Načechraný kohút? Problémy s hokejovými dresmi riešia aj Česi

, 13.11.2018 14:03

Nové dresy majú okrem hokejistov Slovenska aj ich českí kolegovia. A podobne ako u nás, aj v Česku novú podobu dresov podrobujú fanúšikovia masívnej kritike.

Český útočník Radovan Pavlík sa teší z gólu do...
Český útočník Radovan Pavlík sa teší z gólu do siete Ruska na víkendom turnaji Karjala Cup vo Fínsku. Autor: Reuters

Českí hokejisti sa na víkendovom turnaji Karjala Cup prvýkrát predstavili v nových dresoch. Podobne ako na Slovensku, aj tie české prešli od júnového predstavenia zmenou úpravy. Väčšine českých fanúšikov sa aj tak nepáčia.

Logo švédskej automobilky, načechraný kohút alebo znak typický pre klub, nie však pre národné mužstvo. Aj takéto názory prevládajú medzi českými priaznivcami.

Marketingová agentúra BPA, ktorá spolupracuje s hokejovým zväzom už takmer 25 rokov, sa podieľala na radikálnej zmene úborov národného tímu. Nový imidž sa budoval takmer päť rokov.

„Po zmene dresov sme volali už dlho. Myslím, že ľudia si napokon zvyknú,“ uviedla pre MF Dnes šéfka agentúry BPA Jana Obermajerová a dodala:

„Nový znak vnímam ako hokejový. Zamieňame totiž štátny symbol s tým hokejovým, čo sú dve rôzne veci. Ale je to samozrejme individuálne – čo človek, to názor.“

Slovenskí hokejisti v nových dresoch na...
Slovenskí hokejisti v nových dresoch na Nemeckom pohári. Autor: TASR, Jakub Kotian

SNS chce zvýšiť ochranu štátnych symbolov

Slovenská národná strana (SNS) chce zvýšiť ochranu štátnych symbolov, pretože je to jeden zo základných pilierov štátnosti, ktorý vychádza priamo z Ústavy Slovenskej republiky. Poslanci strany preto do parlamentu predložili novelu zákona o štátnych symboloch Slovenskej republiky. Parlament ich návrh prerokuje na novembrovej schôdzi.

Cieľom návrhu je tiež ochrana tradícií, ktoré súvisia s používaním štátnych symbolov a aj ochrana štátnych symbolov pred ich znevažovaním v elektronickej komunikácii a v digitálnej podobe.

Poslanci SNS novelou reagujú na logo Slovenského zväzu ľadového hokeja (SZĽH), ktoré na dresoch začali používať hokejoví reprezentanti.

„V súčasnosti vznikajú nejasnosti súvisiace s používaním štátnych symbolov, najmä pokiaľ ide o ich používanie pri reprezentovaní Slovenskej republiky v zahraničí, v elektronickej komunikácii a v digitálnej podobe. Zároveň nie je úplne jasné, kedy môžeme hovoriť o znevažovaní štátnych symbolov, s čím súvisí nedostatočné definovanie kompetencií týkajúcich sa dohľadu nad dodržiavaním zákona o štátnych symboloch,“ argumentujú predkladatelia, podľa ktorých sa v praxi stáva, že štátne symboly sú nedôstojne zobrazované či napodobňované, čo je vzhľadom na dôležitosť štátnych symbolov z pohľadu ochrany štátnosti neprijateľný jav.

„Neúcta k štátnym symbolom je v skutočnosti neúctou k samotnému štátu a ku každému jeho občanovi,“ konštatujú. Podľa návrhu sa pri používaní štátnych symbolov v zahraničí priznáva štátnemu znaku osobitné postavenie. Novela tiež zavádza a definuje nové pojmy, ktoré súvisia so štátnymi symbolmi.

Poslanci SNS chcú novelou zaviesť povinnosť športovej reprezentácie Slovenskej republiky na významných súťažiach a pri príprave na túto súťaž reprezentovať Slovenskú republiku umiestnením štátneho znaku na športovom odeve.

Brankár Andrej Košarišťan a útočník Michal...
Brankár Andrej Košarišťan a útočník Michal Krištof na Nemeckom pohári. Autor: TASR, Jakub Kotian

„Týmto ustanovením sa tak štátnemu znaku priznáva špeciálne postavenie, keďže štátny znak je základným identifikátorom Slovenskej republiky, ktorý odlišuje štátne symboly Slovenskej republiky od štátnych symbolov iných krajín. Prax umiestňovania štátneho znaku na športovom odeve je tradícia, ktorá sa začala už v Česko-Slovensku a Slovenská republika ako nástupnícky štát túto tradíciu prebrala. Táto desaťročia trvajúca tradícia si preto zasluhuje zákonnú ochranu. Takéto používanie štátneho znaku unifikuje používanie štátneho znaku športovými reprezentáciami Slovenskej republiky,“ zdôrazňujú predkladatelia.

Novelou chcú národniari zaviesť aj nový pojem „národný symbol“, ktorý je používaný a zobrazovaný na našom území už stáročia, ale dosiaľ bez náležitej právnej úpravy. „Národný symbol na rozdiel od štátneho znaku alebo znamenia štátneho znaku nemá bližšie špecifikované trojvršie či dvojkríž. Z národného symbolu vznikol aj súčasný štátny znak Slovenskej republiky, ktorý má s pohľadom na tvar dvojkríža a trojvršia svoju presnú zákonnú definíciu. Používať národný symbol môžu fyzické osoby aj právnické osoby. Jeho použitie však musí byť dôstojné,“ zdôvodňujú národniari.

Predkladatelia tiež navrhujú pokuty za porušenie zákona. Horná sadzba pokuty pre fyzické osoby má byť 3 000 eur a pre právnické osoby 10 000 eur. Doteraz bola 6 638 eur.

Páči sa Vám tento článok? Prosíme, podporte kvalitnú žurnalistiku.

Cieľom denníka Pravda a jeho internetovej verzie je prinášať Vám každý deň aktuálne spravodajstvo, rozhovory, komentáre, reportáže, videá, ďalšie užitočné a praktické informácie ako aj čítanie a obsah pre zábavu a voľný čas.

Na to, aby sme pre Vás mohli stále a ešte lepšie pracovať, potrebujeme i Vašu podporu. Ďakujeme Vám za akýkoľvek finančný príspevok.

Podporiť Poslať SMS Predplatiť denník
#slovenskí hokejisti #dresy #Českí hokejisti
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku