Chceli Petra, bratov si vyžiadal. Šťastným postavili v Québecu súsošie

09.08.2019 12:37
Bratia Šťastní
Hokejovým bratom Šťastným Antonovi, Mariánovi a Petrovi postavili v Québecu súsošie. Autor: ,

Slovenská bratská trojica Peter, Marián a Anton Šťastní v osemdesiatych rokoch minulého storočia hokejovo opantala kanadský Québec. V tomto meste na pôsobenie slovenského tria v klube Québec Nordiques nezabudli, od štvrtka dokonca majú aj svoje súsošie s názvom "Dotknúť sa cieľa".

Nachádza sa na miestnom námestí Jeana Béliveaua. Obyvatelia mesta v hlasovaní rozhodli, že chcú, aby týmto dielom zvečnili Petra Šťastného.

Na jeho žiadosť však autori Pierre Brassard a Marie-Pier Lebeauová dopracovali aj jeho dvoch bratov. Peter Šťastný je s 1048 bodmi najproduktívnejší hráč histórie Nordiques.

"Slováci boli vždy hrdí na to, čo v hokejovom svete dokázali bratia Marián, Peter a Anton Šťastní. Toto krásne gesto je symbolickým ocenením toho, čo priniesli klubu Quebec Nordiques a jeho fanúšikom.

Mám z toho radosť a úprimne všetkým trom bratom a ich rodinám blahoželám,“ uviedol minister zahraničných vecí a európskych záležitostí SR Miroslav Lajčák prostredníctvom tlačovej správy rezortu.

Bratia Šťastní sa vo štvrtok dočkali slov vďaky z rôznych smerov – od zástupcov mesta, predstaviteľov kultúrneho života v regióne až po športové osobnosti. Na ceremoniáli nechýbal veľvyslanec SR v Kanade Vít Koziak.

Hokejovým bratom Šťastným Antonovi, Mariánovi a...
Hokejovým bratom Šťastným Antonovi, Mariánovi a Petrovi postavili v Québecu súsošie. Autor: TASR/AP, Jacques Boissinot

"Som presvedčený, že súsošie bude oslavou skvelej hokejovej kariéry legendárneho tria ako aj symbolom priateľstva medzi provinciou Québec, Kanadou a Slovenskom,“ poznamenal Koziak.

Peter Šťastný hral za Nordiques v rokoch 1980 – 1990, o dva roky mladší Anton skončil v klube o rok skôr a o štyri roky starší Marián v Québecu pôsobil v rokoch 1981 až 1986.

Klub sa v deväťdesiatych rokoch minulého storočia presťahoval do amerického Colorado a premenovali ho na Avalanche. S týmto názvom hrá dodnes.

#Québec Nordiques #Peter Šťastný #Marián Šťastný #Anton Šťastný
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku