Česi prehrali so Švajčiarmi, obhajcovia z Fínska nezískali body ani proti Dánom

Hokejisti Švajčiarska nečakane zdolali Čechov 4:3 po predĺžení v utorok v Montreale v základnej A-skupine MS hráčov do 20 rokov v Kanade (26. decembra 2016 - 5. januára 2017).

27.12.2016 21:54 , aktualizované: 28.12.2016 06:13
Česko, Švajčiarsko, hokej Foto: ,
Tomáš Šoustal z Česka a Švajčiar Colin Gerber počas zápasu na MS do 20 rokov.

Obhajcovia prvenstva na majstrovstvách sveta hokejistov do 20 rokov Fíni aj v druhom stretnutí na turnaji v Kanade vyšli bodovo naprázdno. Po pondelkovej prehre s Čechmi 1:2 v utorok nestačili na rovesníkov z Dánska, ktorým podľahli 2:3.

Mladí Dáni boli v tomto súboji veľmi efektívni – na tri góly premenili iba desať striel. Nad Fínmi viedli po druhej tretine už 3:0, v tretej dvadsaťminútovke favorit už len skorigoval náskok súpera. V záverečnej minúte siahli reprezentanti Fínska aj k hre bez brankára, ale vyrovnať sa im už nepodarilo. Dáni mali pred utorkom na svojom konte len dve víťazstvá medzi elitou na MSJ, obe nad rovesníkmi zo Švajčiarska.

"Je to špeciálny pocit, ak zdoláte súpera, nad ktorým ste doteraz ešte nezvíťazili. Myslím si, že utorkový triumf je dielom toho, že v našom tíme je vynikajúce chémia,“ povedal pre oficiálny web Medzinárodnej hokejovej federácie (IIHF) dánsky obranca Christian Meritz.

Sklamanie na fínskej strane dokumentuje aj vyjadrenie kapitána Olliho Juoleviho: "Nad Dánmi by sme mali víťaziť. Ak aj nie, musíme im dať viac ako dva góly s toľkým počtom striel. Neviem, čo sa dnes stalo. Na toto neexistuje žiadne ospravedlnenie.“

V tej istej A-skupine hokejisti Švajčiarska nečakane zdolali Čechov 4:3 po predĺžení. Švajčiari si v druhej tretine utvorili náskok 2:0 a v tretej časti viedli 3:1, ale nestačilo im to na úspech v riadnom hracom čase. Sedemnásť sekúnd pred koncom tretej tretiny totiž v power play poslal duel do predĺženia Filip Chlapík, ktorý predtým v presilovke znížil na 2:3. V nadstavení však už po 23 sekundách rozhodol Nico Hischier.

"Z dvoch gólov sa veľmi teším, ale prehrali sme po predĺžení. Bolo by krajšie získať dva body než jeden,“ povedal dvojgólový Filip Chlapík pre hokej.cz a pokračoval: "Keby nám niekto pred turnajom povedal, že z úvodných dvoch duelov budeme mať štyri body, všetci by sme to brali. Najmä po tom, čo sme previedli v príprave. Stmelili sme sa a ideme na rovnakej vlne. Máme spoločný cieľ a to je dôležité.“

V základnej B-skupine v Toronte si Rusi podľa očakávania poradili s Lotyšmi a zdolali ich vysoko 9:1. Hokejisti Ruska v každej tretine stretnutia strelili po tri góly a pripísali si prvé tri body na turnaji, v pondelok totiž podľahli Kanade. Výber Lotyšska prehral aj v druhom zápase na MSJ, v pondelok nestačil na rovesníkov z USA (1:6). Prvé vystúpenie na juniorskom svetovom šampionáte majú za sebou už aj Slováci, ktorí s domácou Kanadou prehrali hladko 0:5. Kanaďania sú na čele tabuľky B-skupiny so šiestimi bodmi, tímu SR patrí štvrtá pozícia.

Majstrovstvá sveta hokejistov do 20 rokov v Kanade:

A-skupina (Montreal):

Česko – Švajčiarsko 3:4 po predĺžení (0:0, 0:2, 3:1 – 0:1)
Góly: 51. a 60. F. Chlapík, 46. Koblížek – 30. In-Albon, 37. Thürkauf, 49. Riat, 61. Hischier

Kanada – Slovensko 5:0 (0:0, 4:0, 1:0)
Góly: 26. Lauzon (Jost, J. Gauthier), 31. Raddysh (Dubois, Chabot), 33. Cirelli (Lauzon, Speers), 37. Chabot (Barzal, D. Strome), 43. McLeod (Cirelli, Dubé)
Vylúčení: 2:4 na 2 min, presilovky: 2:0, oslabenia: 0:0, rozhodovali: Hribik (ČR), Sheva – Davis (obaja USA), Haurum (Dán.), 12 694 divákov

Lotyšsko – Rusko 1:9 (0:3, 1:3, 0:3)
Góly: 24. Balcers – 21., 47. a 57. Kaprizov, 13. a 25. Polunin, 6. Jurtajkin, 18. P. Karnauchov, 26. Beľajev, 50. Trenin
Vylúčení: 9:5 na 2 min, presilovky: 1:3 , oslabenia: 0:0