Česi búšili do Rusov, ale na kolená ich zrazili góly počas vlastnej presilovky

Rusi zdolali Čechov 2:1 v piatkovom súboji A-skupiny na svetovom šampionáte hokejistov do 20 rokov v kanadských mestách Victoria a Vancouver.

29.12.2018 08:06
Nikolaj Kovalenko Foto: ,
Rus Nikolaj Kovalenko prekonáva českého brankára Lukáša Dostála.

Česi nemali šťastie, keďže oba ruské góly padli v presilovkách českého tímu. V 18. min otvoril skóre Arťom Galimov pri vylúčení Alexandra Alexejeva a 36. min pridal druhý ruský gól Nikolaj Kovalenko. To bolo v čase, keď si odpykával dvojminútový trest Ivan Muranov.

Českí hokejisti síce už o 47 sekúnd neskôr znížili (puk sa za chrbát ruského gólmana odrazil od tváre Jáchyma Kondelíka), ale vyrovnať sa im nepodarilo napriek viacerým solídnym šanciam v tretej tretine. Rusko má po dvoch zápasoch plný počet bodov, hoci herne nepresvedčilo.

„V hre piatich proti piatim sme boli lepší ako náš súper. Mali sme veľa šancí, ale dostať puk za bránkovú čiaru bolo takmer nemožné. V presilovkách sme až priveľmi chceli a dopadlo to presne naopak. Akonáhle sme urobili chybu, Rusi vyrazili do protiútoku a trestali nás. To im vyhralo tento zápas,“ uviedol strelec českého gólu Jáchym Kondelík na portáli svetového šampionátu iihf.com.

„Zlepšujeme sa zo dňa na deň, zvykáme si na ľad aj atmosféru. Musíme však ešte zlepšiť disciplínu, ak chceme byť naďalej úspešní,“ skonštatoval ruský obranca Alexander Alexejev.

Aj v B-skupine sa hral v piatok iba jeden zápas. Favorizovaní Američania v ňom rozstrieľali Kazachov 8:2 a so 6 bodmi a lepším skóre sa dostali na čelo skupiny pred Švédov. Kazachom patrí s nulou na konte posledná priečka.

Na americkej strane zaujal najmä čistý hetrik Joela Farabeeho, dosiahol ho v rozpätí necelých 7 minút prvej tretiny. Jeho kolega z útoku Jason Robertson sa zasa zaskvel štyrmi asistenciami.

Slováci mali v piatok voľno a o prvé body na majstrovskom turnaji v Kanade sa pokúsia v sobotu proti Fínom. Zápas B-skupiny odohrajú vo Victorii od 15.30 h miestneho času (už v nedeľu 0.30 h SEČ).

„Proti Fínom to bude náročné, majú výborné individuality. Najmä musíme lepšie začať ako proti Švédom. Na dobrý výsledok môžeme myslieť vtedy, ak zvládneme prvú tretinu,“ uviedol útočník Adam Liška na adresu najbližšieho súpera Slovákov.

„Fíni majú obrovský kvalitu rovnako ako Švédi. Dúfam, že z našej strany však uvidíme zlepšený výkon,“ uviedol tréner Ernest Bokroš ešte po zápase proti Švédsku.

A-skupina (Vancouver):

Česko – Rusko 1:2 (0:1, 1:1, 0:0)
Góly: 36. Kondelík (Kvasnička, Plašek) – 18. Galimov (Slepec), 36. Kovalenko (Šen, Alexejev)
Vylúčení: 6:5 na 2 min, presilovky: 0:0, oslabenia: 0:2. Rozhodovali: Björk (Švéd.), Stano (SR) – Oliver (USA). Yletyinen (Fín.), 14 523 divákov

USA – Kazachstan 8:2 (4:1, 3:0, 1:1)
Góly: 2. Wahlstrom (Poehling), 6. Farabee (Robertson, Q. Hughes), 9. Farabee (Robertson, Norris), 13. Farabee (Robertson), 26. Chmelevski (Poehling, M. Anderson), 31. Poehling, 33. Madden (Miller), 41. Norris (Robertson) – 2. Bujalskij (Orechov), 50. Mitenkov (Orechov, Gatiatov)
Vylúčení: 5:7 na 2 min, presilovky: 2:0, oslabenia: 1:0, rozhodovali: Alarie (Kan.), Pražák (ČR) – Hyněk (ČR), Šišlo (Rus.), 6185 divákov