Plány NHL nezahŕňajú Pjongčang. Fasel sľubuje pokryť výdavky

09.03.2017 09:18
MS 2015 v hokeji, finále
Ilustračná snímka. Autor: ,

Severoamerická Národná hokejová liga (NHL) nezahŕňa do svojich budúcosezónnych plánov zimné olympijské hry v Pjongčangu, ktoré sa uskutočnia 9. - 25. februára 2018.

„Mohlo by sa to zmeniť, ak by v určitom bode nastal dramatický zvrat udalostí,“ skonštatoval na webe nhl.com komisár súťaže Gary Bettman, podľa ktorého pretrváva negatívny postoj majiteľov klubov a tí o necelý rok – možno až na výnimky – nepustia svojich hráčov do Kórejskej republiky.

„V tejto otázke nenastal absolútne nijaký posun. Nie sú ani naplánované nijaké schôdzky medzi NHL, Medzinárodným olympijským výborom, Medzinárodnou hokejovou federáciou alebo Hráčskou asociáciou NHL.“ Bettman podotkol, že vedenie ligy nestanovilo termín, dokedy chce poznať definitívu. Prezident svetového hokeja René Fasel však verí, že do májových majstrovstiev sveta bude známy ortieľ.

„Čoskoro absolvujem cestu do Kórejskej republiky a koncom marca sa plánujem spojiť so všetkými zainteresovanými stranami. Porozprávame sa o tom, či sa v ich postojoch niečo zmenilo,“ povedal šéf IIHF.

Päť doterajších účastí najlepších hokejových profíkov na ZOH od japonského Nagana 1998 neprinieslo pre kluby NHL úžitok, iba finančné straty. „Faktom je, že ak sa nepokryjú náklady na ich cestu a poistky v prípade zranení, niet sa o čom baviť. Veľa ľudí si myslí opak, ale pravda je taká, že olympijské hry s najlepšími hráčmi našej súťaži iba ubližujú. Prínos ZOH pre náš biznis s výnimkou tých, ktoré sa konali na severoamerickom kontinente, čiže v Salt Lake City 2002 a Vancouveri 2010, nebol žiadny. V prípade Salt Lake City a Vancouveru sa aspoň zvýšil záujem ľudí o olympijský turnaj aj preto, že tímy Kanady a USA sa v nich dostali ďaleko,“ argumentuje Bettman.

Fasel ubezpečuje, že IIHF zabezpečí potrebné finančné prostriedky, keďže Medzinárodný olympijský výbor už odmietol úlohu sponzora, hoci ním bol na predchádzajúcich piatich zimných hrách. Hokejový turnaj v Soči stál z tohto pohľadu 14 miliónov amerických dolárov. Výdavky spojené s Pjongčangom sa pri úspornom režime odhadujú na 10 miliónov USD.

#NHL #Pjongčang 2018
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku