2 a postúpila z H-skupiny rovnako ako Hradec Králové.

Liga majstrov, utorňajšie výsledky

A-skupina

Tappara Tampare – Frisk Asker 7:3 (1:2, 3:0, 3:1)
Góly: 5. Moilanen, 22. Levči, 28. Rauhala, 33. Kemilainen, 42. Ojamaki, 49. Virta, 53. Bertrand – 14. Lavoie, 15. Petryk, 51. Granholm

Biel – Klagenfurt 4:2 (1:0, 3:1, 0:1)
Góly: 15. Rajala, 22. Schneider, 32. Salmela, 40. Künzle – 38. Petersen, 52. Kozek

tabuľka
1. Biel 6 5 0 0 1 16:9 15
2. Tappara 6 4 0 0 2 21:11 12
3. Klagenfurt 6 3 0 0 3 18:20 9
4. Frisk Asker 6 0 0 0 6 7:22 0

B-skupina

Plzeň – Zug 2:1 sn (0:0, 0:1, 1:0 – 0:0, 1:0)
Góly: 59. Gulaš, rozhodujúci nájazd: Gulaš – 22. McIntyre

Rungsted – Hämeenlinna 3:1 (1:0, 2:1, 0:0)

C-skupina

Bílí Tygři Liberec – Augsburger Panther 2:3 (2:1, 0:1, 0:1)

D-skupina

Junosť Minsk – Pelicans Lahti 2:3 sn (0:1, 2:1, 0:0 – 0:0, 0:1)
Góly: 29. Mickevič, 30. Nogačiov – 1. Mustonen, 21. Saarelainen, rozhodujúci nájazd: Lahtinen

Lausanne – Třinec 5:3 (2:1, 1:1, 2:1)
Góly: 4. Bertschy, 14. Oejdemark, 24. Emmerton, 49. Kenins, 60. Lindbohm – 13. Hrňa, 26. Kovarčík, 53. Vrána (HREHORČÁK)

tabuľka
1. Lausanne 6 2 2 2 0 20:17 12
2. Minsk 6 2 1 1 2 15:17 9
3. Třinec 6 2 1 0 3 17:14 8
4. Lahti 6 1 1 2 2 16:20 7

E-skupina

Kärpät Oulu – Skelleftea 5:4 sn (2:1, 1:2, 1:1)
Góly: 11. KRIŠTOF, 14. Krejčík, 29. Puljujarvi, 51. Niemela, rozhoduúci nájazd: KRIŠTOF – 18. a 60. Lindström, 28. a 36. Pudas

F-skupina

Mannheim – Djurgarden 2:1 (2:0, 0:1, 0:0)
Góly: 3. Eisenschmid, 13. Krammer – 34. Agren

Viedeň Capitals – Tychy 5:2 (2:1, 1:1, 2:0)
Góly: 5. Peter, 13. Hartl, 30. Birnbaum, 45. Olden, 54. Bauer – 17. Galant (NOVAJOVSKÝ), 37. Mroczkowski

tabuľka
1. Mannheim 6 4 1 0 1 23:10 14
2. Djurgaarden 6 4 0 0 2 20:14 12
3. Viedeň 6 2 0 0 4 15:21 6
4. Tychy 6 1 0 1 4 10:23 4

G-skupina

HC Ambri-Piotta – HC '05 iClinic Banská Bystrica 4:3 (1:0, 1:2, 2:1)
Góly: 4. Plastino (Sabolič), 25. D'Agostini, 53. Sabolič (Hofer), 58. Dal Pian (Gerlach) – 34. Biro, 40. Lunter (Gabor), 44. Šťastný. Rozhodovali: Persson (Nór.), DiPietro – Fuchs, Duarte (všetci Švajč.), vylúčení: 6:5 na 2 min., navyše Moor (Ambr.) a Kabáč (B. Bystr.) obaja 5+DKZ za zhodenie rukavíc, presilovky: 2:0, oslabenia: 0:0.

Ambri-Piotta: Hrachovina – Plastino, Payr, Ngoy, Fohrler, Pinana, Jelovac, Moor – Incir, Müller, Sabolič – D'Agostini, Gerlach, Egli – Trisconi, Goi, Bianchi – Dal Pian, Kneubuehler, Hofer
HC '05 iClinic Banská Bystrica: Gajan – Biro, Nemčík, Petrinec, Brejčák, Ďatelinka, Zubák, Lopejský – Hrnka, Šťastný, Lamper – Fafrák, Bubela, Jääskeläinen – Kabáč, Tamáši, Gabor – Giertl, Lunter, Róth – Sarvaš

Cardiff – Frölunda 2:9 (0:1, 2:3, 0:5)
Góly: 21. Riley, 37. Richardson – 34., 40., 44. a 57. Fagemo, 7., 46. a 47. Hjalmarsson, 29. Grönlund, 43. Friberg

Mountfield Hradec Králové – Graz 99ers 7:1 (1:0, 1:1, 5:0)
Góly: 6. Perret (PAULOVIČ), 34. Vincour (CINGEL), 45. PAULOVIČ, 49. Bicevskis, 55. Kubík, 57. Chalupa (PAULOVIČ), 59. Pavlík (CINGEL)