Fasel sa spolieha na nátlak hráčov NHL

15.03.2017 12:27
Fasel
Prezident IIHF René Fasel. Autor:

Prezident Medzinárodnej hokejovej federácie (IIHF) René Fasel sa spolieha, že nátlak viacerých kvalitných hráčov prinúti vedenie severoamerickej NHL zmeniť postoj k uvoľneniu reprezentantov na budúcoročné zimné olympijské hry do Pjongčangu.

Jedenásť mesiacov pred slávnostným otvorením ZOH 2018 stále neprišlo k dohode medzi IIHF, NHL, hráčskou asociáciou NHLPA a Medzinárodným olympijským výborom, čo švajčiarsky líder odvetvia považuje za chybu a riziko zároveň. Nádej však podľa neho žije.

„Ešte stále je čas. Vidím to 50 na 50. Tlak zo strany hráčov NHL naberá na sile. Verím, že príde k dohode medzi NHL a NHLPA. Hráčska asociácia snáď nájde spôsob, ako prerušiť súťaž. Vedenie NHL vyjednáva, komisár Gary Bettman chce niečo z toho získať, ale nikto nevie čo. Mali by si sadnúť za jeden stôl a nájsť riešenie,“ vyhlásil Fasel v Pjongčangu, kde v utorok zasadla koordinačná komisia MOV pre ZOH 2018.

Odmietavý postoj majiteľov klubov podrobil ostrej kritike český útočník Philadelphie Jakub Voráček. Kapitán Washingtonu Alexander Ovečkin ako tradične mieni reprezentovať Rusko bez ohľadu na súhlas NHL. Pod piatimi kruhmi nechcú chýbať ani jeho krajan Jevgenij Malkin, Kanaďan Patrice Bergeron či Američan David Backes.

NHL nedávno opäť dala najavo, že do svojich budúcosezónnych plánov nezahŕňa ZOH v Pjongčangu, ktoré sa uskutočnia 9. – 25. februára 2018. Podľa Bettmana pretrváva negatívny postoj majiteľov klubov a tí o necelý rok – možno až na výnimky – nepustia svojich hráčov do Kórejskej republiky. Päť doterajších účastí najlepších hokejových profíkov na ZOH od japonského Nagana 1998 vraj neprinieslo pre kluby NHL úžitok, iba finančné straty. „Faktom je, že ak sa nepokryjú náklady na ich cestu a poistky v prípade zranení, niet sa o čom baviť. Veľa ľudí si myslí opak, ale pravda je taká, že olympijské hry s najlepšími hráčmi našej súťaži iba ubližujú. Prínos ZOH pre náš biznis s výnimkou tých, ktoré sa konali na severoamerickom kontinente, čiže v Salt Lake City 2002 a Vancouveri 2010, nebol žiadny. V prípade Salt Lake City a Vancouveru sa aspoň zvýšil záujem ľudí o olympijský turnaj aj preto, že tímy Kanady a USA sa v nich dostali ďaleko,“ argumentuje Bettman.

Fasel tvrdí, že IIHF zabezpečí potrebné finančné prostriedky, keďže Medzinárodný olympijský výbor odmietol viac kryť náklady na dopravu a ubytovanie, čo nepovažuje za dobrý krok. „Je to pre nás výzva. Uvidíme, ak to dopadne, ale v každom prípade budeme svedkami kvalitného hokejového turnaja,“ myslí si Fasel, ktorý očakáva definitívu pre majstrovstvami sveta v Paríži a Kolíne nad Rýnom.

NHL nevylučuje spoluprácu vo vzťahu k ZOH 2022, ktoré sa uskutočnia v čínskom Pekingu. „Gary Bettman ako dobrý obchodník musí vedieť, že súčasným postojom ohrozuje aj účasť najlepších hokejistov v Pekingu. Pre značku ako NHL by nebolo lepšej reklamy. Olympijské hry tiež majú svoju silu. NHL by nemala hazardovať, verím, že Bettman to pochopí,“ dodal René Fasel.

#René Fasel #Pjongčang 2018
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku